1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση Δεν Μπορω Να Χωνεψω

Discussion in 'Παθήσεις Στομάχου και 12δακτύλου.' started by elir, Jul 20, 2011.

Watchers:
This thread is being watched by 3 users.
  1. elir

elir Member

EIMAI χαλια δεν μπορω να φάω τρωω και χωνευω μόνο με πριμπεραν η εμετο εφαγα ψαρι ενα σκάρο μικρό πριν δύο ωρες και εκανα εμετο και εβγαλα φαί μολις..ειμαι χαλια και ψυχολογικα, μου χατε πει πριν καιρο οτι αν παιρνω καθε μερα πριπεραν θα λειτουργει ο οργανισμος με βαση αυτό, φοβαμαι ξερω με τον εμετο το ο οισοφαγος παθαίνει βλαβες παλια μου χαν βρει οισοφαγιτιδα και μπαρετ απτον εμετο η την παλινδρόμηση γτ εχω κ αυτο, μετα ξανακανα αλλα ειχα να κανει ενα χρονο εμετο γτ φοβομουν δεν ειχα ουτε οισοφαγιτιδα ουτε μπαρετ μου παν το μπαρετ μαλλον λαθος ηταν και τωρα το κανω καθε μερα γτ δεν χωνευω..ειμαι 23 43 κιλα 1,60 εχω παθεί ζημια βγαινω δεν μπορω να φαω
  2. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Καλημέρα. Γαστρεντερολόγος σε παρακολουθεί αυτή την εποχή; Έχεις κάνει νέες εξετάσεις; Σου έχει δωθεί ειδική διατροφή; Θα πρέπει να ξέρεις ότι το ψάρι όταν υπάρχουν γαστρεντερολογικά προβλήματα θεωρείται πολύ βαρύ και πολύ δύσπεπτο! Τα κιλά σου είναι πολύ λίγα σε σχέση με το ύψος σου και θα πρέπει οπωσδήποτε να μπεις σε ένα πρόγραμμα σε συνεργασία με γαστρεντερολόγο και διατροφολόγο.Γνώμη μου είναι ότι θα πρέπει να συμβουλευτείς και ένα ψυχολόγο γιατί όλη αυτή η κατάσταση σε έχει αγχώσει υπερβολικά με αποτέλεσμα να επιβαρύνεις την υγεία σου και να οδηγηθείς σε νευρική ανορεξία χωρίς να το καταλάβεις αν δεν έχεις ήδη...
  3. elir

elir Member

NAI με παρακολουθει μ λεει να παιρνω το πριπεραν αφου βοηθαει και να τρωω πολυ λιγο και συχνα,επισης μου πε πως δεν πειραζει αν κανω εμετο καμια φορα αλλα οχι συνεχεια,οι γαστρεντερολογοι ειναι φαρμακα φαρμακα φαρμακα εχω παρει νεξιουμ, λοσεκ, παριετ, ζαντακ, ιμπουτιν, πριπεραν ε κ τα πιο καλα μ φανηκαν τα τελευταια το ιανουαριο του 10 αλλη γαστροσκοπηση δεν νομιζω οτι θα εγκριθει να μ κανουν απο την ασφαλεια μ γτ εχω κανει 2 σε συντομο χρονικο διαστημα κ δεν ειχα τπτ στην τελευταια με παρακολουθει και ψυχιατρος πριν ενα χρονο επαιρνα τα λαντοζ ειδα μεγαλη βελτιωση γτ ειχα αναγουλες, ξινιλες, καουρα, πνιξιμο, αισθημα σαπιου δεν αντεχα τωρα τπτ μονο ηρεμιστικα γτ πνιγομαι στο λαιμο καμια φορα η δεν νιωθω καλα η ταξιδευω συχνα και φοβαμαι τα ταξιδια κ ειμαι ανησυχη.. η ιστορια αυτη με το στομαχι αρχισε το 08 οταν εκανα ενα χειρουργειο στο ποδι οπου εκατσα μια μερα ποναγα για καιρο κ επαιρνα στο σπιτι παυσιπονα απτο στομα απο τοτε χαλια μαυρα αφου τελειως καλα δεν νομιζω να γινω ποτε καταστραφηκα, η μαμα μου με πιεζει να κανω το τεστ δυσανεξιας εσεις πιστευετε βοηθαει?
  4. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Εγώ δεν είμαι σε θέση να σου πω αν πρέπει να το κάνεις ή όχι. Αυτό θα το κρίνουν οι άνθρωποι που σε παρακολουθούν και που γνωρίζουν καλά το ιστορικό σου. Πάντως ο ψυχολογικός παράγοντας είναι πολύ σημαντικός και ίσως θα πρέπει να ρίξεις το μεγαλύτερο βάρος σου εκεί! Ένα είναι το σίγουρο...Είσαι πολύ μικρή και δεν έχεις καταστραφεί! Όλα ξεπερνιούνται αρκεί να βρεις το σωστό άτομο που θα σε βοηθήσει.;)
  5. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Καλησπέρα σας.
    Θα ηθελα αν μπορειτε να μου πειτε τι περιγράφουν οι εκθεσεις των γαστροσκοπήσεων σας!!
  6. elir

elir Member

η πρωτη που εκανα εγραφε οισοφαγιτιδα και barett , η δευτερη μετα απο ενα χρονο αλλα ειχα κοψει τους εμετους γτ φοβομουν το μπαρετ τπτ καθαρη..τωρα η κατασταση ειναι οπως την περιεγραψα πιο πανω

Share This Page