1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Πρόβλημα Δε Μεγαλώνουν Τα Νύχια!

Discussion in 'Παθήσεις δέρματος και υποδορίου' started by atoli, May 20, 2010.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. atoli

atoli New Member

Το πρόβλημα αφορά την κόρη μου που είναι 25 ετών και εδώ και 6-7 μήνες έχουν σταματήσει να μεγαλώνουν τα νύχια των μεγάλων δακτύλων των ποδιών! Μου φάνηκε πολύ παράξενο αρχικά, αλλά σκέφτηκα πως ίσως είναι κάποιο είδος μύκητα γι΄αυτό και πήγαμε στο δερματολόγο ο οποίος ζήτησε καλλιέργεια, της οποίας το αποτέλεσμα ήταν αρνητικό! Βέβαια με τα χίλια ζόρια πήραμε από το νύχι κάποια μικρά ρινίσματα (αφού δεν έχει περιθώριο να κοπεί) αλλά ο μικροβιολόγος είπε ότι το δείγμα ήταν μια χαρά. Ο δερματολόγος κατέληξε στο ότι μπορεί να οφείλεται σε ψυχολογικό παράγοντα. Πραγματικά δεν ξέρουμε τί να σκεφτούμε. Θα το εκτιμούσα άν μου λέγατε τη γνώμη σας.
    Ευχαριστώ
  2. CptBill

CptBill New Member

στη θεση σας θα εβλεπα καποιο ποδιατρο
    οι χειρουργοι μεχρι στιγμης οταν ειχα προβλημα (το νυχι εμπαινε μεσα στο κρεας) αφαιρουσαν το νυχι μου (μετραω 4 φορες μεχρι σημερα), οι δερματολογοι εβλεπαν μυκητες και τελικα εμαθα απο ποδιατρο μια ημερα αφοτου ειχα βγαλει ηδη το νυχι μου (δυστυχως) πως ειχα ονυχογρυφωση που προκυπτει απο βλαβη της ριζας απο προηγουμενη χειρουργικη αφαιρεση οποτε η μονη μου λυση θα ηταν η καταστροφη της ριζας.

Οποτε για να μην ταλαιπωρειστε αδικα (χωρις να σημαινει πως θα βρεθει σιγουρα λυση) δειτε και ενα ποδιατρο
    Last edited by a moderator: May 23, 2010

Share This Page