1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Πρόβλημα Δακτυλιος

Discussion in 'Γαστρικός δακτύλιος' started by ΘΕΟΔΩΡΟΥ ΜΑΡΙΑ, Sep 12, 2010.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. καλημερα σας...θα ηθελα και γω να καταθεσω το προβλημα μου και θα σας παρακαλουσα αν μπορειτε να μου απαντησετε γιατι βρισκομαι σε μεγαλο προβληματισμο.Ημουν 93 κιλα με υψος 160 και περισυ υποβληθηκα σε επεμβαση δακτυλιου.Κλεινω χρονο απο την επεμβαση στις 25 Σεπτεμβριου. Εχω χασει συνολικα 17 κιλα.Μου κανει εντυπωση οτι φιλη μου που ηταν βεβαια 130 κιλα εχει χασει σ αυτο το διαστημα 40 κιλα.Εγω χανω πολυ αργα και παρολο που το εχω σφιξει πολυ (8,5cc) η ποσοτητα που μπορω και τρωω ειναι σχεδον μεριδα εστιατοριου.Μηπως εγω τελικα δεν επρεπε να υποβληθω σε επεμβαση δακτυλιου λογω του οτι ειχα μονο 20 κιλα να χασω;Τ ι αλλο μπορει να συμβαινει;Θα περιμενω με αγωνια απαντηση...σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων.
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

ΚΑλησπέρα σας.
    Η απώλεια βάρους δεν σχετίζεται με το σφίξιμο, αλλά ΜΟΝΟ με την προσληψη τροφής και την θερμιδική ποιότητα αυτής.
    Μπορεί καποιος με 8,5 εκατ, υγρού πίεσης, να παρει βάρος αν φερ'ειπείν τρώει μονο σοκολάτες και μέλι και παγωτό πχ.
    Απο κει και πέρα, όμως, μπορεί η δική σας απώλεια να είναι πλέον σωστή απο της φίλης σας, αν η φίλη σας πχ, εχει χασει και μυϊκή μαζα ενω εσεις λίπος, τοτε η δική σας απώλεια είναι πλέον σωστή.
    Με λίγα λόγια, για να είμαι περισσότερο κατανοητός, θα πρέπει να σας παρακολουθεί διαιτολόγος με συχνές λιπομετρήσεις και ρυθμίσεις θερμιδικής πρόσληψης.

Share This Page