1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Πληροφορία Δακτύλιος - ΙΚΑ - Κόστος

Discussion in 'Γαστρικός δακτύλιος' started by trainer, Jun 16, 2008.

Watchers:
This thread is being watched by 16 users.
  1. noucca

noucca New Member

Εφόσον το βιβλιάριο ασθενείας είναι ανανεωμένο (νομίζω ότι τα ένσημα είναι αρκετά - εμένα μου το ανανέωσαν με 5 μήνες ασφάλισης), δε βλέπω για ποιο λόγο να μην δεχτούν να καλύψουν την επέμβαση...
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Το ΒΜΙ σας ειναι πάνω απο 40. Αρα λογικά το ΙΚΑ θα εκρίνει την επέμβαση.
    Θα πρέπει να απευθυνθειτε σε κρατικο νοσοκομείο για τα περαιτερω.
  3. eutuxia_ks

eutuxia_ks New Member

geia sas

prin apo ena xrono ekana mia epemvash to gastriko daktulio...
    eixa dms 54 kai twra exw sxedon 35...
    to problhma mou einai oti apo to anxos thn prwth bdomada ths enxeirhshs
    exana ta mallia mou...tous teleutaious mhnes omws exw dei sumanthkh araiwsei...
    eimai kopela 26 xronwn kai den 8a h8ela na meinw xwris mallia...
    ti mporw na kanw gia na dunamwsoun kai pali ta mallia mou...?
    euxaristw...
  4. stelios

stelios Member

Το φαινόμενο της τριχόπτωσης,συνήθως εμφανίζεται στο πρώτο τρίμηνο(τουλάχιστον στις άλλες επεμβάσεις που είναι πιο γρήγορος ο ρυθμός απώλειας)και είναι φυσιολογικό απότο σοκ που έχει υποστεί ο οργανισμός και προσπαθεί να προσαρμοστεί στα νέα δεδομένα.Σε εμένα κράτησε μια εβδομάδα περίπου και σταμάτησε.
    Μήπως δεν τρέφεσαι σωστά και σου λείπει κάποιο στοιχείο;γιατί σαν λίγο ετεροχρονισμένα σε θυμήθηκε η τριχόπτωση..
  5. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Καταρχάς θα πρέπει να έχεις μία ισορροπημένη διατροφή πλούσια σε φρούτα και λαχανικά.
    Το άγχος πολλές φορές προκαλεί τριχόπτωση η οποία όμως δεν είναι μόνιμη (συνήθως μετά από 8-10 μήνες οι τρίχες ξαναβγαίνουν).Δυστυχώς όμως υπάρχουν και άλλες αιτίες που προκαλούν τριχόπτωση όπως η διαταραχή των ορμονών είτε μετά από τη γέννα, είτε μετά την εμμηνόπαυση, μια σοβαρή χειρουργική επέμβαση, έντονο συναισθηματικό ή σωματικό στρες, μετά από απότομη απώλεια βάρους, ορμονικές θεραπείες, πολυκυστικές ωοθήκες, προβλήματα θυρεοειδούς, χρήση συγκεκριμένων φαρμάκων, αναιμία. Όλα αυτά μπορούν να ευθύνονται για τη γυναικεία τριχόπτωση.
    Επίσης υπάρχει και η ανδρογενετική αλωπεκία που είναι κληρονομική αλλά και άλλοι τύποι αλωπεκίας.
    Σίγουρα θα πρέπει να σε δει δερματολόγος τώρα που ακόμη είναι αρχή για να δει το τριχωτό της κεφαλής και να εκτιμήσει την κατάσταση! Θα σου δωθεί ειδική θεραπεία με βιταμίνες, λοσιόν και ειδικά σαμπουάν. Το σίγουρο είναι ότι έχεις δρόμο μπροστά σου και θα πρέπει να κάνεις κατά γράμμα αυτά που θα σου πει ο δερματολόγος. Οι τρίχες δεν βγαίνουν απ'τη μια ώρα στην άλλη. Χρειάζεται χρόνος, υπομονή και όχι άγχος!!!
  6. noucca

noucca New Member

Κι εμένα μου έπεσαν τα μαλλιά στο δακτύλιο και πρέπει να ήταν την ίδια εποχή, περίπου ένα χρόνο μετά το χειρουργείο.
    Σε αντίθεση με άλλες επεμβάσεις, η δικιά μας έχει σχετικούς ρυθμούς. Πχ στη δική μου περίπτωση μετά τον πρώτο χρόνο άρχισαν να ανεβαίνουν οι ρυθμοί απώλειας βάρους (μετά τη δεύτερη ρύθμιση). Γι' αυτό και μου έπεφταν τα μαλλιά σε τούφες, είχα μειώσει σημαντικά τις πρωτεΐνες και γενικά τα θρεπτικά και όπως είπε και ο Στέλιος, ο οργανισμός αμύνθηκε και έριξε τα μαλλιά (σαν λιγότερο χρήσιμα στην επιβίωσή του).
    Όταν είχα ρωτήσει την κομμώτρια μου είπε: "Έλεγξε θυρεοειδή, σίδηρο και το άγχος σου. Με αυτή τη σειρά επηρεάζουν την υγεία των μαλλιών."

Το πιο πιθανό είναι να μην έχεις κάποιο μόνιμο πρόβλημα, αλλά τη σωστή απάντηση θα στη δώσει μόνο ο δερματολόγος.
  7. bloublou21

bloublou21 New Member

Καλησπερα και απο μένα.
    Δεν ξέρω αν λειτουργεί ακόμα η σελίδα αλλά χρειάζομαι κάποια ενημέρωση σχετικά με το γαστρικό δακτύλιο. Είμαι 24 ετών 1,59 και 90 κιλά. Πάντα τα κιλά μου ήταν κάπου στα 75 τα τελευταία δύο χρόνια όμως εχω ξεφύγει και δεν μπορώ να το προλάβω. Κουράγιο για διαιτες άλλες δεν έχω.. εξάλλου όσες έχω κάνει και είχαν αρχικά καποιο αποτέλεσμα μετά τα πήρα όλα πίσω και πολλά περισσότερα. Εχω κουραστεί πλέον πάρα πολυ θέλω να χάσω τουλάχιστον αυτά τα 20 με 25 κιλά... Μπας και η ψυχολογία μου επανέλθει στα φυσιολογικά της επίπεδα. Αυτό που θα ήθελα να μάθω είναι αν γίνεται επέμβαση σε αυτά τα κιλά και αν δεν μπλέξεις με δημόσιο νοσοκομείο γιατι προφανώς δεν θα μου το εγκρίνουν πόσο κοστίζει σε ιδιωτικό... ένα ενδεικτικό εύρος τιμών. Επίσης αυτο που με ανησυχεί λίγο έιναι το τι κακό μπορεί να σου προκαλέσει ένα ξένο σώμα στον οργανισμό σου. Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.
  8. noucca

noucca New Member

Με ΒΜΙ 35,5 νομίζω ότι μπορείς να κάνεις την επέμβαση και στο δημόσιο, αλλά επειδή έχουν περάσει 5 χρόνια από τότε που έκανα το χιερουργείο κι επειδή όλο κι από κάπου έκοψαν λόγω Κρίσης, να μη σε πάρω στο λαιμό μου.
    Αυτό όμως που μπορώ να σου πω με σιγουριά είναι το ψυχολογικό θέμα. Κι εγώ το πήρα απόφαση όταν σε ένα χρόνο πήρα 30 κιλά και η ψυχολογία μου έπιασε πάτο. Εφόσον γίνει σωστά η τοποθέτηση και συμμορφωθείς πλήρως με τις οδηγίες του γιατρού, η διάθεση φτιάχνει αμέσως. Δεν είναι λίγο πράγμα να μπορείς να κάνεις σωστή διατροφή χωρίς ιδιαίτερο κόπο και ταυτόχρονα να χάνεις τα μισητά κιλά. Η καλύτερη περίοδος με το δαχτυλίδι μου ήταν τον 3ο-4ο χρόνο που ενώ ένιωθα ότι έφτασα σε φυσιολογικά κιλά, συνέχισα να χάνω λίγο-λίγο φτάνοντας στα 58 (το ελάχιστο βάρος για το ύψος μου).
    Αυτό που θα πρέπει να ξέρεις από την αρχή είναι ότι παίρνεις πίστωση χρόνου, δε λύνεις το πρόβλημα για πάντα. Έχεις 1-2-3 χρόνια να μάθεις να τρέφεσαι σωστά πριν ο δακτύλιος σταματήσει να κάνει το θαύμα του μόνος του. Όταν πριν από 1 χρόνο αποφάσισα να τον "ανοίξω" λίγο για να μην αποστεωθώ, έβαλα 20 κιλά σε 7 μήνες κι ακόμα προσπαθώ να τα χάσω μόνη μου. Όπως καταλαβαίνεις αυτό χάλασε πολύ τη διάθεσή μου, γιατί από εκεί που ήμουν η συλφίς που ψώνιζε παιδικά μπλουζάκια από το καλάθι, άρχισα πάλι να κρύβω δίπλες και ψωμάκια. Και όταν έχεις βάλει το χέρι μέσα στο βάζο με το μέλι, το "υγιές βάρος" δε σου αρκεί. Θες να είσαι μοντέλο :_risata:

Ο δακτύλιος σαν ξένο σώμα δε με ενόχλησε ποτέ. Το μόνο "πρόβλημα" που είχα ήταν το port. Έχει τοποθετηθεί στα πλευρά και όταν έχασα τα περισσότερα κιλά άρχισε να φαίνεται και να με ενοχλεί όταν ξάπλωνα μπρούμυτα.
  9. stelios

stelios Member

Με δμσ 35,5 θα πρέπει να υπάρχουν και συνοδά προβλήματα εκ της παχυσαρκίας,αλλιώς δεν δίνουν έγκριση οι φορείς,πόσο μάλλον τώρα που δυσκόλεψαν τα πράγματα.
    Η έγκριση αφορά την πλήρη κάλυψη όλων των εξόδων σε δημόσιο νοσοκομείο και αν πρόκειται για ιδιωτικό,τα έξοδα του χειρουργείου και μόνο.Τα υπόλοιπα τα πληρώνει ο ασθενής(χειρουργό,αναισθησιολόγο,υλικά και φάρμακα,δωμάτιο)
    Σε δημόσιο νοσοκομείο δακτύλιο,λίγο δύσκολα.Μάλλον σε ιδιωτικό.
    Σε ποσοστά επιτυχίας σε βάθος χρόνου,δεν έχει τα καλύτερα απποτελέσματα στην πλειονότητα των ασθενών.Δεν συγχωρεί λάθη και θέλει αυτοπειθαρχία και αυτοσυγκράτηση.
    Υπάρχουν και πιο αποτελεσματικές μέθοδοι.
    Το ξένο σώμα,είναι λόγο αμφιλεγόμενο.Δεν ξέρω αν έχει προκαλέσει σε κάποιον πρόβλημα,αλλά ξένα σώματα υποτίθεται ότι είναι και οι λάμες και τόσα άλλα που χρησιμοποιεί η χειρουργική.
  10. bloublou21

bloublou21 New Member

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο σας... με βοηθήσατε αρκετά ομολογώ..! Αυτό που με μπερδεύει και μου φαίνεται βουνό είναι το που πρέπει να κοιτάξω και απο που πρέπει να αρχίσω για να μάθω το κόστος και την διαδικασία που χρειάζεται. Πως θα μάθω αν μου το καλύπτει το ικα και αν όχι που μπορώ να το κάνω αν είναι ιδιωτικά πλεον...! Βεβαία αυτό μόνο αν το ποσό ειναι σεβαστό γιατι οι καίροι είναι πολύ δύσκολοι και εγω άνεργη...! Σας ευχαριστώ πολύ και αν γνωρίζεται κάτι για αυτά παρακαλώ βοηθήστε με...!
  11. stelios

stelios Member

Το πρώτο που έχεις να κάνεις είναι να ψάξεις για γιατρό γνώστη των επεμβάσεων παχυσαρκίας.Να ξέρει να κάνει όλες τις μεθόδους ώστε να μην σου 'πασάρει' αυτή που χρησιμοποιεί εκείνος για δικούς του λόγους ενώ στην πραγματικότητα σου ταιριάζει άλλη, και όταν επανέλθουν τα κιλά θα φταίει ο 'κακός' ασθενής....Να σε πείσει εμπεριστατωμένα ότι η μέθοδος που θα επιλέξει για σένα ταιριάζει στο διατροφικό και ιατρικό σου ιστορικό και όχι επειδή τη έκανε σε πολλούς,επειδή είναι της μόδας,επειδή την έκανε η γειτόνισσα,επειδή είναι κοντά στο σπίτι σου ή την είδες σε ένα φόρουμ.Κάθε ασθενής είναι μία μοναδική περίπτωση και όχι φασόν.Αυτός θα σου πει και το κόστος(αν είναι ιδιώτης,γιατί αν την κάνεις σε δημόσιο νοσοκομείο δεν πληρώνεις τίποτα και αν σου ζητηθεί οτιδήποτε θα είναι το κατάπτυστο φακελλάκι)
    Αφού καταλήξεις σε χειρουργό,θα κάνεις τον προεγχειρητικό έλεγχο(που διαφέρει από γιατό σε γιατρό,αναλόγως πόσο γνώστης των επεμβάσεων αυτών είναι ο γιατρός) θα σου δώσει τη γνωμάτευση του που θα λέει ποια επέμβαση θα κάνεις και θα την καταθέσεις στον φορέα σου για έγκριση.Θα σε καλέσουν να περάσεις επιτροπή και αν σε εγκρίνουν(δύσκολα με 35,5 γι αυτό πάρε κιλά,είναι η μόνη φορά που θα σου φανούν χρήσιμα χαχα)κλείνεις ημερομηνία χειρουργείου(για ιδιωτικό).
    Αν την κάνεις σε δημόσιο νοσοκομείο(δακτύλιο δεν νομίζω να βρεις να σου κάνουν αλλά δεν χάνεις και τίποτα)θα μπεις στη λίστα αναμονής και θα σε καλέσουν.
  12. yriam

yriam New Member

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.ΕΙΜΑΙ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ Κ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ! ΚΛΕΙΝΩ ΤΑ 24 ΣΕ 3 ΜΗΝΕΣ.ΕΧΩ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΙΚΑ ΑΛΛΑ ΜΕ ΑΣΦΑΛΙΖΕΙ Η ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ ΩΣ ΤΑ 24.ΠΗΓΑ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ Κ ΕΒΓΑΛΑ ΚΑΡΤΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ Κ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2 ΜΗΝΕΣ ΕΧΩ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΜΙΑ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΠΟ ΕΚΕΙΝΟΥΣ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΩ ΣΤΟ ΙΚΑ Κ ΝΑ ΜΟΥ ΒΓΑΛΟΥΝ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΑΤΟΜΙΚΟ ΒΙΒΛΙΑΡΙΟ!(ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΝΣΗΜΑ). ΕΧΩ ΔΜΣ 35.38 Κ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΓΙΑ ΕΠΕΜΒΑΣΗ.ΕΧΩ ΨΑΞΕΙ ΓΙΑ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΚΑΙΡΟ Κ ΚΛΙΝΩ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΚΥΡΙΟ ....... ΣΤΟ ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟ. ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΑΝ ΘΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΕΓΚΡΙΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΛΟΓΩ ΕΝΣΗΜΩΝ? ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!:bacino:
    Last edited by a moderator: Mar 12, 2012
  13. stelios

stelios Member

Για τα ένσημα δεν ξέρω,αλλά με αυτό το δμσ,δύσκολα θα πάρεις έγκριση.Χρειάζεται δμσ 40 ή 36 και συνοδά προβλήματα εκ της παχυσαρκίας,τώρα που είναι η οικονομική κατάσταση έτσι,ακόμη δυσκολότερα.....
  14. lala

lala New Member

Καλησπερα, εχω αρχισει να σκεφτομαι κι εγω για τον γαστρικο δακτυλιο, εως τωρα μου φαινεται η καλυτερη λυση, απλως εχω καποιες αποριες που θα ηθελα αν μπορειτε να μου λυσετε. Ειμαι 20 χρονων,ασφαλιζομενη του ΙΚΑ ζυγιζω 120 κιλα και εχω υψος 1.72, δεν εχω καποιο προβλημα υγειας, εκανα στο ιντερνετ το τεστ για τον ΔΜΣ και μου και μου βγηκε 40.56. Η ερωτηση μου ειναι εαν το ΙΚΑ με καλυπτει πληρως στην επεμβαση του δακτυλιου ή θα πρεπει να συμμετεχω κι εγω στο κοστος της επεμβασης.

Σας ευχαριστω για τον χρονο σας.
  15. stelios

stelios Member

Με αυτό το δμσ λογικά σε καλύπτει ολικά σε δημόσιο νοσοκομείο και για ιδιωτικά καλύπτει τα έξοδα του χειρουργείου.Το θέμα όμως δεν είναι αυτό..Το θέμα είναι αν ο δακτύλιος είναι η κατάλληλη επέμβαση για σένα..Πως ξέρεις αν σου ταιριάζει;

Share This Page