1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Πληροφορία Δακτύλιος - ΙΚΑ - Κόστος

Discussion in 'Γαστρικός δακτύλιος' started by trainer, Jun 16, 2008.

Watchers:
This thread is being watched by 16 users.
  1. trainer

trainer New Member

Καλησπέρα & από εμένα & καλώς σας βρήκα, Πολλά τα ερωτήματα που με βασανίζουν

Το ύψος μου είναι 1.90 & τα κιλά μου 130

Σκέφτομαι -και όσο διαβάζω πείθομαι περισσότερο- την μέθοδο του δακτυλίου γιατί με τις δίαιτες δεν βγάζω άκρη & δεν έχω αποτέλεσμα :frown:

Όμως η αλήθεια είναι ότι δεν διευκολύνομαι οικονομικά να καλύψω όλο το ποσό -δεν ξέρω πόσο ακριβώς είναι αν κάποιος από εσάς γνωρίζει με ενημερώνει έστω και με pm-

Το ταμείο είναι ΙΚΑ & διάβασα ότι καλύπτει 3600 ευρώ πόσα ακόμη χρειάζονται?:confused:

Υπάρχουν & άλλα προβλήματα υγείας (υπέρταση / σπασμένος δίσκος) λαμβάνονται υπόψιν στο ΙΚΑ?

Μπορεί κάποιος να με καθοδηγήσει με την διαδικασία του ΙΚΑ;)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το ενδιαφέρον & το χρόνο σας
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Καλησπέρα!
    Το ΒΜΙ σας (ΔΕίκτης μάζας σώματος είναι 36,01), γεγονός που σας κατατάσσει στην σοβαρή παχυσαρκία αλλά όχι στην νοσογόνο (ΒΜΙ>40)!

Το ΙΚΑ μπορεί να δικαιολογήσει επέμβαση δακτυλίου εφ΄όσον το ΒΜΙ σας είναι >40 ή >35 αν υπάρχουν και συνοδές νόσοι (υπέρταση, sleep apnoia, μυοσκελετικά προβλήματα κλπ).
    θέλω να πώ πως, υπάρχοει πιθανότητα να πάρετε έγκριση απο το ΙΚΑ!
    Η διαδικασία είναι: Ο θεράπων ιατρός σας (πχ χειρουργός ή ο παθολόγος σας) συντάσσει μία επιστολή - παραπεμπτικό προς το ΙΚΑ που αναφέρει το ιστορικό, το πρόβλημα σας, τους δείκτες παχυσαρκίας κλπ, και εσείς με το σημείωμα αυτό μεταβαίνετε στο ΙΚΑ της περιοχής σας, όπου απο εκεί σας παραπέμπουν στην επιτροπή του ΙΚΑ (εδραζόμενη σε συγκεκριμένο Νοσοκομείο του ΙΚΑ), όπου εκεί παίρνετε την έγκριση επέμβασης.
    Η εγκριση διακαιολογεί το κόστος που αναφέρετε!
    Απο κει και πέρα ανάλογα με τον χειρουργό ή την ομάδα που θα σας αναλάβει, και την κλινική, το κόστος είναι ανάλογα!
  3. enastrh

enastrh New Member

Γεια σας,

Ενδιαφέρομαι και εγώ να κάνω την επέμβαση με γαστρικό δακτύλιο και έχω καταλάβει την διαδικασία, μέχρι ένα σημείο, και φαντάζομαι λεπτομέρειες θα δω στην διαδρομή, αλλά, ήθελα να ρωτήσω, πόσο χρονοβόρα είναι όλη η διαδικασία του ΙΚΑ?

Ας πούμε ότι εγώ κλείνω ραντεβού και πάω σε ιδιωτικό χειρουργείο παχυσαρκίας στις 3 Σεπτ., μου δίνει την έκθεση που ετοιμάζει και εγώ την επόμενη μέρα την πάω στο ΙΚΑ της περιοχής μου, μετά πόσο καιρό παίρνει για να γίνουν όλα τα υπόλοιπα βήματα? Πόσο χρονοβόρα είναι όλη η διαδικασία του ΙΚΑ?

Ευχαριστώ.
  4. sambalisG

Μπορεί να είναι 1-1 μιση μηνα!
  5. manis

manis New Member

Καλησπερα συγχρητηρια για αυτο το φορουμ ! Εγω ειμαι 23χρονων,135 κιλα και 1,86 υψος με βαρια μορφη του συνδρομου απνοιων και πιεση εως και 22.Θα θελα να μου πειτε αν με καλυπτει το ικα ?Και τελος δεν εχω καταλαβει ο γιατρος που θα μου συνταξει την επιστολη μπορει να ειναι οποιοσδηποτε ή καποιος του ικα?Ευχαριστω εκ των προταιρων!
  6. sambalisG

Γειά σας με ΒΜΙ 39 και κάτι είστε οριακός, αλλά με το πρόβλημα της απνοίας, νομίζω πως μπορείτε να διεκδικήσετε έγκριση απο το ταμείο σας.
    Την γνωμάτευση σας την συντάσει ο ιατρός-χειρουργός που θα σας αναλάβει.
  7. Elen2367

Elen2367 New Member

Καλησπέρα.Και εγώ μετά από μια εγκυμοσύνη που ξεκίνησε με ήδη παραπανίσια κιλά σκέφτομαι σοβαρά να υποβληθώ στην διαδικασία αυτή γιατί δυστυχώς δεν μπορώ πλέον να το καταπολεμήσω μόνη μου όσες προσπάθειες και αν κάνω. Είμαι 28 χρονών με ύψος 1.66 και βάρος περίπου στα 115 κιλά. Κάποιο πρόβλημα υγείας δεν υπάρχει , αυτό σημαίνει ότι το ΙΚΑ δεν θα δεχτεί να μου καλύψει την επέμβαση; Πρέπει να συντρέχει οπωσδήποτε λόγος υγείας πέρα της παχυσαρκίας για να έχω ασφαλιστική κάλυψη;;Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας.
  8. sambalisG

Λόγω των δεδομένων που αναφέρατε, το ΒΜΙ σας είναι 41,5 πράγμα που σας κατατάσσει αυτόματα στην κατηγορία της νοσογόνου παχυσαρκίας.
    Με βάσει αυτό μπορείτε να διεκδικήσετετ απο το ΙΚΑ την καλυψη της επέμβασης (βάσει γνωμοδότησης που θα σας δώσει ο χειρουργός που θα ασχοληθεί με το θέμα)!
  9. Elen2367

Elen2367 New Member

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση..Πέρασε αρκετός καιρός που προσπάθησα να το αποφύγω, να δοκιμάσω άλλους τρόπους μήπως και καταφέρω κάτι πριν αποφασίσω ότι πρέπει να καταλήξω και πάλι σε αυτή την επιλογή..τελικά μετά από πολύ αυστηρή δίαιτα κατάφερα να χάσω μόλις δέκα κιλά εκ των οποίων κάποια τα έχω ξαναπάρει, οπότε είμαι περί τα εκατόν έξι κιλά αυτή την στιγμή. Σκέφτομαι σοβαρά να ξεκινήσω την διαδικασία γιατί και ψυχολογικά και σωματικά με έχει ρίξει πολυ όλη αυτή η κατάσταση, έχω ένα παιδάκι δεκαπέντε μηνών και αισθάνομαι ότι δεν μπορώ να ανταπεξέλθω απόλυτα στις ανάγκες του, όμως το πρόβλημα αυτή τν στιγμή είναι το οικονομικό.Η συγκεκριμένη επέμβαση γίνεται σε δημόσιο νοσοκομείο;;Και αν ναι , το όλο κόστος ξεπερνάει αυτό που καλύπτει το ΙΚΑ;;Υπάρχουν συγκεκριμένα νοσοκομεία στην Αθήνα που κάνουν αυτή την επέμβαση;;Ο παθολόγος που θα απευθυνθώ για αρχή για να μου συντάξει την επιστολή του ΙΚΑ πρέπει να είναι ιατρός του ΙΚΑ ή μπορεί να είναι και ιδιώτης;;Συγνώμη για τις πολλαπλές μου ερωτήσεις, έχω μπει όμως στην τελική ευθεία και θα ήθελα να ξέρω αν μπορώ να το κάνω χωρίς να επιβαρυνθώ με πολλά χρήματα από την δική μου πλευρά ή αν πρέπει να το ξεχάσω σαν προοπτική.Σας ευχαριστώ και πάλι .
  10. sambalisG

Υπάρχουν και Δημόσια και Ιδιωτικά Νοσοκομεία και Κλινικές.
    Για Δημόσια προσωπικά δεν γνωρίζω.
    Σε ιδιωτική κλινική, την γνωμοδότηση την δίνει ο χειρουργός.
  11. lounita

lounita New Member

kalispera

signwmi, isw fanw ligo anoiti apla tha ithela na peistw oti katalava swsta. Arxika eimai 24 xronwn, exw ipsos 1.64, eimai 133 kila kai exw deikti mazas swmatos >49 an ta grafw swsta. Exw apofasisei na kanw ton daxtilio se Dimosio Nosokomeio. Kai perimenw apla na erthei i imera gia na perassw apo epitropi gia tin egkrisi (pou pisteuw oti tha parw)

Simfwna me auta pou diavasa parapanw den tha xreiastei na plirasw kati epipleon etsi den einai?? To Ika mou tin kaliptei tin epemvasei oli e? (efoson mou tin egrinei)

xilia signwmi an ginomai kourastiki.. :_nu:
  12. lounita

lounita New Member

::) kalispera
  13. sambalisG

Σε δημοσιο νοσοκομείο και εφ'οσον εχετε έγκριση, δεν θα πρέπει να πληρώσετε !!
    (..ετσι θελω να πιστεύω)!!:biggrin:
  14. lounita

lounita New Member

Sas euxaristw para poli na eiste kala kai polla sigxaritiria giayto to iperoxo forum!!
  15. MariaZ

MariaZ New Member

Καλησπέρα.
    Είμαι 26 ετών ζυγίσω 80kg και έχω ύψος 164.
    Κατά την εγκυμοσύνη μου πήρα 35kg, μετά από δυο χρονια κατάφερα και έχασα τουλάχιστον 25kg αλλα από πέρυσι το καλοκαίρι πήρα πάλι τα περισσότερα με αποτέλσμα πια να δοκιμάζω κάθε είδους δίαιτα παράλληλα με γυμναστήρια κλπ αλλα χωρίς κανένα αποτέλσμα, επιπλέον υποφέρω από πόνους στην πλάτη μου και στην μέση μου, που πολλές φορες μου καθιστά αδύνατο να σηκωθώ το πρωί από το κρεβάτι ακόμα και από μια καρεκλα.
    'Oλα αυτά έχουν ως αποτέλσμα να μου έχουν καταρρακώσει την ψυχολογία μου, σκέφτομαι λοιπόν ως υστατη λύση την τοποθέτηση γαστρικού δακτυλίου.
    Το ερώτημα μου είναι το εξής, μπορεί να πραγματοποιηθεί η επέμβαση αυτή στη δικη μου περίπτωση?

Ευχαριστώ εκ των προτερων:smile:
  16. sambalisG

Γειά σας.
    Υπολογίζοντας το BMI σας (γύρω στο 29), η κατηγορία που ανήκετε στην κλιμακα της παχυσαρκίας είναι χαμηλή, που σημαίνει πως δεν έχετε ένδειξη για χειρουργική επέμβαση, εκτός αν υπα΄ρχουν σοβαρότατοι λόγοι μεταβολικού συνδρόμου και διαβήτου τύπου ΙΙ, που θα μπορούσαν ενδεχομένως να οδηγήσουν σε επέμβαση.
    Ομως το πρόβλημα σας μπορεί να λυθεί εύκολα συμβουλευτικά με δίαιτα, γυμναστική κλπ.
  17. mama79

mama79 New Member

γεια σας. ηθελα κ γω τη γνωμη σας σχετικα με το αν εχω πιθανοτητες να παρω εγκριση απο το ικα. εχω υψος 1.58 κ 99κιλα . σχεδον σ ολη μου την ενηλικη ζωη ειχα παραπανω κιλα αλλα με την εγκυμοσυνη εφτασα στο απροχωρητο. τα βασικα μου προβληματα ειναι η γρηγορη κοπωση κ η δυσπνοια κυριως το βραδυ. δυσκολευομαι παρα πολυ να κοιμηθω γιατι παντα κοιμομουν μπρουμυτα. ευχαριστω πολυ
  18. argyro00

argyro00 New Member

Καλησπερα σας. Θα ηθελα τα φωτα σας αν γνωριζετε...

Περιμενω να περασω απο επιτροπη του ΙΚΑ στις 15 Ιουλιου 2010. Μου ζητησανε να τους παω και μια γαστροσκοπηση. Η γαστροσκοπηση μου δειχνει μια διαφραγματοκηλη (δυστυχως δεν εχω την εκθεση μπροστα και δεν θυμαμαι το μεγεθος της διαφραγματοκηλης). Διαβασα καπου ομως πως μια ευμεγέθης διαφραγματοκήλη αποτελεί αντένδειξη για τοποθέτηση γαστρικού δακτυλιου και μπορει να μην δωθει εγκριση απο το ΙΚΑ.

Οταν λεμε ευμεγεθη για τη μεγεθος μιλαμε? Το ΒΜΙ μου ειναι 40.9.

Σας ευχαριστω θερμα. :_s:
  19. sambalisG

Μιλάμε για διαφραγματοκήλη > των 3 εκατοστών. ..Δεν έχει σχέση το ΒΜΙ.
    Πάντως να γνωρίζετε πως αν ο χειρουργός σας γνωρίζει, μπορεί να αντιμετωπίσει την διαφραγματοκήλη λαπαροσκοπικά, παράλληλα με την τοποθέτηση δακτυλίου. (Τώρα στο ΙΚΑ, τι κανουν δεν γνωρίζω)!
  20. marisini

marisini New Member

Καλησπέρα και χρόνια πολλά.

Είμαι 28 χρονών σχεδόν.... και είμαι 1,73 και 120 κιλά. Φαντάζομαι με καλύπτει το ΙΚΑ αν και το θέμα μου εμένα είναι πως είμαι άνεργη και με λίγα ένσημα το 2010, μόνο 6 μήνες. Φοβάμαι πως ίσως εκεί παρουσιαστεί πρόβλημα στο να μου καλύψει το ΙΚΑ τα έξοδα....

Γνωρίζει κανείς να με κατατοπίσει???

Share This Page