1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση Daktarin Gel Για Μυκητες Στο Εντερο?!

Discussion in 'Παθήσεις Εντέρου-Σκωληκοειδούς' started by swimmer_90, May 29, 2011.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. swimmer_90

swimmer_90 New Member

Καλησπερα...τον τελευταιο μηνα ειχα αρκετα περιεργες κενωσεις (αρκετα συχνες και πολτωδεις,οχι διαρροιες) και ενιοτε πονο στην κοιλια,ετσι αποφασισα να συμβουλευτω γαστ/λογο...με εστειλε για καποιες εξετασεις αιματος,για να δει αν υπαρχει φλεγμονη και κοπρανων προκειμενου να μου πει αν χρειαζομαι κολωνοσκοπηση η οχι...οι εξετασεις ηταν γενικα καλες,δεν υπηρχαν ουτε ενδειξη φλεγμονης ουτε πυοσφαιρια...ομως ειχα μυκητες (candida albicans νομιζω) και το αιμα στα κοπρανα ασθενως θετικο...οποτε και μου ειπε οτι αφενως να ξεχασω την κολωνοσκοπηση (ευτυχως :biggrin:),οτι το αιμα ειναι λιγο και δε λεει κατι και για τους μυκητες να παρω dactarin gel...το θεμα ειναι οτι δε μου διευκρινισε ποτέ: 1)Αν πρεπει να το παιρνω πριν η μετα το φαγητο
    2)Ποσες φορες τη μερα
    3)Για ποσο καιρο
    Το χρησιμοποιω 4 μερες τωρα,μετα το φαγητο,2-3 φορες τη μερα αλλα οι κενωσεις ειναι οι ιδιες πανω κατω...και υποψιαζομαι πως κατι κανω λαθος...εκτος απο αυτο μου φανηκε περιεργο πως δε μου εδωσε ultralevure πχ που ειναι κλασσικο για τετοιες περιπτωσεις...οχι τιποτα αλλο αλλα το gel καταπινεται και δυσκολα...
    Last edited by a moderator: May 29, 2011
  2. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Βασικά το ultra levure χρησιμοποιείται παράλληλα με τα αντιβιωτικά για την προφύλαξη και θεραπεία από τις ανεπιθύμητες ενέργειές τους στο έντερο και ως συμπληρωματική αγωγή σε οξείες διάρροιες. Το σημαντικότερο είναι να προσέχεις τη διατροφή σου καταναλώνοντας λιγότερα γλυκά και αμυλούχα αλλά και να εμπλουτίσεις το διαιτολόγιό σου με προβιοτικά προϊόντα όπως γιαούρτι, γάλα κλπ. Όσο για το dactarin και για το ότι δεν έχεις βελτίωση θα πρέπει να μιλήσεις ξανά με τον γιατρό σου είτε για να ενημερωθείς για τη σωστή δοσολογία είτε για να στο αντικαταστήσει.

Share This Page