1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση ΧΡΟΝΟΣ "ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗΣ" ΕΠΟΥΛΩΣΗΣ

Discussion in 'Κύστη Κόκκυγος' started by Kwnstantinos Beg, Jan 19, 2012.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. Kwnstantinos Beg

Kwnstantinos Beg New Member

Καλησπερα, οπως εχω προαναφερει σε αλλο θεμα, εγχειρηστηκα για κυστη κοκκυγος τον νοεμβριο.Τωρα σχεδον εχει κλεισει,αλλα ο γιατρος μου ειπε πως αφου κλεισει πρεπει να απεχω ακομα 2 μηνες απο εντονη αθλητικη δραστηριοτητα γιατι υπαρχει περιπτωση να ξανανανοιξει η ουλη, επειδη οι ιστοι ειναι ακομα χαλαροι..Κατα ποσο στεκει αυτο;;;;
  2. A Datsis

A Datsis New Member

Καλησπέρα,
    από ένα νέο μέλος στο φόρουμ, με ειδικότητα γενικού χειρουργού.
    Λοιπόν η διαδικασία της επούλωσης (σε όλα τα τραύματα) ολοκληρώνεται σε 6-12 μήνες. Το τραύμα μετά από ανοιχτή εκτομή της κύστης κόκκυγα χρειάζεται αρκετό χρόνο για να επουλωθεί σωστά. Ακόμη και 3-4 μήνες. Και πάλι βεβαια η πιθανότητα υποτροπής είναι υπαρκτή. Επειδή όμως κάθε ασθενής είναι μοναδικός θα πρέπει την εξέλιξη της επούλωσης να την ελέγχει ο χειρουργός σου.
    Φιλικά
    Τάσος Ντάτσης
  3. Kwnstantinos Beg

Ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση γιατρε!Εγω εκανα τη βλακεια και πηγα για χαλαρο τρεξιμο οταν ειχε μεινει μια μικρη τρυπα απο την ανοιχτη εκτομη, και την αλλη μερα παρατηρησα μια καινουργια ακριβως απο κατω..και ο γιατρος αναγκαστηκε να τις "ενωσει" αν καταλαβαινετε τι εννοω...
  4. A Datsis

A Datsis New Member

Στην περίπτωση που υπάρξει ατελής επούλωση ή υποτροπή και παραμονή κάποιου συριγγώδους πόρου που χρήζει νέας εκτομής, θα μπορούσες να ζητήσεις από τον γιατρό σου να εφαρμόσει την "κλειστή μέθοδο" ώστε να αποφύγεις μια νέα περίοδο με ανοικτή πληγή. Εγώ την εφαρμόζω πάντα σε όλους τους ασθενείς με κύστη κόκκυγος, από το πρώτο χειρουργείο, με αποτελέσματα εφάμιλλα της ανοιχτής μεθόδου.
  5. Kwnstantinos Beg

Γιατρε εσεις ξερετε...Εσεις για ποσο καιρο προτεινετε να απεχω απο εντονη αθλητική δραστηριοτητα,απο τη στιγμη που η τομη εχει κλεισει τελειως;
  6. A Datsis

A Datsis New Member

Μετά την πλήρη επούλωση, δώσε ένα ακόμη περιθώριο ενός μήνα και μετά νομίζω ότι θα μπορούσες να επανέλθεις στην συνήθη αθλητική σου δραστηριότητα
  7. Kwnstantinos Beg

Ευχαριστω πολυ γιατρε,και να ξερετε πως κανετε πολυ καλη δουλεια με αυτο το φορουμ.

Share This Page