1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση ΧΡΟΝΙΟ ΣΠΥΡΙ/ΚΥΣΤΗ/ΕΞΟΓΚΩΜΑ?

Discussion in 'Παθήσεις δέρματος και υποδορίου' started by sakis, Jun 25, 2013.

Watchers:
This thread is being watched by 7 users.
  1. sakis

sakis New Member

Καλησπερα σας!
    θα ηθελα σας παρακαλω να βοηθησετε αν μπορειτε σχετικα με ενα προβλημα που ειχα πριν καποιο διαστημα.

Ακριβως στην περιοχη που δενουμε τη ζωνη πανω μας,λιγο πανω απο τα γεννητικα οργανα εβγαλα ενα σπυρι το οποιο δεν το εδωσα καθολου σημασια γιατι πιστευα οτι δεν ειναι τιποτα και οτι μπορει να ειναι απο το ξυρισμα. αρχισα να το παταω να φυγει, αυτο εκανε πληγη αλλα δεν εφευγε. περασαν μερικοι μηνες και αυτο ηταν ακομα εκει. ειχε γινει ενα στρογγυλο εξογκωμα περιπου 3-4 χιλιοστων το οποιο ειχε χρωμα ασπρο, σαν να ηταν μια κυστουλα μικρη η φυσαλιδα. επειδη δεν με ενοχλουσε καθολου,σαν να μην υπηρχε και λογω δουλειας κ.τ.λ δεν το εδωσα καθολου σημασια και κακως. περασαν 2 χρονια περιπου χωρις να εχω καμια απολυτως ενοχληση ωσπου μια μερα πρηστικε λιγο,εγινε 5-6 χιλιοστα και απο ασπρο χρωμα που ειχε εγινε μελανο και πονουσε. πηγα κατευθειαν σαν ενα εφημερευον νοσοκομειο και ειχε μια ειδικευομενη γιατρο που το ειδη και μου εδωσε να βαλω απλα λιγο μπετατιν. με το που γυρισα σπιτι και εβαλα μπετανιν μετα απο κανα 2ωρο εσπασε αυτο και πονουσε. Εκει ειναι που αρχισα να φοβαμαι σαν τρελος. επειδη σκεφτηκα οτι δεν θα εβγαζα ακρη με τα δημοσια νοσοκομεια και επειδη ημουν φοιτητης δεν ειχα λεφτα και δεν ειχα καποια ασφαλεια σκεφτηκα να παω σε ενα παλιο φιλο γιατρο του πατερα μου ο οποιος ειναι χειρουργος ουρολογος να του το δειξω τουλαχιστον μπας και μπορουσε καπως να με βοηθησει να μου πει και αυτος τη γνωμη του. με το που το ειδε και ετσι οπως ειχε σκασει αυτο κιολας μου ειπε να ρθω τη επομενη μερα στη κλινικη να μου το βγαλει χωρις καν να θελει λεφτα και ας ειναι καλα ο ανθρωπος και γι αυτο τον ευχαριστω πολυ.μολις το ειδε σκεφτηκε οτι μπορει να ειναι καποιο μικρο επιθηλιωματακι η κυστη. την επομενη μερα πηγα στην κλινικη και με τοπικη μου εκανε μια οριζοντια τομη 4 εκατοστων και μου αφαιρεσε καποιο κομματι σαρκας απο κεινη τη περιοχη μου το καθαρισε και μετα μου το ραψε.η βιοψια δεν εδειξε καποια κακοηθεια. εχει περασει καιρος απο τοτε αλλα γυρναει συνεχεια η ιδεα στο μυαλο μου αν εκανα καλα που μπηκα στην διαδικασια να το αφαιρεσω και γι αυτο θελω την γνωμη σας. μηπως ημουν υπερβολικος? πιστευετε οτι θα μπορουσα να το γλιτωσω το χειρουργειο με καποια αγωγη? Εσεις τι πιστευετε οτι ηταν τελικα? επισης καμια φορα με ποναει κατω απο τα ραμματα και εκεινο το σημειο οταν το πατας εχει γινει πιο σκληρο απο κατω και καμια φορα με φαγουριζει και το δερμα που αναπλαθηκε το νιωθω πολυ ευαισθητο,σαν να τσουζει καπως.ειναι φυσιολογικο?

θα το εκτιμουσα πολυ αν μπορειτε να μου δωσετε καποιες απαντησεις και σας ευχαριστω εκ των προτερων γι αυτο.
  2. Νικόλαος

Νικόλαος Moderator Staff Member Moderator

Κάνατε πολύ καλά και το αφαιρέσατε.
    Τα συμπτώματα που περιγράφετε είναι μή ειδικά και συμβαίνουν σχεδόν πάντα μετα απο κάποια επέμβαση επειδή τραυματίζονται μικρά αισθητικά νευράκια στην περιοχή.
    Επίσης έχετε πάντα στο μυαλό σας την περιοχή της τομής και είστε σχολαστικός με τις μικροενοχλήσεις κάτι που δεν θα συνέβαινε αν δεν είχατε αφαιρέσει τον σπίλο.
  3. sakis

sakis New Member

Σας ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση σας. με τα συμπτωματα που σας προανεφερα θα μπορουσατε να κανετε μια υποθεση το τι μπορει να ηταν? θυμαμαι χαρακτηριστικα οτι αυτο εμφανιστηκε υστερα απο ξυρισμα εκεινης της περιοχης. οπως σας ειχα πει βρισκοταν σε ηρεμια 2 χρονια χωρις να με ενοχλει καθολου,μετα απλα αυτο πρηστικε και εσπασε και εβγαλε καποιο υγρο και ετσι μπηκα κατευθειαν στο χειρουργειο. υπαρχει περιπτωση να ηταν θυλακιτιδα η σμηγματογονος κυστη η καποια φλεγμονη με αποστημα? στο σημειο που εγινε η τομη 4 εκατοστων δεν εγινε διανοιξη και παροχευτεση εγινε τομη και αφαιρεση ολης εκεινης της περιοχης γι αυτο σας ρωτησα αν το χειρουργειο ηταν αναγκαιο γιατι για ενα σπυρι μικρο απεκτησα μια τομη αρκετα μεγαλη.

Και παλι σας ευχαριστω και να ειστε καλα
  4. Mixalismike

Mixalismike New Member

Gia sas exw ena provlima exw ena mavro ksirameno skliro san faki sto prosopo to travaw alla den vgenei ti bori na ine to exw mhnes nomizw oti palia itane spiraki kai egine mavro alla den boro na to vgalw
  5. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Καλημέρα. Θα πρέπει να μιλάμε πλέον για ελιά και σαφέστατα δε θα πρέπει να το τραβάς. Αν σε απασχολεί πολύ ή αν σε ενοχλεί καλό θα ήταν να το εκτιμήσει ένας δερματολόγος.
  6. Marilina

Marilina New Member

Καλησπερα και μπραβο σας για την εξαιρετικη δουλεια !!θα ηθελα να σας εκφρασω και το δικο μου προβλημα, εδω και περιπου 4χρονια εχω πισω απο το αυτι ενα σπυρι σκληρο στο χρωμα του δερματος το οποιο δεν με ποναει καθολου δεν μετακινειτε και εχει μεγαλωσει -συγκριτικα με την αρχη-τι λετε να ειναι?ανυσηχω...σας ευχαριστω εκ των προτερων
  7. Kathy

Εφόσον έχει μεγαλώσει κάποιο λίπωμα ίσως και επειδή υπάρχει περίπτωση να μεγαλώσει κι άλλο θα πρότεινα να το έβλεπε κάποιος χειρουργός.
  8. MALINA

MALINA New Member

Καλησπέρα,ειμαι μια αγχωμενη μαμά και ζητω μια καθοδηγηση και παραπομπη σε ιατρο ειδικοτητας-Διαπιστωνω μια εντονη μυρωδια -στο υψος του κοκκυγα-στα παντελονια του 25αρη και υπερβαρου γυιου μου-ΔΕΝ βλεπω πουθενα ερεθισμο η σπυρακια στη περιοχη,κανει μπανιο +αλλαζει εσωρουχα καθημερινα αλλά ΔΕΝ βλεπω βελτιωση...
    Υπαρχει σαμπουαν-σαπουνι-κρεμα ή καλλυντικο υγρο για να φυγει αυτη η ιστορια?
    Πλενω 15 παντελονια την εβδομαδα!(2 ημερησιως μεσημερι-βραδυ)καταλαβαινετε...Σας ευχαριστω
  9. Kathy

Καλημέρα! Το πιο σωστό είναι να τον δει ένας χειρουργός διότι μπορεί να συμβαίνει κάτι με τον κόκκυγα και να μη φαίνεται πχ εισαγωγή τριχών... Τα σαπούνια δε θα καλύψουν το πρόβλημα...
  10. MALINA

MALINA New Member

Σας ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση σας.Μια διευκρινηση:χειρουργος ΓΕΝΙΚΟΣ ή Ειδικός?ΔΕΝ πειθεται με τιποτα να επισκεφθει γιατρο παρα μονον αν τον τρομάξω και μαλιστα προ-συνεννοημενα με τον εν λογω ιατρο...
  11. Kathy

Γενικός χειρουργός.

Share This Page