1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Πρόβλημα Χρονια Κυρσοκηλη

Discussion in 'Κήλες' started by xristosbrabus, Jan 11, 2010.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. xristosbrabus

xristosbrabus New Member

καλησπερα,εχω κ γω προβλημα με κυρσοκηλη,εμενα μου πριζοντε οι φλεβες κατα τι διαρκια του σεξ η οταν ερεθηστω κ δε τελειοσω,πηγα στον ουρολογο κ μου εδω σε να κανω 3μηνη θεραπεια με pradif αφου εχω κανει σπερμοδιαγραμμα κ εδειξε οτι ειχα παρα πολυ χαμιλα γυρο στα 2800000μυρια,μετα τι θεραπεια ξαναεκανα σπερμοδιαγραμμα κ ηταν ανεβασμενα στα 13000000μυρια αλλα εδιξε οτι ειχα παραπανο πυοσφαιρια 10-12 ξανα κανω θεραπεια 3μηνη με pradif ξανακανα σπερμοδιαγραμμα κ τωρα μου δειχνει παλι χαμηλοτερα 2200000μυρια χωρις μικροβια κ τα πυοσφαιρια6-7.
    μπορειτε να μου εξιγισετε γιατι γινετε αυτο;;μηπως πρεπει να κανω ενχειριση επιγωντος για να μη χειροτερεψω???το pradif ειναι για προστατιτιδα μηπωσ το επερνα αδικα?εχω ανχωθει με το θεμα παρα πολυ για τι την κιρσοκηλη τιν ειχα πολλα χρονια κ τωρα το ανακαληψα που εγιναν εντονοτερο τα προβληματα,αν χρειαζετε επεμβαση πως γινεται κ μετα απο ποσο καιρο μπορεις να δουλεψεις κ να ξανασχοληθω με γυμναστικη?
  2. Constantinos

Constantinos Member

Φίλε Χρήστο,
    Πώς γνωρίζεις ότι έχεις κιρσοκήλη εδώ και πολλά χρόνια;

Εγώ θα σου συνιστούσα αφού σε εξετάσει κλινικά ξανά ο ουρολόγος σου, να κάνεις σε συνεργασία με τον ουρολόγο σου,
    έναν υπέρηχο οσχέου με ντοπλερ,
    έναν υπέρηχο νεφρών και κύστεως
    Μία καλλιέργεια σπέρματος.
    Έναν ορμονικό έλεγχο όρχεων - υπόφυσης. (τεστοστερόνη, β-χοριακή γοναδοτροφίνη, FSH, LDH, προλακτίνη)

Με τα αποτελέσματα αυτά θα δείτε ποιά θα είναι η επόμενη κίνησή σας.
    Αν ο υπέρηχος δείξει κιρσοκήλη μπορείς να κάνεις το χειρουργείο.
    Αν η καλλιέργεια δείξει μικρόβιο στο σπέρμα, τότε πρέπει να πάρεις αντιβίωση και το pradif μαζί.
    Αν έχεις άλλο ορμονικό πρόβλημα τότε θα σε παραπέμψει σε έναν ενδοκρινολόγο.
  3. xristosbrabus

xristosbrabus New Member

καλησπερα,εχω κανει υπερυχο τριπλεξ οσχεου κ ειχε διξει οτι εχω κυρσοκηλη,απο τοτε εχω κανει 3 σπερμοδιαγραμματα οπως σας εχω προαναφερη κ ολα ειναι διαφορετικα κ ενδιαμεσα απο τις εξετασεις επαιρνα αντιβιοσεις μαζι κ τα πραωτιφ κ παλι δεν ειδα βελτιωση,μονο ορμονικο ελεγχο δεν εχω κανει.

Share This Page