1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Πρόβλημα Χρονια Φλεγμονη Φαρυγγα

Discussion in 'ΩΡΛ' started by elir, Jan 16, 2012.

Watchers:
This thread is being watched by 1 user.
  1. elir

elir Member

Γιατρέ,
    έχω πάει σε πάρα πολλούς γιατρούς για αυτό το θέμα και δεν έχω βγάλει άκρη..με πονάει ο λαιμός μου από το καλοκαίρι..στην αξονική που έκανα τον νοέμβρη βρήκαν παχυνση του φάρυγγα και κάτι στο ιγμόρειο εκ κατακρατήσεως.. ο π΄ρωτος ωριλάς μ λεγε με πονα η καρωτίδα, ο δευτερος η αμυγδαλή μετα με παρακολουθούσε παθολόγος πιστευαν οτι εφταιγε οτι εκανα σχεετικα συχνα εμετό, εκοψα τον εμετο κ ελαττωσα στα 5 τσιγαρα τη μερα από τον νοέμβριο εως σημερα..την τελευταια βδομάδα κανω 1 τη μέρα..
    πηγα σε άλλον ωριλά πάλι κ ειπε φλεγμονη φαρυγγα παχυνση κ φλεγμονη αριστερου ιγμόρειου..εκανα εξετασεις για χλαμυδια, ερπη, καλλιέργεια φαρυγγικού και αιματος και το μόνο π βγηκε ειναι οτι εχω επιχειλιο ερπη, φυσιολογικη χλωριδα φαρυγγα και στα αυτοάνοσα, αντιπυρηνικά αντισώματα βγηκαν 320 δλδ θετικά και πιο συγκεκριμένα μία τιμή (ro)ssa ασθενώς θετική ο παθολογος ειπε οτι έχω κάποια ρευματική πάθηση..
    επίσης με ταλαιπωρούν κονδυλώματα αυτό τον καιρο ειχα τον νοέμβρη κ μολις πριν λιγες μέρες καυτηρίασα ξανά μερικά..
    τώρα μ έδωσαν την νταλασιν αντιβιωση αλλα επειδη μ κανε διαροια παίρνω βιμπραμισιν και φρατζιλ..αλλά αναρωτιέμαι αφού έχω φυσιολογική χλωρίδα μηπως παίρνω την αντιβίση τσαμπα?
    ένας φιλος μ γιατρος π δεν εχει σχεση βεβαια με αυτα μ πε πως αν ειναι ιος η αυτοάνοσο δεν θερπαευεται με αντιβίωση
    επίσης παίρνω ενα φάρμακο για τις αλλεργίες..

Share This Page