1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Χρόνια Γαστρίτιδα

Discussion in 'Παθήσεις Στομάχου και 12δακτύλου.' started by inelec, Mar 26, 2016.

Watchers:
This thread is being watched by 4 users.
  1. inelec

inelec New Member

Καλημέρα, είμαι 29 ετών και αντιμετωπίζω εδώ και 6 χρόνια ανά τακτά χρονικά διστήματα προβλήματα με το στομάχι με αποτέλεσμα να επισκέπτομαι περιπου 1 φορά στον ενάμιση χρόνο το γαστρεντερολόγο. (Δυστυχώς!) Ύστερα απο την αρχική διάγνωση, μου είπε ότι έχω χρόνια γαστρίτιδα.
    Από τότε, για 3-4 φορές έχω αναγκάστεί να πάρω φαρμακευτική αγωγή με αντιόξινα και αυστηρή διατροφή ώσπου να μου περάσει και 2 από αυτές τις φορές πήρα και αντιβίωση για ελικοβακτηρίδιο. Γαστροσκόπηση είχα κάνει πριν 3,5 χρόνια και ήταν απλά ερεθισμένο το στομάχι μου.
    Το θέμα: Πριν ένα μήνα και κάτι ηταν η δεύτερη φορά που πήρα Claricid και Amoxil σε συνδυασμό με Odasol, λόγω ελικοβακτηριδίου, χωρίς να κάνω γαστροσκόπηση, με μια πιθανότητα όπως μου είπε ο γιατρός να είναι και έλκος δωδεκαδακτύλου. Μετά το πέρας της αγωγάς αυτής, συνήλθα για ένα μήνα περίπου και έτρωγα κανονικά. Ώσπου την τελευταία εβδομάδα μετά από κατανάλωση σοκολάτας (η οποία ναι, με ενοχλεί αρκετά γενικώς), με επιασε δύο φορές έντονος πόνος. Αυτη τη στιγμή ο πόνος συνεχίζεται για τέταρτη μέρα και είναι κάτι σαν σφίξιμο που μου κόβει και την όρεξη + φούσκωμα + λίγη αναγούλα. Γενικά είμαι άτομο που τα βάζω και όλα μέσα μου και αυτό ξέρω ότι επηρεάζει πολύ την υγεία μου. Επειδή λίγο έχω πανικοβληθεί, αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής: Η ξαφνική αυτή έντονη ενόχληση οφείλεται στην ευαισθησία που έχω γενικώς, ή μπορεί να είναι και πάλι έλκος? Δηλαδή κάθε φορά που μπορεί να φάω κάτι ερεθιστικό, θα υπάρχει κίνδυνος να με πιάνει αντίστοιχος πόνος? Αυτό είναι μαρτύριο... Υπάρχει κάτι εναλλακτικό που θα μπορούσατε να μου προτείνετε? Γιατί δεν μπορώ να παίρνω τόσα φάρμακα συνεχεια και έχω πάρει πολλά ως τώρα....δηλαδή αμά φτάσω 50 τί θα κάνω? :cry:
  2. Εγω παιρνω το losec εδω και πολυ καιρο , εκανα γαστροσκοπηση πριν 2 μερες και ειχα ηπια γαστριτιδα σε αντρο και στομαχι , δυστηχως το ανχος χτυπαει στο στομαχι.Και με το παραμικρο στρεσαρισμα τα οξεα προκαλουν γαστριτιδα , αλλα πως σου εδωσε φαρμακα χωρις να ξερει αν εχεις ελκος ?
  3. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Αυτή είναι και δική μου απορία... ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ και έπρεπε να γίνει εκ νέου γαστροσκόπηση !!!
  4. maria2016

maria2016 Member

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη, θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας την περιπέτεια υγείας που άρχισε να με ταλαιπωρεί αμέσως μετά από ένα πρόσφατο χειρουργείο ρήξης κύστης ωχρού σωματίου.
    20 μέρες μετά την λαπαροσκόπηση, ένιωσα ξαφνικά καούρα, απώλεια όρεξης, συνεχείς και σε ενοχλητικό βαθμό ερυγές μέχρι και με το νερό και δυσκαταποσία. Για να μην σας κουράζω έκανα γαστροσκόπηση και τα αποτελέσματα ήταν δυστυχώς μόλις υποσημαινόμενη διαφραγματοκήλη χωρίς οισοφαγίτιδα και ερυθρότητα στο άντρο, ήπια γαστρίτιδα για την οποία ειρήσθω εν παρόδω δεν έγινε βιοψία για να δει ο γιατρός από τι προκλήθηκε ( ελικοβακτηρίδιο?) γεγονός που μου προσθέτει επιπλέον ανησυχία.
    Ο γιατρός μου έγραψε 1 Ozepran 40mg για 30 μέρες κάθε πρωί και ενώ η καούρα και ο πόνος στο στομάχι υποχώρησαν εντελώς από τις πρώτες μέρες ( βέβαια το πρωί χωρίς χάπι όταν ξυπνάω πονάω), οι ερυγές και η δυσκαταποσία επιμένουν και η όρεξη μου δεν ανοίγει ιδιαίτερα.
    Από όσα έψαξα διαδικτυακά, οι ερυγές και η δυσκαταποσία οφείλονται κυρίως στην ύπαρξη διαφραγματοκήλης και δεν πρόκειται να υποχωρήσουν ΠΟΤΕ αν δεν γίνει χειρουργική αντιμετώπιση της, σωστά?
    αλλά αφού είναι μόλις υποσημαινόμενη γιατί παρουσιάζω σε έντονο βαθμό τα συμπτώματα? εκτός από τη δυσκαταποσία που παρόλο που είναι άκρως ενοχλητική αλλά δεν είναι εμφανής, ρεύομαι συνέχεια και σε λίγες μέρες πρέπει να επιστρέψω στην εργασία μου και η κάτασταση αυτή θα με αποσυντονίζει αλλά θα είναι και ενοχλητική για τους γύρω μου.

Επίσης διάβασα ότι ανάμεσα στους λόγους εμφάνισης διαφραγματοκήλης είναι και λόγω της ενδοκηλιακής πίεσης από κύστη ωοθήκης. έχω στενοχωρηθεί πάρα πολύ με όλα αυτά τα ξαφνικά που με βρήκαν και περισσότερο από το γεγονός ότι δεν είναι αντιμετωπίσιμα και για το νεαρό της ηλικίας μου με φοβίζουν το πώς μπορεί να εξελιχθούν και αν θα ξαναγίνω ποτέ όπως πριν.

και μια τελευταία ερώτηση, έχω ύψος 1, 69 και είμαι 66-67 κιλά, πριν το χειρουργείο που έκανα λόγω ρήξης κύστης ωοθήκης, είχα πρήξιμο γύρω από την κοιλιά και ήμουν περίπου στα 70 κιλά. Η απώλεια βάρους υπάρχει περίπτωση να βοηθήσει την ανακούφιση των συμπτωμάτων της διαφραγματοκήλης ή τώρα πλέον το πρόβλημα έγινε ανατομικό και διορθώνεται μόνο χειρουργικά? Εννοείται πως φοβάμαι το ενδεχόμενο της χειρουργικής επέμβασης αλλά πραγματικά δύο εβδομάδες τώρα και δεν αντέχω άλλο το ρέψιμο και το αίσθημα της δυσκαταποσίας
    Ευχαριστώ για την υπομονή σας και θα ήμουν ευγνώμων για κάθε σας απάντηση.

Share This Page