1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Πρόβλημα Χρειαζομαι Επιγοντως Ιατρικη Βοηθεια

Discussion in 'Παθήσεις δέρματος και υποδορίου' started by xipo12345, Feb 22, 2010.

Watchers:
This thread is being watched by 3 users.
  1. xipo12345

xipo12345 New Member

ειμαι 17 και εχω σχεση 9 μηνων.καθε φορα χωρις καμια εξαιρεση που εκανα σεξ με τη κοπελα μου χρησημοποιουσα προφυλακτικο.χθες αργα το βραδυ παρατηρησα κατι σπυρακια στο κεφαλακι του πεους μου.δεν εχω παει με αλλη κοπελα εκτος απο την ιδια ουτε αυτη με αλλο αγορι.φανταζομουν πως αφου χρησημοποιουσα καθε φορα ανεξραιρετως προφυλακτικο δεν θα υπηρχε περιπτωση να κολουσα κατι ,απο τη στιγμη που και οι 2 μας δεν ειχαμε αλλο συντροφο.δεν γνωριζω τι ειναι το μονο που ξερω ειναι πως εμφανιστικε μετα απο 9 μηνες και πως εσπασε καποιες φορες το προφυλακτικο κατα τη χρηση..:frown:
    μπορει κανεις να με βοηθησει?
  2. nkoliakos

nkoliakos New Member

Κατ'αρχήν ηρεμήστε, γιατί ότι κι αν έχετε, μπορεί να θεραπευτεί.
    Ακόμα κι αν είστε απολύτως μονογαμικοί και αφοσιωμένοι με την σχέση σας είναι δυνατόν να υπάρξουν λοιμώξεις που να είναι σεξουαλικώς μεταδιδόμενες (π.χ. μια μυκητίαση).
    Το καλύτερο που έχετε να κάνετε, είναι να εξεταστειτε από κάποιον ουρολόγο ή δερματολόγο, ώστε να διαγνωστεί -αν υπάρχει κάτι-.
  3. xipo12345

xipo12345 New Member

μια μυκιτιαση μπορει να μεταφερθει και στη συντροφο μου?ειναι κατα οποιοδηποτε τροπο βλαβερη? ευχαριστω
  4. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Βεβαιότατα! Καλό θα είναι όλες οι λοιμώξεις να μην διαιωνίζονται αλλά να θεραπεύονται άμεσα και ταυτόχρονα και από τους δύο συντρόφους ώστε να μην κολλάει ο ένας τον άλλον ξανά και ξανά.:smile:
  5. xipo12345

xipo12345 New Member

ευχαριστω χθες πηγα σε γιατρο και μου εδωσε μια αλοιφη που λεγεται panmyk για μυκητιαση...δεν μου ειπε γιατι εγω απο αφελεια δεν ρωτησα για ποσο καιρο δεν θα μπορω να ερθω σε ερωτικη επαφη με τη κοπελα μου..αυτο που μου ειπε ειναι πως δεν πρεπει να ανυσηχω και πωσ δεν εχει τιποτα η κοπελα μου...ξερετε ποσο καιρο? ευχαριστω
  6. Kathy

Πώς ο γιατρός έβγαλε το συμπέρασμα ότι πρόκειται για μύκητες;Συνήθως οι αλοιφές(ιδίως οι κολπικές)μπορούν να προκαλέσουν ρήξη στο προφυλακτικό οπότε καλό θα ήταν να περιμένετε για λίγο καιρό.
    Η σύντροφος εξετάστηκε; Γιατί αν κι εκείνη έχει μύκητες τότε πρέπει να κάνει άμεσα θεραπεία.Στις γυναίκες τα πράγματα είναι πιο δύσκολα γιατί πρέπει να γίνει κολπική εξέταση!
  7. xipo12345

xipo12345 New Member

πηγα στο ιατριο του και εξεταστικα...επισης με ρωτησε ποσο καιρο πριν εμφανιστουν ηρθαμε σε επαφη για τελευταια φορα και φανταζομαι πως απο αυτο το γεγονος συμπερανε πωσ η ιδια δεν ειχε τιποτα.επιπλεον η ιδια δεν εχει παρατηρησει τιποτα απο τη πρωτη μερα.
  8. Kathy

Όπως προανέφερες οι επαφές σας ήταν πάντα με προφυλακτικό οπότε η πιθανότητα να έχει κολλήσει είναι μικρή. Αν παρατηρήσει περίεργα συμπτώματα όπως κνησμό στην ευαίσθητη περιοχή και στην περιοχή του κόλπου ή ακόμη και αυξημένες κολπικές εκκρίσεις τότε να επισκευτεί άμεσα τον γυναικολόγο της!
  9. xipo12345

xipo12345 New Member

θα την ενημερωσω ευχαριστω πολυ.παντως επειδη τη ρωτησα επανηλειμενα με διαβεβαιωσε πωσ δεν ειχε τιποτα ουτε εχει.παλι ευχαριστω
  10. Kathy

Τελείωσε τη θεραπεία σου και όλα θα πάνε καλά!:_sii:

Share This Page