1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση Χωρίς διάγνωση. Ούτε σύριγγιό, ούτε αποστημα, ούτε ραγάδα

Discussion in 'Παθήσεις Πρωκτού (αιμορροϊδες-συρίγγια κλπ)' started by Nick zinos, May 31, 2017.

Watchers:
This thread is being watched by 3 users.
  1. Nick zinos

Nick zinos New Member

Συγχαρητήρια για το ιδιαίτερα χρήσιμο προς όλους μας δημιούργημά σας κ πολλά μπράβο!
    Ο πρωκτικός πόνος της γυναίκας μου ξεκίνησε προ 4 ετων μετά τον τοκετό. Πονούσε στον πρωκτο περιοδικά κ νόμιζε πως ήταν αιμοροιδες. Προ μηνός πονούσε ξανά μόνο που αυτή τη φορά έκλαιγε κ ούρλιαζε σχεδόν με πόνους τοκετού κ πρήστηκε στο περίνεο και δεξιά του πρωκτου. Δεν έχει αίμα στα κόπρανα κ ενεργείται καθημερινά κ πονά πολύ μετά την αφόδευση.Οι εξετάσεις αίματος τέλειες κ το μόνο εύρημα της μαγνητικής ένα οίδημα 1.7cm προφανώς άσεπτο γιατί η crp ήταν 0.Διαγνώσθη με ραγάδα σε ένα γαστρεντερολογο στην θέση 6 η ώρα. Ορθοσκοπηση δεν έγινε λόγω της οξείας φάσης.

Το πρήξιμο υποχώρησε μετά από augmentin κ καθώς έφυγε, φανερώθηκε η περιοχή εστίας του πόνου που τελικά δεν ήταν η διαγνωσθείσα ραγάδα η οποία κ υποχωρεί ήδη με συντηρητική αγωγή. Πονά 10-15mm δεξιά του πρωκτου (βλ.φωτο παρακάτω). Λογικά δεν είναι ραγαδα γιατί σε οριζόντια θέση 3 ώρα συνήθως εμφανίζεται σε ασθενείς με. Cron Hiv σύφιλη φυματιωση κτλ τα οποία όμως δεν σχετίζονται με την 36 χρόνο υγιή καθόλα σύζυγό μου βαρους 52 κιλών.Το θέμα είναι ότι δε δείχνει ουτε απόστημα (ειναι απύρετη) ούτε κάτι άλλο.

Πήγαμε σε διαφορους γαστρεντερολόγους κ γυναικολογους (ένιωθε κατι σκληρο στον κολπο-τελικα δεν φαίνεται να είναι γυναικολογικό) χωρίς διάγνωση πλην της ραγαδας η οποία φαίνεται υπάρχει αλλά δεν είναι το κύριο πρόβλημα.Τώρα έχει κ κολπιτιδα ,πιθανώς από την augmentin.Σας παραθέτω link σημερινής φωτο όπου φαίνεται χρωματισμός μεταξύ ορθού κ κόλπου καθώς κ μια συμμετρική ερυθρότητα.Στον κύκλο είναι η περιοχή στην οποία εστιάζεται ο πόνος που την χτυπά κ σε όλο το πόδι κ που αποκαλύφθηκε όταν ξεπρήστηκε το οίδημα.
    https://ibb.co/fKrNSa
    (για να ανοίξει το λινκ πρέπει να έχετε κεφαλαία τα γράμματα K,N,S του άνω λινκ)

Απόστημα μπορεί να είναι? Είναι απύρετη αλλά νιώθει κακουχία. Συρρίγειο?Κάποια ιδέα να στρέψουμε την προσοχή μας?
    Όταν περπατά δεν πονά τόσο.Κάνει συνεχώς θερμόλουτρα κ βάζει αλοιφές κ παυσίπονα.
    Δύσκολη η διάγνωση. Σκέφτομαι να δούμε κ δερματολόγους κ χειρούργους φυσικά.
    Ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ κ πάλι χίλια μπράβο γιαυτό που προσφέρετε στον κόσμο, ιδίως τις μέρες που ζούμε!!
    Last edited: May 31, 2017
  2. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Η φωτό δυστυχώς δεν ανοίγει όμως θα έπρεπε ήδη να είχατε πάει σε χειρουργό..
  3. Nick zinos

Nick zinos New Member

Καλημέρα. Η φωτό δεν ανοίγει γιατί δεν ακολουθήσατε τις οδηγίες και δεν βάλατε κεφαλαία τα γράμματα K,N,S.
    Όταν κάνετε κλικ στο λινκ τότε όλα τα γράμματα γίνονται μικρά κ δεν ανοίγει. Αν αντικαταστήσετε τα k,n,s με K,N,S τότε θα ανοίξει.

Σε χειρούργο θα πάμε όπως σας έγραψα κ μάλιστα σκεφτόμαστε κ δερματολόγο.

Τώρα σας παρακαλώ ρίξτε μια ματιά στη φωτό κ πείτε μου μια σύντομη γνώμη.

Σας ευχαριστώ πάρα - πάρα πολύ!
  4. Kathy

Το φόρουμ έχει τρόπο για να ανοίγει απευθείας μια εικόνα. Λυπάμαι αλλά δεν μου το επιτρέπει ο χρόνος μου να τα κάνω αυτά από το κινητό... Αφού θα σας δει χειρουργός τότε θα σας λυθούν άμεσα όλες οι απορίες.
  5. Nick zinos

Nick zinos New Member

Κρίμα! Ειλικρινά κρίμα κ λυπάμαι γενικότερα..
  6. Kathy

Αν διαβάζετε τους όρους του Φόρουμ τότε δε θα μιλάγατε έτσι. Δεν είμαστε όλοι γιατροί εδώ μέσα και ούτε υποχρεωμένοι είμαστε να κάνουμε διαγνώσεις από φωτογραφίες και να δίνουμε θεραπείες γιατί αυτό απαγορεύεται και πάει ενάντια στους κανονισμούς του. Δεν είναι ούτε ιατρείο ούτε νοσοκομείο εδώ αλλά μια κοινωνία που συζητάμε εμπειρίες και προβληματισμούς. Ο δικός σας τρόπος παραπάνω ήταν απότομος και επιβλητικός και όχι ο δικός μου...
  7. GIORGOS1990123

GIORGOS1990123 New Member

Καλησπερα.
    Αντιμετοπιζω κι εγω το ιδιο προβλημα και ο τελευταιος γιατρος που πηγα μου ειπε οτι ειναι απο αγχος και πρεπει να ηρεμησω
    Εσεις μηπως βρηκατε τι ειναι?

Share This Page