1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση Χολή Και Πέτρες

Discussion in 'Παθήσεις Χοληφόρων και Παγκρέατος.' started by Λάμπρος, Sep 2, 2008.

Watchers:
This thread is being watched by 3 users.
  1. Λάμπρος

Λάμπρος New Member

Το πρόβλημα δεν αφορά άμεσα εμένα προσωπικά μα την γυναίκα μου ηλικίας 33 χρονών!

Πριν δύο μήνες την έπιασαν πόνοι στην κοιλιακή χώρα και γύρω γύρω απο την κοιλιά μέχρι πίσω στην πλάτη! Ούτε καλα καλά να περπατήσει δεν μπορούσε!΄Κάλεσα ασθενοφόρο και μέχρι να έρθει έκανε τρεις φορές εμετό! Στο νοσοκομείο τις κάνανε υπερηχογράφημα και ο γιατρος, μας ενημερώσε πως η εξέταση έδειξε 4 με 5 πετραδάκια στην χολή! Επίσεις μας ενημέρωσε ο γιατρός πως δεν τίθεται θέμα προς το παρών για χειρουργική επέμβαση! Μας χορήγησε παυσίπονα υπο μορφή υπόθετων voltaren 50mg σε περίπτωση που την ξαναπιάσουν οι πόνοι! Πέρασαν απο τότε δύο μήνες μέχρι πριν τρείς μέρες που την ξανάπιασαν! Το ερώτημά μου είναι το εξείς:

Τι μπορεί να γίνει σε μια τέτοια περίπτωση; Πρέπει να γίνει χειρουργική επέμβαση; Τι διατροφή πρέπει να ακολούθήσει προκειμένου να μην έχει αυτούς τους πόνους η δεν τιθεται θέμα διατροφής; Ενημερώστε με σχετικά γιατί δεν ξέρω τι να κάνω!

ΜΕ ΕΚΤΙΜΙΣΗ
    Λαμπρος Γεωργία
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Καλησπέρα σας!
    Οπωσδήποτε η λύση είναι επέμβαση που είναι και η μόνη θεραπεία του προβλήματος!
    Η λιθίαση της χοληδόχου και μάλιστα σε νεαρή ηλικία αναπόφευκτα θα οδηγήσει σε επέμβαση, και επίσης ο κίνδυνος επιπλοκών είναι μεγάλος.
    Η επέμβαση γίνεται λαπαροσκοπικά, ανώδυνα, αναίμακτα και ταχύτατα ενώ η νοσηλεία είναι 24ωρος!!!;)
  3. Λάμπρος

Λάμπρος New Member

Σας ευχαριστώ που ανταποκριθήκατε στο ερώτημά μου! Να είστε πάντα καλά!
  4. Τάκης

Τάκης Guest

Μετά την επέμβαση πόσο γρήγορα μπορείς να επιστρέψεις στην εργασία σου?

Υποβάλλω αυτήν την ερώτηση γιατί ο αδελφός μου έχει μια μικρή πέτρα στη χολή και ανησυχεί για την εργασία του..!
  5. sambalisG

Θα πρέπει να αντιμετωπιστεί πάντως λόγω πιθανών επιπλοκών, και μαλιστα λαπαροσκοπικά.
    Απο κει και πέρα η επιστροφή σε εργασία είναι συνήθως λίγες μερες αν πρόκειται για καθιστική. Για χειρωνακτική εργασία το 15ήμερο μαλλον είναι δεδομένο.
  6. Τάκης

Τάκης Guest

Σας ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία.
  7. Τάκης

Τάκης Guest

Όταν λέτε λαπαροσκοπικά τι σημαίνει ακριβώς?
  8. sambalisG

Εννοώ την επέμβαση μέσω βιντεοενδοσκόπησης, χωρίς τομή!;)
  9. Τάκης

Τάκης Guest

Μάλιστα, κατάλαβα.

Ευχαριστώ!

Share This Page