1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Χαπι Καμερα

Discussion in 'Παθήσεις Εντέρου-Σκωληκοειδούς' started by georgeml, Sep 29, 2008.

Watchers:
This thread is being watched by 5 users.
  1. georgeml

georgeml New Member

γνωριζετε αν εφαρμοζεται στην ελλαδα ο ελεγχος του εντερου με χαπι καμερα η εικονικη κολονοσκοπιση αντι της κλασσικης κολονοσκοπισης
    και αν ναι που μπορει να απευθυνθει καποιος για μια τετοια εξεταση
    και ποιο ειναι περιπου το κοστος
    ευχαριστω
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Γειά σας!
    Η χρήση "κάψουλας" για ενδοσκόπηση του γαστρεντερικού σωλήνα έχει ξεκινήσει και στην Ελλάδα την τελευταία πενταετία!

Νοσοκομεία που νομίζω πως γίνεται είναι: (ΝΙΜΤΣ, «Ευαγγελισμός», Αρεταίειο, «Ελενα», Ιπποκράτειο, Γενικό Κρατικό Αθηνών, Γενικό Κρατικό Νικαίας, Βενιζέλειο - Πανάνειο Γενικό Νοσοκομείου Ηρακλείου Κρήτης) και ιδιωτικές κλινικές (Περσεύς - Metropolitan, Υγεία, Ευρωκλινική, Ερρίκος Ντυνάν, Ιατρικό Κέντρο) κλπ.

Μειονέκτημα της μεθόδου η έλλειψη δυνατότητας λήψης βιοψίας, ή αντιμετώπισης μίας βλάβης (εξαίρεση, ablation, αιμόσταση ) κλπ!
  3. Insomniac

Insomniac Member

Καλημερα και απο μενα με το πρωτο μου post.

Η προετοιμασια για την εξεταση αυτη ειναι η ιδια οπως με την κωλονοσκοπιση ??? Κανω καθε δυο χρονια τετοια ενδοσκοπιση λογω νοσηλειας μου το 2000 με οξεια κοιλια και πιθανη ρηξη παχεως εντερου. Τον πρωτο χρονο υπηρχε φλεγμονη , χωρις κακοηθεια ευτυχως μεχρι τωρα στα 5 μου και λογω της ενταξης μου σε ομαδα υψηλου κινδυνου και λογω βαρειας κληρονομικοτητας ειμαι υπο διετη ελεγχο. Η διαδικασια της ενδοσκοπισης ειναι ασττεια μπροστα στην διαδικασια της προετοιμασιας..
  4. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Η προετοιμασία είναι ίδια!
  5. Insomniac

Insomniac Member

Ευχαριστω.Οποτε καλυτερα η κλασικη μεθοδος...Ειναι ανωδυνη τελικα με την μεθυ (αν το λεω καλα) που χορηγειται.
  6. nefi

nefi New Member

η εξεταση με το χαπι εφαρμοζεται και σε νοσοκομεια της θεσσαλονικης?
  7. Η κάψουλα είναι μιά μέθοδος διερεύνησης μόνο στις παθήσεις του λεπτού εντέρου. Το παχύ έντερο, λόγω του ότι έχει συνεχείς πτυχώσεις δεν μπορεί να ελεγχθεί αξιόπιστα με την κάψουλα - η αξιοπιστία της στο παχύ έντερο είναι υποδεέστερη ακόμα και από τον βαριούχο υποκλυσμό.
    Σε ότι αφορά την εικονική κολονοσκόπηση, και είναι ακριβή ως εξέταση (δεν καλύπτεται από κανένα ιδιωτικό ή δημόσιο ταμείο), δεν μπορεί να εκτιμήσει φλεγμονώδεις αλλοιώσεις, δεν μπορεί να απεικονήσει ικανοποιητικά το σιγμοειδές (το πρώτο κομάτι του παχέος), συχνά δεν μπορεί να ξεχωρήσει τα κόπρανα από τους πολύποδες, και απαιτείται η ίδια προετοιμασία με την κολονοσκόπηση. Πέραν αυτών η ακτινοβολία που δέχεται ο ασθενής είναι μεγάλη. Επιπλέον αν βρεθεί κάτι (οτιδήποτε) ο ασθενής θα πρέπει να υποβληθεί σε κολονοσκόπηση. Οπότε διεθνώς χρησιμοποιείται μόνο σε εξαιρετικά δύσκολα έντερα, όπου δεν ήταν εφικτή η κολονοσκόπηση.
    Βέβαια στην Ελλάδα για λόγους marketing διαφημίζονται τόσο η κάψουλα όσο και η εικονική κολονοσκόπηση. Να μην πούμε και για την virtual εντεροσκόπηση με Μαγνητική τομογραφία??

Share This Page