1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση Boήθεια-Ερωτηση

Discussion in 'Κύστη Κόκκυγος' started by kostasrousmath, Oct 5, 2011.

Watchers:
This thread is being watched by 1 user.
  1. kostasrousmath

kostasrousmath New Member

Γεία σας, ήθελα να σας κάνω και εγώ μιαν ερώτηση.

Ίσως στην εφηβεία, αλλά δεν το είχα πάρει χαμπάρι, μου εμφανίστηκε και εμένα κάτι σαν εσωτερικό σπυράκι.
    Πρώτο έτος στο Μαθηματικό αρχισε να είναι πιο έντονο.Δεν έδωσα σημασία!
    Δεύτερο έτος, είχα αυτό το πύον (τώρα το διαπιστώνω ότι ήταν πύον-νόμιζα ότι ήταν ιδρώτας).Καλοκαίρι δεύτερου έτους (το καλοκαίρι που μας πέρασε), άρχισε να με τσούζει.
    Την περασμένη βδομάδα στο αμφιθέατρο δεν μπορούσα καθόλου να καθίσω στο έδρανο.Έντονος πόνος και τσούξιμο κυρίως.Γενικώς είχα ένα θέμα με το πως θα κοθόμουνα να μην με πονούσε και είδα και στο εσώρουχό μου μια στάμπα, κιτρινο-ωχρο-κόκκινη?Δεν μπορώ να το προσδιορίσω.
    Και χθες είχα καθαρό αίμα.Δίχως πύον, τουλάχιστον δεν είδα το ωχροκίτρινο χρώμα του πύον.
    Όλα αυτά στην λεγόμενη ουρά της σπονδυλικής στήλης λίγο, 2-3 εκατοστά πιο αριστερά.Είναι ευδιάκριτο το "γρωμπαλάκι" (κύστη) καθώς και η πληγή.

Είναι κύστη κόκκυγος, σωστά ???
    Με τα συμπτώματα που σας αναφέρω, είναι οξείας ή χρόνιας μορφής (δεν ξέρω αν μπορείτε να το διαπιστώσετε).
    Έχω πάρει απόφαση να κάνω επέμβαση.
    Ποια μέθοδο συνιστάτε (ή είναι θέμα του χειρουργού που θα πάω?) να κάνω για την αφαίρεση της κύστεως?
    Ποια η πιθανότητα επανεμφάνισης κύστεως.

Και, εάν δεν κάνω επέμβαση, θα είναι χειρότερος ο πόνος στο μέλλον???

Χίλια συγνώμη για την φλυαρία μου, αλλά θεωρώ ότι σε κάθε περίπτωση σε γιατρούς θα πρέπει να είμαστε αναλυτικοί και λεπτομερείς ώστε να γίνεται ορθή διάγνωση!!!
    Και πάλι χίλια συγνώμη και σας ευχαριστώ!:smile:
  2. kostasrousmath

kostasrousmath New Member

Επίσης, θα ήθελα να ρωτήσω αν καλυβεται η επέμβαση με ασφάλεια του ΙΚΑ.
    Εμμεσα ασφαλισμένος είμαι.

Και αν ναι, όλοι οι "τυποι" επάμβασης? Και το laser?
    Eαν όχι, πόσο είναι περίπου το κόστος???

Share This Page