1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!
  1. FROSO

FROSO New Member

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΚΑΝΑ ΓΑΣΤΡΟΣΚΟΠΗΣΗ ΕΧΩ ΠΟΛΛΑ ΔΙΑΥΓΕΣ ΓΑΣΤΡΙΚΑ ΥΓΡΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΗΠΙΑ ΦΛΕΓΜΟΝΗ ΣΤΗΝ ΔΙΑΦΡΑΓΜΑΤΟΚΗΛΗ ΛΟΓΟ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗΣΗΣ ΚΑΙ PH - . ΕΙΝΑΙ Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 4 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΜΕ ΤΑΛΑΙΠΩΡΟΥΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ.ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΥΠΕΡΥΧΟ ΧΟΛΥΦΟΡΩΝ ΗΠΑΤΟΣ ΚΑΙ ΠΑΓΚΡΕΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΟΛΑ ΤΙ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ???ΜΕ ΜΙΑ ΕΓΧΕΙΡΗΣΗ ΘΑ ΑΝΑΚΟΥΦΙΣΤΩ ΠΛΗΡΩΣ ΑΠΟ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ???ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΑΡΧΙΖΩ ΚΑΙ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΟΜΑΙ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΔΥΣΠΟΝΟΙΑ ΣΑΝ ΑΣΘΜΑ Η ΒΑΡΟΣ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΚΑΡΔΙΟΓΡΑΦΗΜΑ ΚΑΙ ΣΠΙΡΟΜΕΤΡΗΣΗ ΟΛΑ ΠΑΛΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΟΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗΣΗ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΙΩ ΤΟ ΣΙΛΡΟΤΟΝ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΓΑΛΑΚΤΟΡΟΙΑ.ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ???ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ??ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΛΙΔΡΟΜΗΣΗ ΦΑΡΜΑΚΟ???Η ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ???
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Απ: BOHΘΕΙΑ

Εφ'οσον έχετε συμπτωματολογία παλινφρόμησης και διαφραγματοκήλη σε συνδυασμό με ερεθισμό του οισοφάγου (οισοφαγίτιδα κλπ), η φαρμακευτική αγωγή έχει ένδειξη ΕΦΟΣΟΝ είναι ανεκτή και υπάρχει τιθάσευση της συμπτωματολογίας.
    Σε περιπτώσεις όμως όπως η δική σας, όπου υπάρχει παλινδρόμηση-οισοφαγίτιδα και δυσανεξία στην αγωγή, θα πρέπει να σκεφτείτε την επέμβαση.
    Η εμπειρία η δική μου απο την επέμβαση είναι ότι γίνεται Λαπαροσκοπικά, αναίμακτα και ταχύτατα, και υπάρχει ποσοστό υψηλότερο του 97% σε αποτελεσματικότητα.
    Θα πρέπει να γίνει επίσης και μαννομετρία οισοφάγου και να δοθούν και κάποιες πληροφορίες, όπως πχ.:
    -Η ηλικία σας (μικρότερες ηλικίες είναι πιό επιρρεπείς σε επέμβαση)
    -Το βάρος σας (υπέρβαρα άτομα έχουν παλινδρόμηση που υποχωρεί συνήθως με την απώλεια βάρους)
    -Συνυπάρχουσες παθήσεις όπως άσθμα κλπ, που καθιστούν την επέμβαση απαραίτητη κλπ

Στην διάθεση σας!!!
  3. FROSO

FROSO New Member

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑΤΕ ΕΙΜΑΙ 22 ΧΡΟΝΩΝ ΜΕ 166 ΥΨΟΣ ΚΑΙ ΒΑΡΟΣ 60 ΚΙΛΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΣΘΜΑ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΕ Η ΜΑΝΟΜΕΤΡΙΑ???ΚΑΙ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΕ???ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΤΗΝ ΑΚΟΥΩ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ ΤΙ ΔΕΙΧΝΕΙ???
  4. sambalisG

Η μανομετρία είναι εξέταση που αναλύει την κινητικότητα του οισοφάγου και την επάρκεια του κατώτερου οισοφαγικού σφιγκτήρα, ο οποίος συνήθως καθορίζει την παλινδρόμηση!!
    Γίνεται με ένα σωληνάκι που μπαίνει απο το στόμα και συνδέεται με μηχάνημα αναλυτή και καταγραφέα!

Η ανάλυση του προβλήματος της παλινδρόμησης γίνεται απο Ειδικό γαστρεντερολόγο που ασχολείται με το θέμα και χρειάζεται προσοχή στην αντιμετώπιση!!
  5. FROSO

FROSO New Member

Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΜΟΥ ΣΥΝΗΣΤΑ ΤΗΝ ΕΓΧΕΙΡΗΣΗ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΟ ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΟΙ ΟΙ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΙ ΓΙΤΡΟΙ ΜΟΥ ΘΕΩΡΟΥΝ ΟΤΙ ΜΕ ΚΛΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΚΑΙ ΦΑΡΜΑΚΑ ΔΕΝ ΘΕ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑΝ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΑΝΟΜΕΤΡΙΑ???ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ???
  6. sambalisG

Είναι σαφές ότι η αντιμετώπιση μίας παλινδρόμησης είναι η σωστή διατροφή σε συνδυασμό με κάποιες προσαρμογές στην καθημερινότητα μας : απώλεια βάρους, αποφυγή κατάκλισης μετά τα γεύματα , πολλά σκυψίματα κλπ..., οινόπνευμα, κάπνισμα κλπ!!!
    Επίσης η φαρμακευτική αγωγή έρχεται να υποβοηθήσει ΟΤΑΝ συνυπάρξει: οπισθοστερνικός καύσος, οισοφαγίτιδα κλπ, πάντα σε συνδυασμό με σωστή διατροφή.!!!
    Οταν ΠΑΡΟΛΕΣ τις προσπάθειες θεραπείας της παλινδρόμησης υπάρχει επιμένουσα συμπτωματολογία σε συνδυασμό με οισοφαγίτιδα και αρχόμενες διαβρώσεις του οισοφάγου κλπ, κλπ... ΤΟΤΕ αρχίζει και τίθεται η ένδειξη για χειρουργική θεραπεία...!!! και τότε πρέπει να ελεχθούν όσα ανέφερα πρίν (μαννομετρίες, πεχαμετρίες κλπ)!!!! ;)
  7. FROSO

FROSO New Member

GEIA SAS KAI PALI TOSOS KAIROS PERASE ME THERAPEIES KAI AKOMA SYNEXIZO NA EXO SYMPTOMATA POLY SALIO PONO STO STITHOS KAI STHN PLATI MERIKES FORES KAOYRES KAI KAPOIO SFIXIMO STO LAIMO KAI KAPOIA DISPNOIA ARXIZO KAI APOFASIZO GIA XEIROYRGIO.FOVAMAI GIA META OMOS.THA MPORO NA KANO TIS KATHIMERINES SINITHIES MOY OPOS PRIN KAI NA MPORO NA TROO OTI THELO I THA EXO PROVLIMATA????EIMAI POLI FIVITSIARA SAS PARAKALO PEITE MOY APO THN EMPEIRIA SAS
  8. sambalisG

Η εμπειρία μου είναι πως μετά από μία ενδεικνυόμενη επέμβαση λαπαροσκοπικής αντιπαλινδρομικής αποκατάστασης, υπάρχει ένα εξαιρετικά υψηλό ποσοστό πάνω απο 97% της επιτυχίας και πλήρους απουσίας προβλημάτων.
    Φυσικά και θα μπορέσετε μετά να τρώτε ότι επιθυμείτε και να ζείτε φυσιολογικά!!! ;D
  9. FROSO

FROSO New Member

:D posos kairos prepei peripoy na perasei meta tin epemvasi gia na
    fao kanonika????kai poia einai i diaita poy prepei na ginei mexri tote???eyxaristo poli poy apantisate kai gia ton xrono sas moy dinete mia simantiki voitheia kai stirixi
  10. sambalisG

Μετά από αντιπαλινδρομική επέμβαση, υπάρχει μία προσωρινή δυσφαγία, η οποία υποχωρεί σε ένα διάστημα από 15μέρες - ένα μήνα, όπου στο διάστημα αυτό θα πρέπει να τρώτε μαλακές τροφές ή περαστές! Μετά θα τρώτε ..ελεύθερα! ;)

Share This Page