1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

barret

Discussion in 'Παθήσεις Οισαφάγου' started by prokopis, Oct 9, 2017.

Watchers:
This thread is being watched by 1 user.
  1. prokopis

prokopis New Member

Καλησπερα, ειμαι καινουργιος στο φορουμ.
    Ειμαι 31 ετων και προσφατα εκανε την 2η γαστροσκοπηση που εδειξε μπαρετ οισοφαγος 5-6 mm ( οχι cm)

Περυσι εκανα την εξεταση 1η φορα και εδειξε οισοφαγιτιδα 2ου βαθμου χωρις παρουσια ελικοβακτηριδιου.Ημουν σε κατασταση μεθης και πολλα πραγματα δεν τα διευκρινησα με τον ιατρο.

ουσιαστηκα, πηρα laprazol το πρωι και 1 χαπι oroperydis προ φαγητου για 10 μερες.

Διατροφη ετρωγα πολυ προ υπνου οπως επινα και κρασι κοκκινο.

λογω μεγαλης στεναχωριας, ενιωθα εντονα συμπτωματα καουρας και ξινιλας και πηγα στον γιατρο που μου εκανε την 2η εξεταση και εδειξε Μπαρετ και ολισθαινουσα διαφραγματοκυλη.

Γενικα αγχωθηκα παρα πολυ. Γενικα ειμαι αθλητικος τυπος, δεν καπνιζω, σπανια πινω εκτος απο 3-4 ποτηρια κρασι 2-3 φορες την εβδομαδα.

Διαβαζοντας μεσα στο νετ, καταλαβα οτι υπαρχει πιθανοτητα ασχημης εξελιξης.

Πλεον εχω κανε στροφη 180 μοιρες και προσεχω παρα πολυ την διατροφη μου.

εχω κοψει λιπαρα, τηγανητα, αναψυκτικα( επινα πολλες κοκα), κρασια, καφεδες,δεν κανω μεγαλα γευματα, δεν τρωω κατι βαρυ τουλαχιστον 3 ωρες προ υπνου.. γενικα επειδη και η Μητερα μου εμφανισε καρκινο προσφατα , ειμαι πολυ ανησυχος..

ο ιατρος μου ειπε 3 μηνες να παιρνω laprazol 30 mg 20 λεπτα πριν πρωινο και oroperydis 10 mg 30 λεπτα πριν μεσημεριανο.

Επισης πινω 1 ποτηρι χαμομηλι και 5 γρ μαστιχα χιου σε σκονη προς το βραδυ με ψιλο αδειο στομαχι πριν φαω το βραδινο.
    Last edited: Oct 10, 2017

Share This Page