1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

αυξημενη χολερυθρινη

Discussion in 'Παθήσεις Χοληφόρων και Παγκρέατος.' started by λευτερης, Jan 3, 2016.

Watchers:
This thread is being watched by 3 users.
  1. Σημερα αισθανθηκα ενα πονο πανω δεξια στην κοιλια και πηγα στο νοσοκομειο , εκανα εξετασης γενικη αιματος ολα φυσιολογικα , γενικη ουρων ολα φυσιολογικα , και στις βιοχημικες ηταν ανεβασμενη η TBIl ειχα 1.41 με οριο μεχρι 1.20 και DBIL ειχα 0.47 με οριο 0.30 ολα τα αλλα τρανσαμενασες , ALP, LDH , CK ,AMULAS , νεφρα φυσιολογικα , υπαρχει περιπτωση να ειναι κατι , εκανα υπερηχο ανω κοιλιας πριν 5 μερες και αξονικη πριν 20 μερες.
  2. Ενημερωτικα εγινε και σημερα υπερηχος και ηταν καθαρος . Ο γαστρεντερολογος , και ο ειδικος παθολογος ,μου ειπαν οτι ειναι ανευ σημασιας , αλλα θαθελα και την γνωμη σας . Σας ευχαριστω.
    Last edited: Jan 4, 2016
  3. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Αυξημενη εμμεση χολερυθρίνη, μπορεί να οφείλεται και σε νηστεία! Δες το σύνδρομο Gilbert.
  4. Καλημερα σας, νηστεια δεν εκανα , Κ.Καθηγητα,πιστευετε οτι χρειαζεται αλλη εξεταση ? Ο ακτινολογος μου ειπε για πετρες και λασπη στην χολη , ο υπερηχος ανταποκρινεται σε ποσοστο 95 % , συμφωνειται ? Οσο για την αξονικη που εκανα , πιστευετε οτι με καλυπτει για τα αλλα οργανα ,πλην εντερων ? Την εκανα πριν 3 εβδομαδες.
    Last edited: Jan 5, 2016
  5. sambalisG

Καλημερα και πάλι. Δεν βλέπω καποιο προβλημα να εχετε σε αυτά που κανετε. Η αξονική σαφως καλύπτει σχεδόν ολα τα όργανα, και μαλιστα πολύ περισσότερο απο το έντερο. Η χολή εφ'οσον έχετε πέτρες και λάσπη θα πρεπει καποια στιγμη να κανετε επέμβαση, γιατι μπορει να πάθετε καποια κρίση.
  6. Καλημερα , πετρες και λασπη δεν εχω ο υπερηχος ηταν καθαρος πριν 4 μερες . Συγνωμη εγω δεν διατυπωσα σωστα την εκφραση μου.
    Last edited: Jan 6, 2016
  7. Οποτε Κ.Καθηγητα πιστευετε οτι ειναι ανευ σημασιας ? Ειναι δυνατον να εχω πετρες και 2 φορες ο υπερηχος να μην το ειδε ?:(
    Last edited: Jan 7, 2016
  8. sambalisG

Οχι βεβαια!
  9. Καλημερα σας , και σας ευχαριστω πολυ !
  10. karma76

karma76 New Member

Κ.Καθηγητά καλησπέρα σας..Σας έχω παρακολουθήσει σε ομιλίες σας σχετικά με το θέμα της χολής..Ομολογώ πως πήρα θάρρος και κουράγιο ακούγοντάς σας να λέτε ότι μετά το πέρας της χειρουργικής επέμβασης δεν υπάρχει πόνος παρά μόνο μια ενόχληση σαν πιάσιμο κοιλιακών μετά απο γυμναστική.. Όμως μιλώντας με κάποιους ομοιοπαθής που βίωσαν την εμπειρία μου τα είπαν λιγάκι διαφορετικά και έχω πανικοβληθεί...Αν μπείτε στον κόπο να με ενημερώσετε σχετικά θα το εκτιμούσα δεόντως μιας και θα χειρουργηθώ εντός ολίγων ημερών σε δημόσιο νοσοκομείο αναγκαστικά λόγω του ότι είμαι ανασφάλιστη και λόγω του φόρτου εργασίας όπως καταλαβαίνετε του χειρουργού δεν είναι τόσο εύκολο να κλείσω άλλο ραντεβού.
    Είμαι 39 ετών και μετά απο κάποια επεισόδια πόνου χαμηλά στη δεξιά ωμοπλάτη και μπροστά στο σημείο της χολής έκανα υπερηχογράφημα άνω κηλείας στο οποίο διεγνώσθηκαν αρκετές πέτρες και λάσπη..Μάλιστα ο ακτινολόγος που είπε ότι είχα φλεγμονή όμως επειδή οι εξετάσεις αίματος που έκανα εκείνη την ίδια μέρα του επεισοδίου δεν έδειξαν κλινική φλεγμονή πήρα αντιβίωση προληπτικά για 4-5 μέρες..Κατόπιν αυτού έκλεισα ραντεβού για την αφαίρεση της σε δημόσιο νοσοκομείο..Έχω πανικοβληθεί πολύ διότι είναι το πρώτο χειρουργείο στο οποίο καλούμε να υποβληθώ και γενικά δεν είμαι καθόλου εξεικοιωμένη με το νοσοκομειακό περιβάλλον..Με τρομάζουν τα πάντα ακόμα και τα ράματα η το σακουλάκι της παροχέτευσης που λογικά θα έχω..για την νάρκωση ας μην αναφερθώ μιας και έχω ακούσει για πολλές παρενέργειες ειδικά αν κάποιος είναι καπνιστής η τελοσπάντων αν πέσεις σε όχι κ τόσο καλό αναισθησιολόγο..Για να μην μακρυγορώ τρέμω τους μετεγχερητικούς πόνους επειδή μπήκα και ενημερώθηκα απο κάποια άλλους και μέσω του ίντερνετ αλλά και δικούς μου γνωστούς...Μου μιλάνε για μεγάλη δυσφοροία απο την παραμονή του αερίου στο σώμα...Δηλαδή μου το περιγράφουν σαν πολύ έντονους μυικούς πόνους σαν πιάσιμο μετά απο έντονη γυμναστική στο γυμναστήριο ενώ ήσουν τελείως αγύμναστος που δεν περιορίζεται μονάχα στην περιοχή της κοιλιάς αλλά και στην πλάτη, ώμους κτλ..και ταυτόχρονα με αυτούς τους πόνους μου περιγράφουν και πολύ έντονο πόνο αμέσως με το που συνέρχονται απο τη νάρκωση όχι όλοι αλλά κάποιοι απο αυτούς γιατί λένε οτι δεν ειναι εφικτό να σου χορηγηθεί αναλγητικό αμέσως..Δηλαδή μου απαριθμήσαν αυτό τον πρώτο πόνο με κλίμακα το 10 της τάξεως του 7,5-8...πρέπει να περιμένεις να συνέλθεις εντελώς απο τη νάρκωση και να κάνεις υπομονή μέχρι να σου χορηγηθεί ενδοφλέβια παυσίπονο...Επίσης μου αναφέραν πόνο στις τομές που δεν μπορώ καν να τον παρομοιάσω τον πόνο των τομών πως μπορέι να είναι στο μυαλό μου πόσο έντονος μπορεί να είναι..και επίσης μου είπαν οτι το πρώτο 24 ωρο ζαλιζόταν κατά την προσπάθεια τους να σηκωθούν οπότε και παρέμειναν ξαπλωμένοι.. Ελάχιστοι απο εκείνους πήγαν τουαλέτα τη πρώτη μέρα και αυτοί με προσπάθεια και πόνους..Γενικά σε οποιαδήποτε κίνηση να κουνήσεις το σώμα σου η να σηκωθείς , να κάτσεις κτλ μου το περιεγράψαν επίπονο..Και προσπαθώ να καταλάβω το εξής αν η λαπαροσκόπηση με τη χορήγηση ενδοφλέβιων παυσιπόνων κατα το πρώτο 24ωρο είναι τόσο επώδυνη η ενοχλητική πως κ με τι δύναμη καταφέρνουν και σηκώνοντε τη δεύτερη μέρα που οι περισσότεροι παίρνουν εξιτήριο ???:_s:Μια άλλη απορία μου είναι η εξής πως θα ηρεμήσω να κοιμηθώ το προηγούμενο βράδυ της επέμβασης που με πιάνουν κρίσεις πανικού και μόνο στη σκέψη τι έχω να περάσω?..και το πρωί της επέμβασης που θα πάω στο νοσοκομείο και θα περιμένω να έρθει η σειρά μου όπως και όλη η διδικασία μέχρι να σε ετοιμάσουν για να σου δώσουν την αναισθησία πώς θα μπορέσω να τη διαχειριστώ? Δείνουν κανένα ηρεμιστικό να σε χαλαρώσουν όσο περιμένεις εκεί? Άλλοι λένε ότι σου δείνουν και κάποιοι άλλοι ότι κ να σου δώσουν είναι ψεύτικο δεν κάνει τίποτα...Συγνώμη για την έκταση του κειμένου...::sorrriso:

Share This Page