1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

αυξημενη χολερυθρινη

Discussion in 'Παθήσεις Χοληφόρων και Παγκρέατος.' started by λευτερης, Jan 3, 2016.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. Σημερα αισθανθηκα ενα πονο πανω δεξια στην κοιλια και πηγα στο νοσοκομειο , εκανα εξετασης γενικη αιματος ολα φυσιολογικα , γενικη ουρων ολα φυσιολογικα , και στις βιοχημικες ηταν ανεβασμενη η TBIl ειχα 1.41 με οριο μεχρι 1.20 και DBIL ειχα 0.47 με οριο 0.30 ολα τα αλλα τρανσαμενασες , ALP, LDH , CK ,AMULAS , νεφρα φυσιολογικα , υπαρχει περιπτωση να ειναι κατι , εκανα υπερηχο ανω κοιλιας πριν 5 μερες και αξονικη πριν 20 μερες.
  2. Ενημερωτικα εγινε και σημερα υπερηχος και ηταν καθαρος . Ο γαστρεντερολογος , και ο ειδικος παθολογος ,μου ειπαν οτι ειναι ανευ σημασιας , αλλα θαθελα και την γνωμη σας . Σας ευχαριστω.
    Last edited: Jan 4, 2016
  3. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Αυξημενη εμμεση χολερυθρίνη, μπορεί να οφείλεται και σε νηστεία! Δες το σύνδρομο Gilbert.
  4. Καλημερα σας, νηστεια δεν εκανα , Κ.Καθηγητα,πιστευετε οτι χρειαζεται αλλη εξεταση ? Ο ακτινολογος μου ειπε για πετρες και λασπη στην χολη , ο υπερηχος ανταποκρινεται σε ποσοστο 95 % , συμφωνειται ? Οσο για την αξονικη που εκανα , πιστευετε οτι με καλυπτει για τα αλλα οργανα ,πλην εντερων ? Την εκανα πριν 3 εβδομαδες.
    Last edited: Jan 5, 2016
  5. sambalisG

Καλημερα και πάλι. Δεν βλέπω καποιο προβλημα να εχετε σε αυτά που κανετε. Η αξονική σαφως καλύπτει σχεδόν ολα τα όργανα, και μαλιστα πολύ περισσότερο απο το έντερο. Η χολή εφ'οσον έχετε πέτρες και λάσπη θα πρεπει καποια στιγμη να κανετε επέμβαση, γιατι μπορει να πάθετε καποια κρίση.
  6. Καλημερα , πετρες και λασπη δεν εχω ο υπερηχος ηταν καθαρος πριν 4 μερες . Συγνωμη εγω δεν διατυπωσα σωστα την εκφραση μου.
    Last edited: Jan 6, 2016
  7. Οποτε Κ.Καθηγητα πιστευετε οτι ειναι ανευ σημασιας ? Ειναι δυνατον να εχω πετρες και 2 φορες ο υπερηχος να μην το ειδε ?:(
    Last edited: Jan 7, 2016
  8. sambalisG

Οχι βεβαια!
  9. Καλημερα σας , και σας ευχαριστω πολυ !

Share This Page