1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Αυτόματος Πνευμοθώρακας

Discussion in 'Παθήσεις Οισαφάγου' started by ΝΤΙΝΑ1980, Mar 11, 2010.

Watchers:
This thread is being watched by 4 users.
  1. ΝΤΙΝΑ1980

ΝΤΙΝΑ1980 New Member

Καλησπέρα σας,

Πρόσφατα ένας πολύ δικός μου ανθρωπος, 30 ετών, μετά απο έντονο πόνο στο στήθος και δύσποια, βρέθηκε οτι έπαθε Αυτόματο Πνευμοθώρακα (δεν γνωρίζω ποσο τα %) στον αριστερό πνεύμονα. Εγινε παροχέτευση με Bilau και σήμερα διανύει την τρίτη μέρα με την συσκευή αυτη. Η ερώτηση μου είναι οτι το μηχάνημα ενώ όπως μας είπαν οι γιατρόι απο την πρώτη μέρα ο πνέυμονασ αποκαταστάθηκε εντελώς, ακόμα έχει πολλές μπουρμουλίθρες αέρα. Μας ενημέρωσαν οτι αυτό μπορεί να πάρει ακόμα και 20 μέρες για να σταματήσει εντελώς. Είναι δυνατόν τόσο πολύ καιρό???

Επίσης, πόσο αυτό μπορεί να επιρεάσει την ζωή του? Θα το παθένει συνέχεια μετά απο αυτό το επισόδειο?

Να σημειώσω οτι ούτε αδύνατος είναι πολύ, ουτε πολύ ψηλός, ουτέ γυμνάζετε, ουτε κάν χτύπησε ποτε!!
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Συγνώμη για την καθυστέρηση!!
    Ειναι γεγονός πως μπορεί να αργήσει η διαδικασία επούλωσης, όπως και ανιθέτως να μην υποχωρήσει και να χρειαστει επέμβαση!
  3. george taxidis

george taxidis New Member

απο προσωπικη εμπειρια ,αν ειναι μερικος πνευμοθ.λογικα σε 10-15μερες θα κλεισει.
    μετα θα εχει μια φυσιολογικη ζωη.
    τωρα αν θα το ξαναπαθει κανεις δεν το ξερει,μπορει με μια μαγητικη η αξονικη
    να δειξει αν εχει τιποτα φυσαλιδες στο πνευμ.
    σε μενα δεν εδειξε τιποτα και το επαθα αλλες 6 τουλαχιστον φορες και μονο μια φορα εβαλα bilau
    εδω και 20 περιπου χρονια παντως δεν μου παρουσιαστηκε!
    περαστικα!

Share This Page