1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση Ατελής Κένωση?

Discussion in 'Παθήσεις Εντέρου-Σκωληκοειδούς' started by mari4, Feb 6, 2011.

Watchers:
This thread is being watched by 3 users.
  1. mari4

mari4 New Member

Καλησπέρα, είμαι 29 χρονών και η ερωτησή μου είναι η εξής.
    Δεν έχω το αίσθημα της ατελούς κένωσης, δηλ. κοιλιακό πόνο ή βάρος, αλλά το καταλαβαίνω κατα την αφόδευση διότι μένουν υπολείματα.
    Είναι αυτό ατελής κένωση? Επίσης εχω κατα διαστήματα την αναγκη για επιτακτική ουρηση κ οσους ουρογεννητικους ελεγχους εχω κανει (γενική ουρων, υπερηχογραφηματα κλπ) εχουν βγει αρνητικα κ αναρωτιέμαι μήπως πιέζεται η κυστη απο το εντερο.
    Κάποιο κλύσμα ή καθαρκτικό θα βοηθούσε η θα επιβάρυνε την κατάσταση?
    Ευχαριστώ.
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Καλημερα.
    Σιγουρα ο υποκλυσμός δεν αποτελεί πρόβλημα ούτε και το υπακτικό.
    Ομως καλό θα ηταν να απευθυνθειτε σε γαστρεντερολόγο, προς διερεύνηση του προβλήματος.
    (Εφόσον απο οτι λετε, εχετε ελεγχθει γυναικολογικά)!
  3. elir

elir Member

Το κλυσμα ειναι καλο παντως δεν προκαλει εθισμο, μπορει να παρεις και φουσκα με νερο η υποθετα γλυκερινης που ναι πιο αθωα αλλα και το ενεμα δεν ειναι εθιστικο, τα υπακτικα εχουν το μειων οτι προκαλουν πονο και δεν δρουν αμεσα..

Share This Page