1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Αρχη Διαφραγματοκηλης

Discussion in 'Παθήσεις Οισαφάγου' started by ΧΡΙΣΤΙΝΑ- ΘΩΜΑΙΣ, Oct 15, 2008.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. προσφατα επειτα απο γαστροσκοπηση ο γιατροσ μου ειπε οτι πασχω απο αρχομενη διαφραγματοκηλη.ειμαι 26 ετων και η αληθεια ειναι οτι στενοχωρηθηκα και εχω τρομαξει κ λιγο.ειναι αληθεια οτι δεν θεραπευεται ποτε?και σε 6 μηνες παντρευομαι και θα ξεκινησω για παιδι.δημιουργει προβλημα στην εγκυμοσυνη?και υπαρχει περιπτωση κατα την διαρκεια τησ κυησεως να μεγαλωσει κ αλλο?σας ευχαριστω
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Η έννοια της "αρχόμενης" διαφραγματοκήλης είναι ολίγον "αυθαίρετη". Δεν μπορεί κανείς να υπολογίσει πότε ξεκίνησε η δημιουργία μίας διαφραγματοκήλης.
    Το πιό σωστό είναι η έννοια της "μικρής" διαφραγματοκήλης, πράγμα που σχετίζεται με το "ανοιγμα" του οισοφαγικού τρήματος.
    Απο κει και πέρα, μία μικρή διαφραγματοκήλη, αν δεν προκαλει συμπτώματα παλινδρόμησης, μην σας ανησυχεί.
    Σε μία εγκυμοσύνη μπορεί απλώς να έχετε περισσότερη παλινδρόμηση σε σχέση με άλλες γυναίκες (που υποτίθεται ότι δεν έχουν διαφραγματοκήλη-αλλά πόσες έχουν ελεγθεί??)!;)
  3. ΓΟΠ

ΓΙΑΤΡΕ Ο ΙΑΤΡΟΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΓΑΣΤΡΟΣΚΟΠΗΣΗ ΔΙΕΓΝΩΣΕ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΡΧΗ ΔΙΑΦΡΑΓΜΑΤΟΚΗΛΗΣ ΚΑΙ ΓΑΣΤΡΙΤΙΔΑ.Η ΘΕΡΑΠΕΥΤΙΚΗ ΑΓΩΓΗ ΕΠΟΥ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΗΣ NEXIUM Κ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΑΣΤΡΙΤΙΔΑ IBUTIN.ΕΠΙΣΗΣ ΕΧΩ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΓΟΠ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΜΑΛΛΟΝ ΜΟΘ ΕΔΩΣΕ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΧΑΠΙ.ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΕΤΕ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?ΝΑ ΠΑΩ Κ ΣΕ ΑΛΛΟ ΓΙΑΤΡΟ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΕΓΧΕΙΡΗΣΗ Η ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΓΙΝΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΑ?
  4. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Mην ανησυχειτε.
    Συνεχίστε την αγωγή που ακολουθείτε να δειτε πως θα πάτε.
    Δεν υπάρχει ένδειξη για επέμβαση με την πρωτη διαπίστωση της κατάστασης, χωρίς να υπάρχει ένδειξη (οισοφαγίτιδα βαρείας μορφής, Barrett, μη ανταπόκριση σε αγωγή κλπ)!

Share This Page