1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΗ ΠΕΡΙΤΟΜΗ

Discussion in 'Ουρολογικά Θέματα.' started by teothes, Jul 27, 2017.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. teothes

teothes New Member

Καλημέρα σας, έκανα την βλακεία να κάνω την περιτομή χωρίς να ψάξω πολύ το θέμα, καθώς και το γιατρό, παρά μόνο μια γρήγορη έρευνα σε διάφορα site γιατρών, οι οποίοι παρουσιάζουν σαν μια ακίνδυνη και χωρίς προβλήματα επέμβαση ρουτίνας.. Είχα πρόβλημα με στένωση, σε πολύ μικρό βαθμό όμως (γιαυτό και θεωρώ ότι ήταν βλακεία που έκανα την επέμβαση αντί να ψαχτώ με κρέμες και τα σχετικά..) Λοιπόν, ο γιατρός που έκανε την επέμβαση, την έκανε πολύ ψιλά και σφιχτά, δηλαδή έκοψε παραπάνω δέρμα και το κόλλησε σχεδόν με την καμπάνα της βαλάνου (απόσταση περίπου 1 mm).

Αποτέλεσμα αυτής της δουλειάς είναι να έχει δημιουργήσει συμφύσεις περιμετρικά της επέμβασης και στη κάτω πλευρά να έχει ουλές από τα ράμματα και να προεξέχει κομματάκι δέρματος. Πέρα από το αντιαισθητικό κομμάτι, μου έχει δημιουργήσει και λειτουργικά προβλήματα, κατά την ούρηση πιέζει οπότε τα ούρα πηγαίνουν σε διαφορετικές κατευθύνσεις και κατά την στύση τραβάει προς τα πίσω το δέρμα και είναι σφιχτά περιμετρικά της βαλάνου, με αποτέλεσμα να δημιουργεί πόνο, με ότι συνεπάγεται αυτό.......

Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει κάποιος παρόμοια εμπειρία και αν υπάρχει λύση. Πέρασε 6μηνό από την επέμβαση και πραγματικά με έχει ρίξει πολύ το όλο θέμα... Ρώτησα σε άλλο γιατρό (γιατί ο συγκεκριμένος αφού κατάλαβε ότι έκανε βλακεία πήγε να κάνει την πάπια και έλεγε ότι ήταν φυσιολογικό και να περιμένω..) και μου είπε ότι δύσκολα να μπορεί να κάνει κάτι και θέλει επέμβαση να διορθωθεί το λάθος...
    Last edited: Aug 2, 2017
  2. PanosNoN

PanosNoN New Member

Καλησπερα,δυστυχως αντιμετωπιζω το ιδιο προβλημα 8 χρονια τωρα απλα εχω κανει καποιες μικρο παρεμβασεις χωρις να εχει διορθωθει πληρως το προβλημα ειδικα στο αισθητικο κομματι.Δεν εχω ψαξει βεβαια πολυ το θεμα φοβουμενος μηπως τα πραγματα γινουν χειροτερα,με τους γιατρους που κυκλοφορουν

Share This Page