1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΗ ΠΕΡΙΤΟΜΗ

Discussion in 'Ουρολογικά Θέματα.' started by teothes, Jul 27, 2017.

Watchers:
This thread is being watched by 4 users.
  1. teothes

teothes New Member

Καλημέρα σας, έκανα την βλακεία να κάνω την περιτομή χωρίς να ψάξω πολύ το θέμα, καθώς και το γιατρό, παρά μόνο μια γρήγορη έρευνα σε διάφορα site γιατρών, οι οποίοι παρουσιάζουν σαν μια ακίνδυνη και χωρίς προβλήματα επέμβαση ρουτίνας.. Είχα πρόβλημα με στένωση, σε πολύ μικρό βαθμό όμως (γιαυτό και θεωρώ ότι ήταν βλακεία που έκανα την επέμβαση αντί να ψαχτώ με κρέμες και τα σχετικά..) Λοιπόν, ο γιατρός που έκανε την επέμβαση, την έκανε πολύ ψιλά και σφιχτά, δηλαδή έκοψε παραπάνω δέρμα και το κόλλησε σχεδόν με την καμπάνα της βαλάνου (απόσταση περίπου 1 mm).

Αποτέλεσμα αυτής της δουλειάς είναι να έχει δημιουργήσει συμφύσεις περιμετρικά της επέμβασης και στη κάτω πλευρά να έχει ουλές από τα ράμματα και να προεξέχει κομματάκι δέρματος. Πέρα από το αντιαισθητικό κομμάτι, μου έχει δημιουργήσει και λειτουργικά προβλήματα, κατά την ούρηση πιέζει οπότε τα ούρα πηγαίνουν σε διαφορετικές κατευθύνσεις και κατά την στύση τραβάει προς τα πίσω το δέρμα και είναι σφιχτά περιμετρικά της βαλάνου, με αποτέλεσμα να δημιουργεί πόνο, με ότι συνεπάγεται αυτό.......

Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει κάποιος παρόμοια εμπειρία και αν υπάρχει λύση. Πέρασε 6μηνό από την επέμβαση και πραγματικά με έχει ρίξει πολύ το όλο θέμα... Ρώτησα σε άλλο γιατρό (γιατί ο συγκεκριμένος αφού κατάλαβε ότι έκανε βλακεία πήγε να κάνει την πάπια και έλεγε ότι ήταν φυσιολογικό και να περιμένω..) και μου είπε ότι δύσκολα να μπορεί να κάνει κάτι και θέλει επέμβαση να διορθωθεί το λάθος...
    Last edited: Aug 2, 2017
  2. PanosNoN

PanosNoN New Member

Καλησπερα,δυστυχως αντιμετωπιζω το ιδιο προβλημα 8 χρονια τωρα απλα εχω κανει καποιες μικρο παρεμβασεις χωρις να εχει διορθωθει πληρως το προβλημα ειδικα στο αισθητικο κομματι.Δεν εχω ψαξει βεβαια πολυ το θεμα φοβουμενος μηπως τα πραγματα γινουν χειροτερα,με τους γιατρους που κυκλοφορουν
  3. Botched

Botched New Member

15 χρόνια τώρα υποφέρω απο το ιδιο πρόβλημα.ελπίζω καποιος που σκέφτεται να κανει να σωθει διαβαζοντας το μηνυμα αυτο.Σαν προβατο στη σφαγή πηγα και εγω σε ενα γιατρο που ελαφρα τη καρδια μου ειπε θα στο φτιαξω μην ανησυχεις.Με αποτέλεσμα να το κοψει ολο το εσω πεταλο και να το κολλησει στην καμπάνα.Η ηλιθιοτητα που λεγεται πληρη περιτομή ειναι ενδεδειγμενη και απο τον Παγκοσμιο Οργανισμό Υγείας γιατι το εσω πεταλο αυτο που μας λείπει φιλοι μου απο πανω ειναι επικινδυνο για ΑΙDS.Πηγα σε γιατρους κι εγω αλλα ματαια.Λειπει δέρμα στην περιοχή αλλα δεν αναλαμβάνει κανένας πλαστική εγχειρηση.Σε δερματολογους ουρολογους πλαστικούς κλπ κλπ.Ολοι μου λενε οτι εινααι ιδέα μου.Παλια δεν υπηρχε ιντερνετ να δω οτι υπαρχουν και ομοιοπαθεις και μου λέγανε υπερβαλλω οι ουρολόγοι.Τωρα ειναι γεματο απο Αμερικανους κυριως που καταστραφηκαν στην κυριολεξια απο πληρη περιτομή.Panosnon αν θελεις πες μου τι μικροπαρεμβάσεις εχεις κανει
  4. Botched

Botched New Member

Αισθητικά περιττο να πω οτι ειναι ασυμμετρο κακοραμμενο με ουλωδη ιστο.Βεβαια ολοι οι χειρουργοι θα σου πουνε οτι καθε περιτομή εχει παραμορφωσεις.ΨΕΜΑΤΑ.Ειναι η βιασυνη και η βαριεστιμάρα των γιατρων.Εχει στο ιντερνετ απειρα παραδειγματα.Και κανενας χειρουργός δεν προτεινει ραμματα που δεν πεφτουν μονα τους.Γιατι?Για να γλυτωσουν το διλεπτο να στα αφαιρέσουν.Και γεμιζεις ουλές και σου λενε ετσι αντέδρασε ο οργανισμός σου.
  5. Basilhs0007

Basilhs0007 New Member

Τα ιδια και εγω εμενα μου εχει διμηουργησει μια γεφυρα μεταξει του κορμου και της βαλανο στην ακρη απο αισθητικη δεν το σηζητητο στραβοκομενη με ουλες και κατι σαν μπαλακια για ηταν σφικτα τα ραμματα μαλλον...Υπαρχει λυση με καποια πλαστικη η τπτ τετοιο? Μπορει καπιος που ξερει να απαντησει?
  6. teothes

teothes New Member

Λοιπόν, ξανά έκανα επέμβαση πριν 7 μήνες περίπου. Αποφάσισα να γράψω μετά από τόσο καιρό γιατί περίμενα να δω τα αποτελέσματα αφού σταθεροποιηθεί η όλη κατάσταση. Αν και από την αρχή η δεύτερη επέμβαση φάνηκε ότι είχε γίνει πιο σωστά.. Αφού πήγα σε μερικούς γιατρούς και άκουσα τις παραπάνω δικαιολογίες, μέχρι που πέτυχα σε χειρούργο ουρολόγο που ασχολείται με επανορθώσεις (αν τον ψάξετε στην Θεσσαλονίκη υπάρχει ένας....) Τα αποτελέσματα είναι μέρα με τη νύχτα με την προηγούμενη επέμβαση, εξαφάνισε τις ουλές, τα εξογκώματα και τις συμφύσεις. Δυστυχώς η ραφή ξανά έγινε ψηλά κολλητά με τη βάλανο, αλλά προφανώς δεν μπορούσε να κάνει κάτι παραπάνω ώστε να διορθώσει τα προβλήματα της πρώτης επέμβασης. Η δικαιολογία ότι είναι αποτέλεσμα του οργανισμού δεν υπάρχει, είναι πολύ σπάνιο να φταίει ο οργανισμός. Κατά βάση δεν την έχει κάνει σωστά ο γιατρός την επέμβαση... Και ο γιατρός που μου διόρθωσε το πρόβλημα μου είπε ότι τα περισσότερα προβλήματα τα δημιουργούν τα λάθος ράμματα. Είτε γιατί γίνονται σφιχτά, είτε γιατί δεν είναι σωστή η θέση τους..
    Τα συμπεράσματά μου είναι ότι 1. αν δεν υπάρχει πραγματικά πολύ ανάγκη για περιτομή, μη την κάνετε με τίποτα. 2. αν πρέπει να την κάνετε τότε συζητήστε πάρα πολύ για τις λεπτομέρειες του πως την κάνει ο γιατρός σας. και 3. ψάξτε για γιατρό που να έχει ειδίκευση στις επανορθώσεις, πλαστικές στο αναπαραγωγικό σύστημα και γενικώς να μην είναι σκέτο χειρούργος ουρολόγος. Ελπίζω να βοήθησα.

Share This Page