1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση "Αποτρίχωση Μετά Από Επέμβαση Κύστης Κόκκυγος"

Discussion in 'Κύστη Κόκκυγος' started by atoli, Dec 10, 2009.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. atoli

atoli New Member

"Αποτρίχωση μετά από επέμβαση κύστης κόκκυγος"
    Καλημέρα σας.
    Θα ήθελα να μάθω, γιατρέ, επειδή είναι πολύ σημαντικό πιστεύω, πώς μπορώ να κρίνω πότε είναι η κατάλληλη στιγμή για τη ριζική αποτρίχωση με λέιζερ στην περιοχή της επέμβασης και αυτό για τον εξής λόγο. Η ουλή, μετά την επέμβαση που έκανε ο γιος μου και της οποίας τις αλλαγές ανέλαβα εγώ, φάνηκε να έχει κλείσει στο δίμηνο ακριβώς από την επέμβαση, αλλά μετά από δυό τρείς μέρες ξανάνοιξε από κάτω λίγο. Συνεχίσαμε τον καθαρισμό και την προστασία με ένα κομάτι από το επουλωτικό κορδόνι, ώσπου τώρα, εδώ και περίπου ένα μήνα έχει κλείσει οριστικά (Στις 14-12-09 κλείνει τετράμηνο από το χειρουργείο με ανοικτή μέθοδο). Ογιατρός μας είπε ότι επειδή το νεαρό δέρμα που καλύπτει το τραύμα είναι ευαίσθητο γι΄αυτό πολλές φορές ανοίγει λίγο μετά την πρώτη επούλωση και μετά κλείνει πάλι και αποκτά την ποιότητα του υπολοίπου δέρματος. Επειδή οι τρίχες στην περιοχή είναι πολλές, τόσο που καθώς επουλωνόταν ήταν σχεδόν στα χείλη του τραύματος και δεν μπορούσα να κάνω κάτι γι΄αυτό, είχα συνέχεια την αγωνία μη πέσει καμιά τρίχα την ώρα που έκανα την αλλαγή!Γι΄αυτό πρέπει πιστεύω να κάνουμε γρήγορα την αποτρίχωση, αλλά πόσο γρήγορα? Επίσης, επειδή η πόλη μας δεν έχει την πολυτέλεια των επιλογών, υπάρχουν καναδυό ινστιτούτα που υποτίθεται κάνουν αποτρίχωση με λέιζερ για αισθητικούς λόγους αλλά είμαι πολύ επιφυλακτική. Πείτε μου, σας παρακαλώ ως ειδικός, πότε και πού (Αθήνα ή Θεσσαλονίκη) αλλά και ποιάς ειδικότητας πρέπει να είναι αυτός που θα κάνει την αποτίχωση, εννοώ ένας απλός αισθητικός ή κάποιος γιατρός, ίσως δερματολόγος? Θάλω πάσει θυσία να αποφύγει ο γιος μου τυχόν δεύτερη επέμβαση, που απ΄όσο διαβάζω συμβαίνει συχνά.
    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Καλό θα είναι να απαυθυνθείτε σε ειδικό ιατρό - δερματολόγο που εφαρμόζει μεθοδο αποτρίχωσης ριζικής (κυρίως με Laser)!

Share This Page