1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση Αποτελεσματα Κολονοσκοπησης

Discussion in 'Παθήσεις Εντέρου-Σκωληκοειδούς' started by nefi, Mar 30, 2010.

Watchers:
This thread is being watched by 4 users.
  1. nefi

nefi New Member

γεια σας, είμαι 20 χρονών επειδή είχα ενοχλήσεις στο στομαχι και στο εντερο πηγα και εκανα κολονοσκοπηση η εξεταση λεει ''ενδοσκοπικος ελεγχος παχεως εντερου μεχρι το βοθρο του τυφλου(δηλαδη ολικη κολονοσκοπηση??) σημειωνεται εντονη δολιχοπορεια(δηλαδη??) καθ'ολο το μηκος του εντερου και υπερεμια δακτυλιου"

ειναι καλη η εξεταση??

σας ευχαριστω για τον χρονο σας
  2. Insomniac

Insomniac Member

Ο γιατρος δεν σου ειπε κατι ?
  3. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Ναι αληθεια,είναι και δική μου απορία,τα αποτελέσματα δεν τα εκτίμησε κάποιος γαστρεντερολόγος;;;
    Κάνε λίγη υπομονή μέχρι να σου απαντήσει ο γαστρεντερολόγος του φόρουμ.:smile:
  4. Insomniac

Insomniac Member

Επειδη εχω κι εγω εμπειρια απο τετοιες ενδοσκοπησεις τις κανει γαστρεντερολογος και η εκτιμηση ειναι αμμεση.
  5. Kathy

Μα κι εγώ αυτό γνωρίζω αλλά προφανώς με τον φίλο ή τη φίλη μας δεν φαίνεται να ισχύει κάτι τέτοιο.Ελπίζω σύντομα όμως να του ή της λυθεί η απορία.
  6. Insomniac

Insomniac Member

Αναμενουμε να μας πει λοιπον.Η κολονοσκοπιση δεν ειναι μια εξεταση που μπορει να κανει οπως την ακτινογραφια ενας βοηθος ιατρικων εργαστηριων οποτε να αναμενετε η εκθεση του γιατρου , ουτε μπορει αλλος γιατρος αλλης ειδικοτητας να την κανει.

Εγω την επαναλαμβανω καθε 2 χρονια στο ιατρειο μεν του γιατρου αλλα την κανει ο ιδιος. Μια φορα μαλιστα επειδη ηθελε να αφαιρεση ενα πιο μεγαλο πολυποδακι , την επαναλαβαμε την επομενη μερα σε νσοκομειακο περιβαλλον.

Υποθετω για λογους ιατρικης ασφαλειας για μενα.
  7. Kathy

Κι εγώ που στο παρελθόν είχα μπλέξει με γαστροσκοπήσεις οι απαντήσεις ήταν άμεσες όπως και οι θεραπείες! Μόνο γαστρεντερολόγος μπορεί να τα κάνει αυτά.:cool:
  8. Καλησπέρα!
    Σχετικά, με το -λεπτό-είναι η αλήθεια θέμα. Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:
    Πριν 2 χρόνια έκανα κολονοσκόπηση λόγω κάποιων πολύ μικρών σταγόνων αίματος που είχα δει. Εκεί φάνηκε ότι είχα λίγες αιμορροίδες εσωτερικές λόγω δυσκοιλιότητας, που είναι και σχετικά χρόνιο μου πρόβλημα. Τότε μου είχε δώσει ο γαστρεντερολόγος θεραπεία με φυτικές ίνες και τέτοια. Βέβαια, η δυσκοιλιότητα με πιάνει που και που. Το πρβλ είναι ότι τελευταία έχω προσέξει..στο χαρτί πάντα , μικρές ξεραμένες (κυρίως) σταγόνες χρώματος..... πορτοκαλοκόκκινου. Πόνους δεν έχω παρά ένα μικρό φούσκωμα,οικογενειακά δεν είχαμε ποτέ ανάλογο ιστορικό. Είμαι 24 χρόνων, 45 κιλά και μανιακή με τα λαχανικά (κυρίως ντομάτες αυτόν τον καιρό), λίπη δεν καταναλώνω σχεδόν καθόλου. Ομολογώ ότι φοβάμαι να ξαναπάω στο γιατρό μήπως μου πει να ξανακάνω κολονοσκόπηση (οδυνηρή εμπειρία):frown:.. Υπάρχει περίπτωση να είναι κάτι κακό??
  9. Insomniac

Insomniac Member

Για τα ιατρικα καθαρα θεματα δεν μπορω να σε βοηθησω φιλη μου αλλα γιατι θεωρεις την ενδοσκοπιση του εντερου οδυνηρη εμπειρια ??? Κι εγω ετσι νομιζα αλλα τελικα το μονο που ενοχλει χωρις φυσικα να ποναει ειναι η προετοιμασια για να καθαρισει το εντερο.

Εκτος και ο γιατρος σου ηταν πολυ ατζαμης.....Εγω εχω κανει 4-5 φορε χωρις να νοιωσω το ελαχιστο.

Οπως και να εχει η επισκεψη σε γιατρο ειναι 100% επιβεβλημενη.Ενας φιλος γιατρος μου εχει πει "με την κοιλια δεν παιζουμε'.
  10. Όχι καλή ήταν η γιατρός! Απλά δεν με έπιασαν καλά τα καθαρτικά, και εκείνη την αίσθηση κατά τη διάρκεια της εξέτασης δεν ήθελα να την ξαναπεράσω!!Αλλά πάλι στη γιατρό θα καταλήξω γιατί αγχώθηκα τώρα!
  11. Insomniac

Insomniac Member

Πολυ καλα θα κανεις....
  12. Kathy

Μήπως αυτές οι ξεραμένες σταγόνες αίματος πορτοκαλοκόκκινου χρώματος που βγάζεις τον τελευταίο καιρό στο χαρτί δεν είναι αίμα αλλά υπολείμματα ντομάτας; Μήπως για κάποιο διάστημα θα πρέπει να σταματήσεις την κατανάλωση ντομάτας για να διαπιστώσεις αν τελικά υπάρχει διαφορά;
  13. Καλημέρα! Το πιο πιθανο είναι το χρώμα των σταγόνων να οφείλεται στη διατροφή σου (ντομάτες). Οπότε μην φοβάσαι να επισκεφθείς τον γαστρεντερολόγο σου.Επιβάλεται, προκειμένου να το επιβεβαιώσεις.
  14. Έκανες ολική κολονοσκόπηση. Το παχυ εντερο σου έχει μεγαλύτερο μήκος από το μέσο όρο των περισσότερων ανθρώπων (δολιχο),αλλα αυτο ειναι μια φυσιολογική παραλλαγη. Γενικά,η εξέταση σου ειναι χωρίς παθολογικά ευρήματα.
  15. Καλησπέρα!
    Μάλλον έχετε δίκιο.. Αν δε διάβαζα εδώ την εκδοχή της ντομάτας ούτε που θα περνούσε από το μυαλό μου ως ενδεχόμενο..Αποφάσισα να το παρακολουθήσω κάποιες μέρες και ανάλογα θα πράξω.

Share This Page