1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση Απορία

Discussion in 'Παθησεις Θυρεοειδούς και άλλων αδένων.' started by Souki, Mar 9, 2009.

Watchers:
This thread is being watched by 4 users.
  1. Souki

Souki New Member

γεια σας. ειμαι νεα στην παρεα και εχω καποιες αποριες. αν μπορουσατε να με διαφωτισετε θα ημουν υποχρεη γιατι αγχωθηκα λιγο.
    λοιπον,
    μετα απο κυκλο εξετασεων, δηλ αιματολογικες υπερηχο και σπινθηρογραφημα
    εχω βρογχοκηλη με οζους , καμια ενδειξη κακοηθειας και το tsh ειναι κατω των οριων με ft3 και ft4 φυσιολογικα.
    επισης τα antipro ειναι αυξημενα, 110.
    δυστυχως ο γιατρος μου δε μου ειπε τιποτα παραπανω παρά μόνο οτι εχω ταση υπερθειρεοδεισμού (κάτι είπε και για αυτοανοση προδιαθεση) και να επαναλάβω εξετασεισς σε 3 μήνες.
    μπορείτε να μου εξηγησετε για τι πράγμα μιλάμε? μήπως για νόσο graves?
    ευχαριστω:_lol:
  2. lenaki59

lenaki59 New Member

Αγαπητή Souki
    Εχω το ίδιο πρόβλημα με σένα, δηλαδή όζους. Είναι συνηθισμένο πρόβλημα και δεν έχει από όσο ξέρω καμμιά επίπτωση παρά μόνο αν μεγαλώσουν πολύ (οπότε αντιμετωπίζονται χειρουργικά)
    Οι γιατροί συνιστούν παρακολούθηση ανά τρίμηνο για προληπτικούς λόγους και καλά θα έκανες ν ακολουθήσεις τη συμβουλή τους
    Αν οι δείκτες του θυροειδούς είναι φυσιολογικοί και ο γιατρός δε σου συνεστησε φαρμακευτική αντιμετώπιση, μάλλον δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος ανησυχίας.
    Αν πάλι θέλεις να είσαι απολύτως σίγουρη, ζήτα απο γιατρό και μια δεύτερη γνώμη.
  3. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Δεν έχετε Graves (η οποία είναι διάχυτη τοξική βρογχοκήλη χωρίς την παρουσία όζων)!
    Εχετε πολυοζώδη πιθανότατα τοξική βρογχοκήλη, και νομίζω πως πολύ σωστά ελέγχεστε απο ενδοκρινολόγο, αλλά τι θεραπεία σας έδωσε??
  4. demetrius

demetrius Member

Μηνες τωρα διαβαζοντας διαφορα φόρα και μιλωντας με γνωστους και συγγενεις ,κατεληξα στο συμπερασμα οτι οι παθησεις του θυρεοειδους ειναι κατι τοσο "φυσιολογικό" οσο και οι πονοι στη μέση που πα να πει οτι θα ζησουμε με αυτες ειτε το γνωριζουμε ειτε όχι!ενιοτε θα αποβιωσουμε χωρις να τις διαγνωσουμε!
    Εγω ως αρρην ειμαι ευχαριστημενος που ο οζος μου των 12mm δεν μεγαλωσε στο διαστημα των 7 μηνων απο τον πρωτο υπερηχο και αν οι εξετασεις δεν βγαλουν κανα ανωμαλο anti-TPO (ειχα 19 των ιουλιο 2008) θα καθαρισω με κανα σκευασμα θυροξινης των 100 μg υποθετω...
    βασικα για το επιπεδο των γνωσεων μου και τη φυση της βρογχοκηλης .το προβλημα ειναι "μετρημενα κουκια"
    και εφοσον η FNA δεν δειξει κατι κακοηθες δεν θα ανησυχώ και πολυ
    το σπινθηρογραφημα πολυ σωστα ο ενδο το παρεκαμψε ως μη αναγκαιο και δη βλαβερο!
    Last edited by a moderator: Mar 15, 2009
  5. Souki

Souki New Member

επισκεφθηκα και δευτερο γιατρο, του οποίου η γνώμη συμπίπτει με του πρωτου, δηλαδη οτι δεν πρέπει να παρω προς το παρον αγωγη εφόσον ο θυρεοειδής λειτουργεί φυσιολογικά.
    απλά μου τόνισε ότι δεν πρέπει να αμελώ τον έλεγχο.
    ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
  6. demetrius

demetrius Member

αυτο συν τοις αλλοις εγινε αφου εληφθη υποψιν ΕΙΔΙΚΑ το παρακατω στοιχειο!

Share This Page