1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Πρόβλημα Απογοητευση...

Discussion in 'Γαστρικός δακτύλιος' started by ελενα τσουκα, Jun 4, 2010.

Watchers:
This thread is being watched by 3 users.
  1. Καλησπερα σας,εχω κανει επεμβαση δακτυλιου στις 30/4/2010.Απο τοτε ακολουθω πολυ αυστηρα το διαιτολογιο που μου εχει δοθει.Στην αρχη εχασα περιπου 6 κιλα αλλα δεν μπορω να πω οτι δεν πεινουσα.Και αυτο ηταν που με ανησυχουσε γιατι δεν ειχα την ενημερωση απο τον γιατρο μου οτι το στομαχι μου δεν ειχε κλεισει καθολου και νομιζα οτι εκανα κατι λαθος..Η ολη κατασταση με το αυστηρο διατολογιο συνεχιζεται μεχρι σημερα 04/06/2010 οπου αρχισα να εχω αναγουλες πλεον και μονο με την ιδεα οτι θα φαω για ακομη μια μερα σουπα..Το πλεον χειροτερο ειναι οτι αντι να χανω ξαναπηρα πισω 2 απο τα 6 κιλα και η ψυχολογια μου ειναι πλεον σε αθλια κατασταση.Οταν ρωταω τον γιατρο μου για το ποτε θα γινει το σφιξιμο του δακτυλιου μου λεει οτι εστω και 1 κιλο το μηνα να χανω ειναι κερδος.Οσο για το σφιξιμο κουβεντα.Εχω απογοητευτει πληρως και θεωρω οτι και χωρις την επεμβαση αν ετρωγα μονο σουπες αυτα τα κιλα που εχασα θα τα εχανα.Ειμαι τοσο λαθος?
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Εχω την εντύπωση πως η διατροφή σας δεν είναι η πρέπουσα.
    Ο περιορισμός σε σούπες δεν ισχύει για 2μηνο, και θα πρεπει να σιτ΄΄ιζεστε πλήρως αλλά σε πολύ μικροτερες ποσότητες απο παλαιότερα.
  3. stelios

stelios Member

Ο δακτύλιος δεν κλείνει το στομάχι,το κάνει στο σημείο που μπαίνει,σαν κλεψύδρα ώστε να περιορίζει τον όγκο τροφής(όχι όμως μαλακής πχ γλυκά κτλ,ότι περνάει εύκολα δηλαδή)
    2 μήνες σούπα;σίγουρα δεν είναι σωστό.Ο οργανισμός ταμπουρώνεται και προσπαθεί με διάφορους μηχανισμούς πάση θυσία να κρατήσει το λίπος που έχει μαζέψει στα τόσα χρόνια.
  4. ευχαριστω....

ολους οσους διαβασαν και απαντησαν...
  5. ..!!

σημερα εγινε η πρωτη δοση ωστε να γινει ο περιορισμος του στομαχου,αλλα κ παλι ο γιατρος μου ειπε οτι πρεπει να τρωω σουπες υγρα κλπ..η αληθεια ειναι οτι δεν αντεχω αλλο με τα υγρα..επισης αυτη την εβδομαδα εμαθα οτι εχω και υποθυροειδισμο οποτε η ψυχολογια μου επιασε πατο..ποσο επηρρεαζει ο υποθυροειδισμος την απωλεια βαρους?
  6. stelios

stelios Member

Άμα τώρα έμαθες ότι έχεις πρόβλημα με το θυροειδή,μάλλον σου έκαναν ελλιπή προεγχειρητικό έλεγχο.Κάπως έτσι κάποιοι εγκατέλειψαν τα εγκόσμια και κάποιο άλλοι έκαναν λανθασμένα ή αποτυχημένα χειρουργεία και πήραν πίσω βάρος.
    Πάντως προσπάθησε όσο μπορείς να παλέψεις με το εργαλείο που έχεις,όσο πάει.
  7. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Οφείλω να αναφέρω πως μια απο τις βασικοτερες εξετάσεις προεγχειρητικού ελέγχου παχυσαρκίας, είναι οι εξετάσεις θυρεοειδούς.
    Θα πρεπει να σας δει ενδοκρινολόγος και να αποφανθεί και για τον υποθυρεοειδισμό, αλλά και για την παχυσαρκία σας

Share This Page