1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

αντιπαλινδρομικη επεμβαση

Discussion in 'Παθήσεις Οισαφάγου' started by AREIKI, Jun 23, 2014.

Watchers:
This thread is being watched by 3 users.
  1. AREIKI

AREIKI New Member

καλησπερα σ ολουσ
    γραφω τ θεμα εδω (θ καταλαβαιτε στη συνεχεια γιατι) αλλα αν μπορει ν δωσει τ φωτα τ κ αλλησ ειδικοτητασ γιατροσ πχ ωρλ θ ηταν καλο.
    λοιπον ξεκιναω
    τ προβλημα η εστω εγω τ παρατηρησα πριν περιπου 4 χρονια
    εχω ενα προβλημα χρονιασ κακοσμιασ στοματος κ συν οτι καθε πρωι εφτυνα ενα κιτρινο κακοσμο φλεμα
    ξεκινησα να τ ψαχνω απο οδοντιατρο
    ειχα καποιον ο οποιοσ με παρακολουθει καιρο κ τ ειπα τ προβλημα
    κοιταξε ξανακοιταξε τπτ ειχα ενα θεμα μ τουσφρονιμητεσ απο τη μια πλευρα κ μ ειπε ν τουσ βγαλουμε
    πριν τ χειρουργειο μ ειχε δωσει αμοξιλ προλυπτικα κ για λιγεσ μερεσ μετα
    αυτο π παρατηρησα ηταν οτι οαλ τ συμπτωματα ειχαν φυγει
    αφου τη σταματησα αυτα επανηλθαν μ ειπε ξαναπαρω
    οτν πηρα παλι εξαφανιστηκαν κ μολισ τη σταματησα παλι τ ιδιο
    τη τριτη φορα δ μ επιασε γιατι οπωσ ειπε εκανε αντοχη στο αντβιωτικο τ μικροβιο
    πηγα σ αλλον οδοντιατρο παλι τπτ σε περιοδοντολογουσ παλι τπτ
    για την ακριβεια δ μ πιστευαν γιατι η στοματκη υγειινη μ ειναι τελεια(4 σφραγισματα σ ολη μ τη ζωη
    μετα πηγα σ ωρλ απο καθηγητεσ εωσ τ ποιο απλο παλι τπτ κ ολα αυτα με εξετασεισ (αξονικεσ τραχηλου κρανιου ολα....)
    μετα πηγα σε στοματλογουσ παλι απο καθηγητεσ μεχρι τουσ πιο απλουσ που παρατηρησν κ αυτοι τη κακοσμια κ παλι αντιβιωεισ μ το ιδιο αποτελεσμα
    μετ κοιταξα απο τ στομαχι
    εκανα γαστροσκοπιση βρηκε τ ελικοβακτηριδιο πηρα αντιβιωση εφυγε (τ συμπτωματα εφευγαν μ καθε νεα αντιβιωση μεχρι ν κανει το μικροβιο αντοχη)
    μετα απο λιγο καιρπ κνω 2η γατρο κ μ βρισκει παλινδρομιση κ χρονια αλλιωση βλεννογονου ισοφαγου
    εκανα phμετρια κ βρεθηκε αλκαλικη η παλινδρομιση
    η γαστρεντερολογοσ μ ειπε οτι μ τ ppi δ περναει η αλκαλικη αλλα παλεψε κ βλεπουμε
    παραλληλα ειχα παει σ μια πνευμονολογο κ μ ειπε μ τ ψαχνεισ αριστερα δεξια
    τ προβλημα ειναι η παλινδρομιση κ περναει στουσ πνευμονεσ κ γιαυτο βγαζεισ αυτα τ φλεμματα κ τη μυρωδια τ αναεοβιου
    μιλησα με 2-3 χειρουργουσ πεπτικου κ ολοι μ ειπαν ν κανω αντιπαλινδρομικη
    κ εγω μεσα στην απελπισια μ την εκανα εδω κ 10 μερεσ μ κανενα ομωσ αποτελεσμα προσ τ παρον
    μ ειπε η πνεθμονολοσ οτι αν δ περασει στ μηνα ολο αυτο θ κανουμε μια βρογχοσκοπιση ν δουμε τ γινεται
    πριν κλεισω να πω οτι στο στομα τ συμπτβατα π εχω ειναι η ασπρη γλωσσα (βραδυ τη καθαριζω πρωι παλι ασπρη στη ραχη η κακοσμια κοταν τ προβλημα φινεται εντονο νιωθω στα δοντια μ απο μεσα κατι σαν γλιτσα τ νωθω αναγλυφα οχι λεια
    μετ την επεμβαση εχουν φυγει τ συμπτωματα απο τ στομαχι φουσκωματα κτλ αν κ δ τρωω προσ τ παρον κ πολθ ακομα
    αυτα οτι αποριεσ εχετεμπορω ν σασ απαντησω κ ελπιζω σ μια βοηθεια ευχαριστω
  2. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Καλησπέρα.
    Το στομάχι θέλει περισσότερο χρόνο από 10 μέρες για να επανέλθει στα φυσιολογικά του και λογικά θα πρέπει να σου έχουν δώσει και φάρμακα που το κάνει ακόμη πιο χρονοβόρο. Η επέμβαση είναι ακόμη φρέσκια. Νομίζω ότι θα πρέπει να ακολουθήσεις της οδηγίες της πνευμονολόγου σου.
  3. AREIKI

AREIKI New Member

λοιπον πηγα σημερα στον ωρλ π με παρακολουθει να δει τ λαιμο μ
    πριν τ χειρουργειο μ ειχε πει οτι ειναι κατακοκκινοσ σημερα π μ ειδε μ ειπε οτι κμια σχεση απο πριν αλλα ακομα ειναι κοκκινοσ κ μ ειπε χαρακτηριστικα οτι κτ τον ερεθιζει κ δυσκολα ν ειναι απο πνευμονεσ μαλλον καποιο περιπλοκο προβλημα απο τ στομαχι ειναι
    τωρα θ περιμενω καποιο δαστημα να δω ν δν περασει τ προβλημα κ θ πρεπει ν επαναλαβω τη phμετρια ωσ προσ αυτον για ν δουμε τ γινεται
  4. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Θα πρέπει οπωσδήποτε να σε ξαναδεί και ο γαστρεντερολόγος. Οι περισσότερες κακοσμίες αλλά και γενικά τα περισσότερα προβλήματα που δημιουργούνται στο στόμα και στη γλώσσα προέρχονται από παλινδρομήσεις των οξέων του στομάχου, οξέα που είναι ικανά να βλάψουν μέχρι και τα ούλα! Κάνε υπομονή, θα πάρει χρόνο.
  5. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Καλημέρα.
    Τι ειδους επέμβαση κάνατε, και επίσης ερωτω αν κανατε μαννομετρια προεγχειρητικά!
  6. AREIKI

AREIKI New Member

λοιπον εκανα αντιπαλινδρομικη κατα νισεν
    η βιοψια ισοφαγου π ειχα κανει πιο παλια μαζι μ γαστροσκοπιση ελεγε αλλοιωση βελενογοννου ισοφαγου
    πριν τ χειρουργειο εκανα μανομετρια κ ηταν φυσιολογικη
    ειχα κανει PHμετρια κ ειχε δειξει σε 24ωρο 2 οξυνεσ κ 7 αλκαλικεσ
    βεβαια ν συμπηρωσω οτι ενα μηνα επρνα parriet 2omg ενα πρωι ενα βραδυ κ πριν κανω τισ 2 αυτεσ εξετασεισ τ ειχα σταματησει 10 μερεσ πριν κανω την εξεταση
    κοιταξτε εκανα αυτη την επεμβαση γιατι οι ωρλ κ καθηγητεσ μαλιστα μ εχαν πει οτι ο λαιμοσ μ ειναι κοκκινοσ απο τη παλινδρομιση κ γιατι η πνευμονολογοσ μ ειπε οτι η κακοσμια κ η βλεννα π εχω στο λαιμο ειναι αποτελεσμα τησ εισροφησησ αλκαλικου η οξινου κ δημιουργει αυτο π λεγετι χειμικη πνευμονια
    οπωσ εγραψα κ πιο πανω χθεσ επισκεφτηκα τον ωρλ μ κ μ ειπε οτι ο λαιμοσ σ δν εχει σχεση μ πριν ενα μηνα αλλα ακομα ειναι κοκκινοσ κ μ ειπε οτι κτ τον ερεθιζει κ δν ειναι απο ανωτερο αναπνευσικο σιγουρα
    εγω πηγα ν μ δει πιο πολυ γιαυτο για δει τ λαιμο μ μετα την επεμβαση γιατι μ κανει εντυπωση π δν εχουν υποχωρησει τ συμπτωματα τοσεσ μερεσ εχω ακομα βλεννα π οπωσ εχει πει ο πνευμονολογοσ ειναι απο πνευμονεσ
    δ ξερω ν ακομα παλινδρομει το συστημα αλλα κρινοντασ απο το οτι δ κατεβαινει ευκολα ενα χαπι κ πρεπει ν τ κοψω στα 3 για ν τ πιω νομιζω οτι δν ανεβαινει τπτ
    εσασ ποια η γνωμη σασ για ολα αυτα μεχρι τωρα

Share This Page