1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Αντιμετωπιση Καταγματος

Discussion in 'Διάφορα Θέματα εκτός Κατηγοριών!' started by Insomniac, Feb 12, 2012.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. Insomniac

Insomniac Member

Επαθα πριν 5 μερες καταγμα εσω και εξω σφυρου ποδοκνιμικης.Απο ορθια θεση απλα "διπλωσε" το ποδι και επεσα.
    Εγινε αναταξη και μου εβαλαν γυψο και θα δουμε αν γλυτωσω το χειρουργειο.
    Εχω ακουσει αλλα δεν ξερω αν ειναι αληθεια οτι με χειρουργικη αντιμετωπιση η επαναφορα στην κανονικη μας ζωη γινεται πιο γρηγορα απο την συντηριτικη αντιμετωπιση.
    Ειναι αληθεια αυτο ?

Ευχαριστω.
  2. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Καλησπέρα σας. Αν και το forum δεν διαθέτει ορθοπεδικό για να σας απαντήσει θα σας πω ότι ένα γνωστό μου πρόσωπο έπαθε ακριβώς το ίδιο πράγμα και με τον γύψο όλα πήγαν καλά κι έτσι γλύτωσε το χειρουργείο. Επανήλθε σχετικά γρήγορα στην καθημερινότητα κι έτσι όλα πήγαν μια χαρά χωρίς ιδιαίτερη ταλαιπωρία. Βέβαια έχει να κάνει και με το μέγεθος της ζημιάς. Αν η δική σας περίπτωση είναι πιο βαριά τότε ναι, ίσως και να χρειαστείτε χειρουργείο.
  3. Insomniac

Insomniac Member

Ευχαριστω πολυ.Η γνωμη των ορθοπαιδικων διαφερουν σε αυτο το θεμα μερικες φορες για το ιδιο περιστατικο.
  4. Kathy

Παρακαλώ! Να είστε καλά! Ναι, είναι αλήθεια ότι οι απόψεις διίστανται στα συγκεκριμένα θέματα όπως επίσης και σε πολλά άλλα ιατρικά! Όπως και να'χει σας εύχομαι να γλυτώσετε το χειρουργείο και να γίνετε γρήγορα καλά! :smile:
  5. Insomniac

Insomniac Member

Το "κακο" με τις συντηριτικες αντιμετωπισεις ειναι οτι μπορει να μην αποδωσουν και εχουμε και χρονο για αυτες και τελικα δεν αποφευγουμε το χειρουργειο.
    Εγω κακη εμπειρια απο συντιριτικη αντιμετωπιση καταγματος σπονδυλου Ο1 για 6 μηνες και στο τελος χρειαστηκε και χειρουργειο.

Ισως ειναι και θεμα ...ιατρικης φιλοσοφιας του καθε γιατρου για το τι θα προτεινει στον ασθενη περα απο της ιατρικες του γνωσεις
  6. Kathy

Γι'αυτό ίσως θα πρέπει να πάρετε και δεύτερη αλλά και τρίτη γνώμη. Ίσως θα πρέπει να κάνετε και μια βόλτα προς το ΚΑΤ διότι εκεί υπάρχει η μέγιστη θα έλεγα εμπειρία για τέτοιες καταστάσεις μιας και τις αντιμετωπίζουν σε καθημερινή βάση!
  7. Insomniac

Insomniac Member

Εκει πηγα και γαι την αναταξη και εκει εχω ραντεβου την Πεμπτη το απογευμα στο Ιατρειο του Διευθυντη της κλινικης που εφημερευε την ημερα που πηγα στα εκτακτα.
    75 ευρω η επισκεψη.
    Μαλιστα...μου το "ζητησε" ο ιδιος και μου εδωσε και το κινητο του αν χρειαστω κατι.
  8. Kathy

Ναι είναι γεγονός ότι στα απογευματινά ιατρεία τόσο περίπου κοστίζει η επίσκεψη σε όλα τα δημόσια νοσοκομεία. Κι επειδή ακριβώς φαίνεται σα να σας δέχονται ιδιωτικά γι'αυτό και οι περισσότεροι ιατροί δίνουν τα τηλέφωνά τους κάτι που όμως σπάνια συμβαίνει στα πρωινά ιατρεία!
  9. Insomniac

Insomniac Member

Κολωνακι σε τιμες το απογευματινο ΚΑΤ !!!
  10. Kathy

Βασικά η τιμή δεν είναι η ίδια για όλους τους γιατρούς. Πληρώσατε 75 ευρώ επειδή σας εξέτασε διευθυντής. Αν σας εξέταζαν επιμελητές η τιμή θα ήταν χαμηλότερη ενώ αν σας εξέταζε καθηγητής η τιμή θα έφτανε μέχρι και τα 90 ευρώ!
  11. Insomniac

Insomniac Member

Τα ξερω...Εχω περασει απο Επιμελητη Α μεχι και Καθηγητη για αλλη ασθενεια.
    Νομιζω ξεκιναει απο 45 ευρω.
  12. Kathy

Με βάση τον τιμοκατάλογο του ΚΑΤ στο διαδίκτυο ξεκινάει από 30 ευρώ ο Γ' Επιμελητής, 45 ο Β' και 60 ο Α'. Φαντάζομαι οι ίδιες τιμές ισχύουν και στα υπόλοιπα νοσοκομεία.
  13. Insomniac

Insomniac Member

Μαλλον παντου ιδιο ειναι.Σε αλλο νοσοκομειο 45 εχω πληρωσει για Β επιμελητη

Share This Page