1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση Αντιδραστικη Λεμφαδενιτιδα?

Discussion in 'Παθησεις Θυρεοειδούς και άλλων αδένων.' started by kastanoula, Dec 21, 2011.

Watchers:
This thread is being watched by 4 users.
  1. kastanoula

kastanoula New Member

κανω υπερηχο θυρεοειδους καθε 6 μηνες για ελεγχο. εδω και εναμιση χρονο ο θυρεοειδης ειναι φυσιολογικος και εχουν εξαφανιστει οι οζοι που υπηρχαν. το μαιο υπηρχε αριστερα τραχηλικος λεμφαδενας πολυ μικρος και ο ακτινολογος μου ειπε να μην ασχοληθω καν, καθως ειναι ανευ σημασιας. εκανα παλι υπερηχο πριν λιγες μερες ιδιαιτερα ανησυχη καθως αισθανομουν αυτο το "γρομπαλακι" κατω απο το αριστερο αυτι τοσο καιρο. δεν με ποναει, απλα το νιωθω και το αγγιζω. πηγα σε πολυ καλο ακτινολογο για υπερηχο, ο οποιος επεμεινε οτι δεν ειναι απολυτως τιποτα και να ηρεμησω. στο συμπερασμα του εγραψε αντιδραστικη λεμφαδενιτιδα και η ενδοκρινολογος επεμεινε κι εκεινη οτι ειναι αδιαφορο το θεμα και οτι μπορει να προερχεται απο οτιδηποτε. η αληθεια ειναι οτι εχω ενα δοντι χαλασμενο με το οποιο δεν εχω ασχοληθει οπως πρεπει λογω φορτου εργασιας.
    Μπορει ομως ενας λεμφαδενας να ειναι ψηλαφητος στο λαιμο μου σχεδον 6 μηνες και να μην ειναι κατι επικινδυνο?
    Τι αλλο να κανω εφοσον οι γιατροι (3 διαφορετικοι ) μου λενε οτι δεν ειναι κατι και να σταματησω?
    Φανταζομαι πολλοι θα σκεφτεστε "να σταματησεις τοτε" αλλα η αληθεια ειναι οτι εχω γινει υποχονδρια λογω καποιων καταστασεων και φυσικα το γεγονος οτι δεν ειναι στη φαντασια μου, αλλα το ψηλαφω δε βοηθαει στο να ηρεμησω.

Σας ευχαριστω πολυ
  2. kastanoula

kastanoula New Member

Να προσθεσω, αν βοηθαει, οτι ο λεμφαδενας εχει διαστασεις 15Χ7 χιλιοστα
  3. Καλησπέρα σας ,
    εγώ θα σας πρότεινα να προβείτε σε παρακέντηση του λεμφαδένα αυτού υπο υπερηχογραφική παρακολούθηση.
  4. kastanoula

kastanoula New Member

Σας ευχαριστω πολυ για την απαντηση και ευχομαι χρονια πολλα.

Αντιλαμβανεστε βεβαια οτι πλεον με εχει πιασει πανικος. Ειμαι 35 χρονων και μητερα δυο μωρων και δυστυχως δεν μπορω να αντιμετωπισω την κατασταση με ψυχραιμια.

Αρα εσεις υποψιαζεστε οτι μπορει να συμβαινει και κατι κακο οποτε πρεπει να κανω παρακεντηση? μπορει δηλ κατι τοσο μικρο και χωρις αλλα συμπτωματα να ειναι και λεμφωμα? πρεπει βεβαια να σας πω οτι λογω στραβου διαφραγματος, αναπνεω με το στομα τη νυχτα και λογω δουλειας παντα νιωθω το λαιμο μου καπως πονεμενο. επισης νιωθω καποιες φορες μια ελαφρια ενοχληση στο εσωτερικο του αριστερου αυτιου.

Να παω σε ωριλα? να κανω αιματολογικες? παρακεντηση σε ποιον γιατρο μπορω να κανω?

Σας ευχαριστω και παλι εκ των προτερων.
  5. ADelides

ADelides Moderator Staff Member Moderator

Η ειδικότητα που πρέπει να επισκεφτείτε είναι κατ'αρχήν Ωτορινολαρυγγολόγος.
    Η θέση που περιγράφετε είναι πιθανόν να έχει σχέση με το δόντι σας που έχει πρόβλημα και ένα σωρό άλλες απλές και αθώες καταστάσεις. Πρέπει όμως να εξετασθείτε. Να ξέρετε επίσης ότι ο συνεχής ερεθισμός που εσείς προκαλείτε με το χέρι σας μπορεί επίσης να προκαλεί μία μικρή φλεγμονή που δεν υποχωρεί.
  6. WEBCR

WEBCR New Member

ΜΕ ΤΟΝ ΘΥΡΟΕΙΔΗ ΤΡΕΧΕΙς ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ :/

Share This Page