1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ανάρρωση Απο Σπονδυλοδεσία

Discussion in 'Διάφορα Θέματα εκτός Κατηγοριών!' started by pol, May 19, 2011.

Watchers:
This thread is being watched by 5 users.
  1. pol

pol New Member

Καλημέρα σας.
    Είμαι 20 χρονών.Πριν 2 χρόνια είχα υποβληθει σε εγχείρηση σπονδυλοδεσίας. Πριν 6 μήνες έσπασε το τιτάνιο και χρειάστηκα να ξανακάνω εγχείρηση για διόρθωση του προβλήματος.Τώρα 6 μήνες μετα έχω ακόμα πόνους,μουδιάσματα στο αριστερό πόδι, νιώθω την πλάτη μου πολλές φορες σαν να είναι σπασμένη,σαν να με κοπανάγαν και είναι σπαράλια.Ενω μετά την πρώτη εγχείρηση (που ήταν και η δύσκολη 13 ώρες) δεν πόναγα ετσι ,τώρα μετά την απλή αυτη αντικατάσταση τιτανίου η σπονδυλική μου είναι χάλια. Εχω πάρει και δέκα κιλα επειδή κάθομαι καθότι μου ειναι δύσκολο να κινούμε πολύ γιατί ποναω και γενικά μου εχει ρίξει ολη την ψυχολογία η τωρα μου κατάσταση. Τι μπορώ να κάνω για να φύγουν αυτοί οι πόνοι; Είναι φυσιολογικοί; Πότε θα πάψω να πονάω τόσο;
    Ευχαριστώ πολύ
  2. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Καλησπέρα. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί έσπασε ο κλωβός μόλις ενάμιση χρόνο μετά την επέμβαση! Ο γιατρός που σε παρακολουθεί γνωρίζει για τους πόνους που έχεις; Έκανες πρόσφατα ακτινογραφία για να ελεγχθεί η κατάσταση της σπονδ. σου στήλης εάν είναι δλδ όλα στη θέση τους; Μήπως πρέπει να εκτιμηθεί η κατάστασή σου και από νευροχειρουργό; Επειδή ο πόνος σε αυτές τις περιπτώσεις είναι ανυπόφορος γνώμη μου είναι να πάρεις κι άλλες γνώμες!
    Επίσης η αύξηση του βάρους επιδεινώνει αρκετά την κατάσταση!
  3. pol

pol New Member

Υπάρχει 1 στο εκατομύριο να σπάσει. Κ έτυχε σε εμένα. Αστοχία υλικού ,ελλατωματικό, επίσης τα μοσχεύματα που είχαν βάλει για να οστεοποιηθεί τα απέβαλε ο οργανισμό μου και δεν οστεοποιήθηκε ώστε να είναι πιο γερό κ σταθερό, κ επίσης η σχολίωση μου ηταν πολύ μεγαλη και το υλικό δεν άντεξε τις πιέσεις που του ασκόυταν απο την σπονδυλική μου στήλη..Γνωρίζει αλλά μου λέει δεν είναι τίποτα.Μπορεί όντως να μην είναι τίποτα.. Αλλά όσο να είναι στην ηλικία που είμαι δεν είναι οτι καλύτερο για την ψυχολογία μου να εχω πόνους κ να μην έχω φυσιολογική ζωη. Εχω κάνει χιλιάδες ακτινογραφίες.όλα είναι ΄στην θέση τους. Προσπαθώ να χασω κιλά για να δω αν θα βελτιωθεί ο πόνος.Μπορεί κάποιος να έχει παρόμοια εμπειρία και να μου πει αν συνεχίζει πολλα χρονια αυτος ο πόνος.Θα δοκιμάσω και φυσικοθεραπεία.
    Ευχαριστώ για την απαντηση
  4. Kathy

Μήπως στη δεύτερη επέμβαση πειράχτηκε κάποιο νεύρο; Νευροχειρουργός σε έχει κοιτάξει; Για τη σκολίωση είχες φορέσει κατά την εφηβεία κηδεμόνα; Φαντάζομαι ότι θα είχες αρκετές μοίρες αλλά ο κηδεμόνας εάν φορεθεί από νωρίς τότε το πρόβλημα περιορίζεται και δεν μεγαλώνει. Όπως και να'χει σίγουρα οι φυσικοθεραπείες και το χάσιμο βάρους θα βοηθήσουν αρκετά την κατάσταση. Εύχομαι πολλά περαστικά!
  5. pol

pol New Member

Σίγουρα έχουν πειραχτεί πολλά νεύρα ,είναι λογικό αλλωστε όταν με άνοιξαν και έκαναν την εγχείρηση.Νευροχειρούργος στην επέμβαση υπήρχε.Φορούσα κηδεμόνα απο 5-12 ετών μετά τον έβγαλα γτι πήγα γυμνάσιο και ντρεπόμουν και από τότε δεν το ξανα φόρεσα.Ο γιατρός μου είπε και να τον φόραγα απλά θα κρατούσε την πλάτη προσωρινά και μετά πάλι θα στράβωνε γτι είναι ο τύπος της σχολίωσης μου.Η σπονδυλική είχε πάρει σε ένα σημείο κλίση προς τα έξω(λόγω του ότι ολη η σκολίωση οφειλόταν σε έναν τριγωνικό σπόνδυλο που είχα γιαυτο και ο κηδεμόνας δεν θα έκανα μόνιμη δουλειά) είχαν αρχίσει να πιέζονται τα όργανα μου (πνεύμονες και καρδιά) και είχα χάσει 7 εκατοστά απο το κανονικό μου υψος τα οποία τα κερδισα μόλις μου έκαναν την σπονδυλοδεσια.μου αφαιρεσαν τον μισο σπονδυλο για να γίνει τετραγωνικος. Απότι κατάλαβα τελίκα έχει πάρα πολυ υγρασία εδω που βρίσκομαι και επιβαρύνει τους πόνους.Δεν ξέρω ίσως να είναι και φυσιολογικοι οι πόνοι.Παντως σίγουρα τα νεύρα είναι πειραγμένα καθως δεν έχω αισθηση αφης στα μπουτια και συχνά νιωθω σαν να με χτυπάει ρεύμα στην πλάτη..ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον
  6. Kathy

Καλημέρα. Αρχικά το θέμα σου το αναλύσαμε από "ορθοπεδικής πλευράς". Με όλα αυτά όμως που είπες τώρα στο τέλος φαίνεται πως πρέπει να σε παρακολουθήσει νευρολόγος-νευροχειρουργός! Μετά από τέτοιες επεμβάσεις και μάλιστα σε τόσο νεαρή ηλικία και αφου όλα πάνε καλά συνήθως δεν υπάρχουν τέτοια προβλήματα που αναφέρεις. Μπορεί μετά την επέμβαση να υπάρχει κάποια πίεση των νεύρων πχ οσφυϊκή στένωση. Οι ακτινογραφίες από μόνες τους δεν είναι σε θέση να εντοπίσουν το πρόβλημα. Ο νευροχειρουργός μετά από το ιστορικό και την πλήρη νευρολογική εξέταση θα σου προτείνει άλλες εξετάσεις όπως απεικονιστικό έλεγχο με αξονική ή και μαγνητική τομογραφία αλλά και νευροφυσιολογικό έλεγχο (ηλεκτρομυογράφημα,ηλεκτρονευρογράφημα). Μήπως τελικά την λύση θα στη δώσει νευροχειρουργός;;)
  7. klaris

klaris New Member

Γειά σας και χρόνια πολλά. Είμαι 29ετών και έχω σκολίωση 55ο , μικρή είχα φορέσει κηδεμόνα αλλά δε διορθωσε τιποτα. Τωρα πια αποφάσισα να κάνω επέμβαση όχι γιατί πονάω αλλά για καθαρά ψυχολογικούς λόγους. Εχω πάει σε μερικούς γιατρούς αλλά ακόμα είμαι στο ψάξιμο. Αναρωτιέμαι αν κάποιος έχει κάνει πρόσφατα ανάλογη επέμβαση και αν μπορούσε να μου πει την εμπειρία του σχετικά (αν πέτυχε, αν ποναει, αν είδε ουσιαστική βελτίωση όχι μόνο αισθητική αλλά και σωματική). Ευχαριστώ πολύ.
  8. Kathy

Καλημέρα. Ο κηδεμόνας διορθώνει αλλά και σταματά την επιδείνωση απλά εκείνα τα χρόνια δεν τον φόρεσες όπως θα έπρεπε και τις ώρες που έπρεπε. Συνήθως φοριέται 20 ώρες το 24ωρο αλλά λίγα άτομα το τηρούν και φυσικά φοριέται για πολλά χρόνια, σχεδόν μέχρι τα 18 έτη. Όπως και να' χει 55 μοίρες χρίζουν άμεσης επέμβασης και όχι μόνο για λόγους καλαισθησίας αλλά και ανατομικούς. Με την πάροδο του χρόνου το πρόβλημα θα μεγαλώνει και αργότερα θα κινδυνεύσουν εσωτερικά όργανα. Ιδιαίτερα στην περίοδο της εμμηνόπαυσης το πρόβλημα επιδεινώνεται ακόμη περισσότερο. Η επέμβαση έχει μεν ταλαιπωρία αλλά πλέον είναι η μόνη λύση. Στο ΚΑΤ και μόνο στο ΚΑΤ στη μονάδα σκολίωσης όπου εκεί οι γιατροί έχουν τεράστια εμπειρία αφού αναλαμβάνουν καθημερινά περιστατικά απ' όλη την Ελλάδα.
  9. Μαριεττα

Μαριεττα New Member

Καλησπέρα σας,
    Το 2008 και διαγνώστηκα με ενδοκοκαλικο νευρινωμα από τον θ7-θ9, χειρουργηθηκα, αφαιρέθηκε και μου έγινε σπονδυλοδεσια από 5-11 σπονδυλο. Υπήρχε πάντα ο κίνδυνος για επανεμφάνιση του όγκου αλλά μετά το πέρας της πενταετίας μου είπαν ότι δεν πρέπει να ανησυχώ.
    Το πρόβλημα που με απασχολεί είναι το εξής: Από τον Οκτώβριο περίπου αισθάνομαι έντονους πόνους στην πλάτη μου αλλά το κυριότερο είναι ότι πονάω πάνω στην επέμβαση και συγκεκριμένα σε κάποιους από τους κομπους που ακουμπώ με το δάχτυλο μου εκτιναζομαι από τον πόνο!!! Τι μπορεί να συμβαίνει;
  10. Kathy

Καλησπέρα! Μόνο η ακτινογραφία και η μαγνητική είναι σε θέση να δείξουν τι έχει συμβεί. Θα πρέπει να σας δει οπωσδήποτε γιατρός.
  11. Μαριεττα

Μαριεττα New Member

Καλησπέρα,
    Έχετε δίκιο και ο γιατρός μου πρότεινε το ίδιο!! Έκανα τις εξετάσεις και δεν έδειξαν ευτυχώς τίποτα από τα δύο. Το θέμα είναι γιατί να έχω τόσο έντονους πόνους; Η φυσιοθεραπεια βοηθάει; Έχω παρατηρήσει ότι δεν κάθομαι ίσια και μου το λένε και οι γύρω μου πως καμπουριαζω κάπως. Αυτό βέβαια όσο και να προσπαθώ να το διορθώσω δε μπορώ γιατί όταν κάθομαι σε ίσια στάση νιώθω περισσότερο τον πόνο!!! Ήμουν 27 χρονών και τώρα 35, έχω απελπιστει!!! Έτσι θα είμαι; Για πάντα;
  12. Kathy

Δυστυχώς η σπονδυλοδεσία τα έχει αυτά. Γενικά ό,τι ξένο υπάρχει στο σώμα μας δημιουργεί ποικίλα προβλήματα. Θα πρέπει να ζείτε με αυτό και για να είναι καλύτερη η ποιότητα της ζωή σας θα πρέπει να το αποδεχτείτε, να σταματήσετε να το σκέφτεστε και να εκτελείτε κατά γράμμα τις οδηγίες του ιατρού σας σε ό,τι αφορά τη στάση του σώματός σας και τις κινήσεις σας. Ακόμη και τις φυσιοθεραπείες θα πρέπει να τις συζητήσετε μαζί του διότι μπορεί να επιδεινώσουν το πρόβλημα λόγω σπονδυλοδεσίας.
  13. Aggelos56

Aggelos56 New Member

Εχω κανει σπονδυλοδεσια πριν τρια χρονια.λογο στενωσης σπονδυλικης στηλης απο θωρακικο 12. Ο1.ο2 εως κ ο5. Εκανα ξανα επεμβαση λογο θραυσης κοχλια αμφω στον ο5.κ πεταλεκτομη ο5ι1 γιατι υπηρχε στενωση.τωρα ποναω αρκετα στη πλατη σαν τα κοκαλα να ειναι σπασμενα κ μουδιασμα στο δεξι ποδι.ειναι λογικο?πρεπει να κανω κατι
  14. Kathy

Να σας δει οπωσδήποτε ο θεράπων ιατρός σας !!!

Share This Page