1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Πρόβλημα Ανησυχώ ιδιαίτερα...

Discussion in 'ΩΡΛ' started by nikos04, May 4, 2017.

Watchers:
This thread is being watched by 1 user.
  1. nikos04

nikos04 New Member

Καλημέρα και από εμένα. Πρώτη φορά καταφεύγω σε αυτό το forum και θα ήθελα τη γνώμη σας για κάτι που με έχει αγχώσει. Πιο συγκεκριμένα, πριν απλο 3 μήνες είχα φοβερούς πονοκεφάλους στο μέτωπο. Ύστερα ακολούθησε "μπούκωμα" και πόνος στο αυτί όταν φυσούσα τη μύτη μου. Επισκέφτηκα γιατρό μετά από περίπου 10 μέρες ο οποίος μου είπε ότι επρόκειτο για ρινίτιδα, ενώ το τυμπανόγραμμα έδειξε ότι η ευσταχιανή σάλπιγγα είναι βουλωμένη. Έκανα θεραπεία με Physiomer, Nasosyn και Bilargen που ναι μεν βοήθησε αλλά μετά είχα την εντύπωση ότι στο αριστερό μου αυτί υπήρχε κάτι (σαν υγρό που μερικές φορές βούλωνε το αυτί μου). Αυτά γίνονται τον Μάρτιο. Ξαφνικά (γύρω στα μέσα Μαρτίου) με έπιασε κάτι με τα μάτια μου. Έντονη ευαισθησία στο φως (που ανέκαθεν αντιμετώπιζα), ωστόσο με ανησύχησε. Σε σημείο να αισθάνομαι ζαβλακωμένος. Πήγα στο σπίτι μου για Πάσχα και εκεί αφού επισκέφθηκα την οφθαλμίατρό μου η οποία με βρήκε μια χαρά, επισκέφθηκα τον αγροτικό ιατρό, καθώς συνεχίστηκε το "μπούκωμα" στη μύτη. Αυτός μου είπε για ρινίτιδα (από κάποια αλλεργία ίσως) και μου συνέστησε θεραπεία με Nasosyn και Bilargen. Τα αυτιά μου ήταν μια χαρά! Όταν τελείωσα τη θεραπεία όμως πήγα σε ΩΡΛ που με παρακολουθούσε τα τελευταία 3 χρόνια. Με ενδοσκόπηση στη μύτη είδε πυώδεις εκκρίσεις (λογικα στα ιγμόρεια;). Είπε στον συνεργάτη ΩΡΛ για αγγειοκινητική ρινίτιδα και ιγμορίτιδα. Μου έγραψε αγωγή Dalacin C, Otrivin και Olfosonide. Εν μέρει είμαι καλά.. έχει υποχωρήσει αισθητά το "μπούκωμα", ωστόσο το σύμπτωμα στα μάτια μου συνεχίζεται και ιδίως στο φως. Ακόμη, μπορεί να αισθανθώ κάπου μέσα στη μέρα μια πίεση στα ιγμόρεια. Είμαι ιδιαίτερα αγχώδης τύπος και ψάχνω για λύση στο Internet (κακό το ξέρω...). Βρήκα για επιπλοκές της ιγμορίτιδας που μπορεί να προκαλέσουν μηνιγγίτιδα, εγκεφαλικό απόστημα και μόλυνση του οφθαλμικού κόγχου. Φοβάμαι μήπως κάτι από αυτά όντως μου συμβαίνει... Είμαι φοιτητής στην Αθήνα και δεν θέλω να ανησυχήσω τους γονείς μου πάλι. Χρήματα για μία ιατρική επίσκεψη δεν μπορώ να ζητήσω και στο νοσοκομείο δεν έχω και τις καλύτερες εμπειρίες όσον αφορά στην συμπεριφορά των γιατρών (καθόλου καθησυχαστικοί, επεξηγηματικοί κλπ.) Έχει κάποιος βιώσει κάτι αντίστοιχο; Παρακαλώ πείτε μου τι να κάνω! Έχω και ταξίδι τον επόμενο μήνα το οποίο έχω ΤΌΣΟ μεγάλη ανάγκη να κάνω... ΖΗΤΏ ΤΗΝ ΒΟΉΘΕΙΆ ΣΑΣ.
  2. nikos04

nikos04 New Member

Ζητώ συγγνώμη για το μεγάλο thread! Παρακαλώ όμως να το διαβάσετε αν έχετε χρόνο και να μου απαντήσετε...

Share This Page