1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ανεξητες ενοχλησεις

Discussion in 'Παθήσεις Στομάχου και 12δακτύλου.' started by katerina920, Apr 21, 2008.

Watchers:
This thread is being watched by 1 user.
  1. katerina920

katerina920 New Member

Καλησπερα σας εδω και δυο μηνες σχεδον ταλαιπωρουμαι με ανεξηγητους εως τωρα πονους.. Θα ηθελα απλα να διευκρινισω πως πασχω απο οστεοπορωση ( για την οποια και περνω fosamax ) και αντιπετωπισω το προβλημα της νευρογενους ανορεξιας τα τελευταια χρονια.Oι πονοι ξεκινησαν στην καρδια και ειχα συμπτωματα με διαφορους πονου..οι ενοχλησεις υπαρχουν καθε μερα στο σημειο της καρδιας στη πλατη αλλα και στην αριστερη μερια του λαιμου. Κανενας γιατρος δεν μπορεσε να μου δωσει μια απαντηση, τις τελευταιες 3 μερες προσεξα πως ο αδενας ( ο οποιος βρισκεται κατω απο την μασχαλη και ενωνει το στηθος) ειναι φοβερα πρισμενος και με ποναει. Ο πονος αυτος οδηγει και στο σημειο της καρδιας. Δεν ξερω τι να κανω που να απευθυνθω. Ευχαριστω που με ακουσατε ελπιζω στην απαντηση σας.
    Last edited by a moderator: Apr 23, 2008
  2. katerina920

katerina920 New Member

:sorrriso:
  3. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Καλησπέρα !
    Βασικά θα πρέπει να καθορισθεί ανατομικά το σημειο του πόνου σας, μια και οταν λετε σημείο της καρδιάς εννοείτε προκάρδιο περιοχή ή στερνο ή θωρακικό τοίχωμα ή περιοχή πλευρών ή και μαστών!
    Απο κει και πέρα θα πρέπει να έχει γίνει πρωτα αποόλα..Καρδιολογική εξέταση που να αποκλείσει καρδιολογικό πρόβλημα και μετά όλα τα υπόλοιπα.
    Οταν εννοείτε κανένας ιατρός δεν σας έχει δώσει απάντηση τι εννοείτε???
    Σας έχουν κάνει εξετάσεις ή απλώς έχει γίνει συζήτηση για το πρόβλημα!!
    Αν ναι καλό θα ήταν να γνωρίζαμε τις εξετάσεις σας..
    Αν όχι καλο θα είναι να ξεκινήσετε πρώτα απο καρδιολογικό έλεγχο και μετά ακολουθούν περαιτέρω εξετάσεις!!;)
  4. katerina920

katerina920 New Member

Kαλησπερα σας ακομη μια φορα, ζητω συγνωμη για την ελλειπη πληροφορηση που εδωσα. Εχω επισκεφθει καρδιολογο και εκανα EKG αλλα και μια εξεταση που θυμιζε αναλυτικο υπερηχο της καρδιας. Επισης, με παρακολουθησε για ενα 24ωρο καταγραφοντας την λειτουργεια της καρδιας μου με ενα μηχανημα το οποια ηταν συνδεδεμενο σε διαφορα σημεια του σωματος μου. Η απαντηση σου ηταν πως εχω μια μικρη αρρυθμια αλλα δεν ειναι ανησυχητικη και επισης πως μια βαλβιδα σταζει σε μικρο ποσοστο αλλα και αυτο δεν το εβρισκε ανησυχητικο. Ο πονος ειναι ακαθοριστος αλλα γενικοτερα με ενοχλει ολη η πανω δεξια πελυρα πανω απο το στηθος και στο αριστερο χερι. Σαν να υπαρχει μια εσωτερικη φλεβα που να πιεζεται σε ολο το μηκος του χεριου.Αλλα και στο κεντρο της πλατης. Επειτα επισκεφθηκα παθολογο η οποια με υπεβαλλε σε αιματολογικες εξετασεις και μου ζητησε να υποβληθω σε UGI series για να εξετασει το ενδεχομενο ο πονος να προερχεται απο τον εισωφαγο. Το τελευταιο ενδεχομενο ειναι πως το γινεται κακη απορροφηση του fosamax απο τον οργανισμο μου και το ασβεστιο τοποθετηται σε λαθος σημειο του σωματος μου.
    Σας ευχαριστω για την ανταποκριση σας και ελπιζω στην επομενη απαντηση σας θα μου ειναι πολυτιμη.
  5. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

εχετε κάνει μέτρησηοστικής μἀζας ή ακτινογραφίες στα σημεία πλευρών που σας πονούν αν υπάρχουν οστεολυτικές βλάβες???
    απο κει και πέρα, αξονική τομογραφία θώρακος, άνω κοιλίας?
    υπερηχογράφημα άνω κοιλίας και οισοφαγογαστροσκόπηση?

Share This Page