1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

αναγκαιοτητα γαστροσκοπησης

Discussion in 'Παθήσεις Στομάχου και 12δακτύλου.' started by danaib, Nov 14, 2006.

Watchers:
This thread is being watched by 1 user.
  1. danaib

danaib New Member

καλησπερα. θα ηθελα τη βοηθεια οποιου μπορει για ενα θεμα που με απασχολει. Ενας φιλος μου παραπονιεται οτι σχεδον καθε βραδυ, 2 περιπου ωρες μετα το φαγητο νιωθει καουρες η ξινιλες καθως και εναν εντονο πονο στον οισοφαγο που ανεβαινει σταδιακα προς τα πανω. Στην οικογενειά του αλλα οχι σε συγγενεις α βαθμου 2 ατομα ειχαν προσβληθει στο παρελθον απο καρκινο του στομαχου. Πιστευετε οτι μια γαστροσκοπηση ειναι απαραιτητη η θα υποστει πονο και ταλαιπωρια χωρις λογο;΄Ειναι 40 χρονων δεν καπνιζει συστηματικα, καταναλωνει μικρες ποσοτητες αλκοολ και σε αραια χρονικα διαστηματα, ενω αποφευγει τα λαχανικα
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Τα προβλήματα που αναφέρετε, πιθανότατα οφείλονται σε γαστροοισοφαγική παλινδρόμση. Δηλαδή μία κατάσταση που υγρά ή και τροφές απο το στομάχι "γυρίζουν πίσω" στον οισοφάγο και προκαλούν ερεθισμό που λέγεται οισοφαγίτιδα.
    Νομίζω πως Πρέπει οπωσδήποτε να κάνει γαστροσκόπηση για να τεκμηριωθεί άν:
    -υπάρχει γαστρίτιδα, οισοφαγίτιδα κλπ..
    -παλινδρόμηση με ή χωρίς διαφραγματοκήλη!
    -ύπαρξη ελικοβακτηριδίου του πυλωρού κλπ
    -έλκος ή και άλλου τύπου βλάβες.

Φυσικά μετά θα δοθεί η κατάλληλη αγωγή (φαρμακευτική και διαιτολογική)!

Η γαστροσκόπηση σήμερα Ομως δεν αποτελεί ταλαιπωρία, εφ'οσον γίνεται με κάποια χορήγηση ειδικού "ηρεμιστικού" (η λεγομένη μέθη). Είναι ταχύτατη, ανώδυνη και ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ!!!
  3. demetrius

demetrius Member

ΣΧΟΛΙΟ:

εις ιατρικην εξετασιν μη υποβληθεις πολλακις μετενοησα,
    υποβληθεις ουδεποτε!!

μακαρι να΄χα στειλει τον πατερα μου για γαστροσκοπηση πιο μπροστα..μετα τα 40 αν εχεις καποια υποπτα συμπτωματα μην το αμελεις!

Share This Page