1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση Αίμα Στο Σπέρμα

Discussion in 'Ουρολογικά Θέματα.' started by sstsiouris, Dec 7, 2010.

Watchers:
This thread is being watched by 6 users.
  1. sstsiouris

sstsiouris New Member

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο σας.
    Είμαι 57 ετών, παντρεμένος και η σεξουαλική ζωή μου δεν είναι (εγώ το βρίσκω φυσικό) έντονη. Πριν από καιρό, μήνες θα έλεγα, παρατήρησα πως το σπέρμα μου έχει ένα παράξενο χρώμα, αραιό καφέ. Αρχικά δεν έδωσα σημασία, πλην όμως τον τελευταίο καιρό το καφέ έγινε αρκετά έντονο, καφεκόκκινο θα έλεγα, άν ο όρος ευσταθεί. Το καλοκαίρι που μας πέρασε έδωσα αίμα και έκανα εξέταση ρουτίνας (λόγω ηλικίας) για προστάτη. Η εξέταση ήταν φυσιολογική, μάλιστα ο γιατρός μου είπε πως οι τιμές ήταν καλύτερες από εφήβου..... Δεν έχω πει τίποτα σε κανέναν, φοβάμαι να πάω σε γιατρό, έχω κατατρομοκρατηθεί, και ο νους μου πάει φυσικά στον καρκίνο....... Τι να κάνω; Ειναι κάτι ανησυχητικό; Συμβαίνει συχνά; Πως ξεπερνιέται; Απέχω απ' τη γυναίκα μου, και ντρέπομαι που το λέω, αναγκάζομαι κατά διαστήματα να αυνανίζομαι χωρίς να το θέλω για να δώ το χρώμα του σπέρματος(!) Καλύτερα να έκανα καταναγκαστικά έργα, παρά αυτό... Βοηθήστε με σας παρακαλώ. Σημειωτέον τα φάρμακα που παίρνω είναι το co aprovel για την υπέρταση, και το Entact για συμπτώματα άγχους... Ευχαριστώ.
  2. sstsiouris

sstsiouris New Member

3. decadence_29

decadence_29 New Member

Αυτο το ειχε παρουσιασει και ενας φιλος μου..δεν ηταν καρκινος παντως..
  4. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Βασικά μπορει να είναι μια απλή προστατίτιδα.
    Αλλά θα πρέπει να σας απαντησει ουρολόγος..και φυσικά να πατε στον ειδικό.
  5. Νικόλαος

Νικόλαος Moderator Staff Member Moderator

H αιμοσπερμία στην περιπτωσή σας, μπορεί να είναι αποτέλεσμα φλεγμονής του προστάτη (προστατίτιδα), ή να οφείλεται σε ρήξη κάποιου αγγείου του προστάτη λόγω υπερπλασίας του (είστε 57 χρονών και μια υπερπλασία του προστάτη είναι πιθανή).
    Μερικοί ασθενείς παρουσιάζουν αιμοσπερμία λόγω εκούσιας αναστολής της εκσπερμάτισης.
    Προτείνω αρχικά μια κ/α σπερματος και ένα υπέρηχο κύστεως προστάτη.
  6. nikosx73

nikosx73 New Member

αγαπητε φιλε χρονια πολλα

εγω ειμαι 37 ετων και εδω και τρια χρονια εχω παθει 9 φορες αιμοσπερμια.
    η αιμοσπερμια προερχεται απο διαφορους παραγοντες που διαφοροποιουνται απο ανθρωπο σε ανθρωπο αναλογα και την ηλικια.
    η προγνωση της ειναι θετικη.
    εγω εκανα πριν τρια χρονια psa και καρκινικους δεικτες για τους ορχεις και ολα καλα,το ιδιο επανελαβα τον περασμενο ιουνιο μαζι με υπερηχο προστατη και κυστης και παλι ολα καλα.
    προτεινω να πας σε ουρολογο να σε δει.
    το ξερω οτι σε διαλυει ψυχολογικα και το μυαλο τρεχει στο κακο.
    εμενα παλι μου εμφανιστηκε αυτη την εποχη...3 μηνες τωρα ερχεται για μια μερα και φευγει.
    μην ανυσηχεις εγω αν ηταν κατι ''κακο'' θα ειχα αφησει χρονους τωρα (3 χρονια περασαν απο τοτε που μου προτοεμφανιστηκε.
    πηγαινε στο γιατρο και ολα θα πανε καλα.

περαστικα και χρονια πολλα

7. ΝΙΚΟΣΧ 73 ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΕ ΡΟΤΗΣΟ ΕΑΝ ΠΕΡΝΕΙΣ ΚΑΙ ΑΝΤΙΒΙΟΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΦΥΓΕΙ Η ΑΙΜΟΣΠΕΡΜΙΑ

Share This Page