1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση Αλλαγες μετα την διανοιξη

Discussion in 'Κύστη Κόκκυγος' started by grecomafioso, Nov 12, 2012.

Watchers:
This thread is being watched by 1 user.
  1. grecomafioso

grecomafioso New Member

Γεια σας και προτα απ ολα να σας πω ενα μεγαλο μπραβο για το φορουμ.

Πηγα στο νοσοκομειο για μια διανοιξη κυστης στο μπουτι εκει που τριβονται τα δυο μπουτια τερμα επανω. Ο χειρουργος μου εκανε διανοιξη με νυστερι. (Η επεμβαση εγινε την Πεμπτη) Ολα πηγαν καλα, και πηγα για την πρωτη αλλαγη γαζας μετα απο 5 ημερες (την Τριτη). Μετα ηταν να ξαναπαω την παρασκευη αλλα λογου καποιου προβληματος δεν μπορουσα να παω και αναγκαστηκα να την κανω μονος μου (ελπιζω να την εκανα σωστα...)

Η πληγη ειναι περιπου ενα εκκατοστο και ζητημα να εχει ενα εκκατοστο βαθος. Οταν αφαιρεσα της γαζες που μου ειχανε βαλει στην πρωτη αλλαγη γαζας, ειδα οτι περιειχε Betandine αλλα η μυτη της γαζας ηταν λευκη. Ετσι πηρα και εγω Betandine, εβαλα λιγο πανω και μεσα στην πληγη και εβαλα την γαζα μεσα στην πληγη. Πανω απο την γαζα εβαλα αλλη μια καθαρη και εδεσα με Hansaplast.

Σημερα (Δευτερα) εκανα την επομενη αλλαγη αλλα ειδα οτι το Betandine ειχε στεγνοσει εντελος και δισκολευτηκα να βγαλω την γαζα αρκετα. Στο τελος το καταφερα ριχνοντας λιγη Betandine πανω στην γαζα για να μαλλακοσει. Ειδα οτι η πληγη εμεινε στο ιδιο σταδιο οπος ηταν και την παρασκευη οταν εκανα την πρωτη αλλαγη (μονος μου) και εχει κλησει στο πολυ ελαχιστο. (Η μυτη της γαζας ηταν παλι λευκη και εχει μια μικρη τελιτσα αιμα).

Μηπως κανω εντελος λαθος της αλλαγες η απλα παιρνει πολυ καιρο για να κλεισει η πληγη? Η πληγη εντομεταξι δεν με ποναει καθολου, ουτε που το νοιοθω πλεων. Ουτε αιμα βγαζει.

Με συμβουλευετε να παω καλυτερα ξανα στο νοσοκομειο αυριο να το ριξουν μια ματια?

Γιατρε, τα φωτα σας :)
    Last edited by a moderator: Nov 12, 2012

Share This Page