1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ακράτεια μετά από πλάγια έσω σφιγκτηροτομή - Ραγάδα Δακτυλίου.

Discussion in 'Παθήσεις Πρωκτού (αιμορροϊδες-συρίγγια κλπ)' started by ΘΕΟΦΙΛΟΣ ΚΑΡΣΑΝΙΔΗΣ, Jan 14, 2017.

Watchers:
This thread is being watched by 1 user.
  1. Καλησπέρα. Εδώ και 1 περίπου χρόνο έχω ραγάδα δακτυλίου. Ενώ δοκίμασα διάφορα πράγματα (rectogesic, υπόθετα), η πληγή δεν έκλεινε και ο γαστρεντερολόγος μου, μου είπε πως χρειάζομαι χειρουργείο. Ο χειρούργος μου είπε πως θα κάνουμε σφιγκτηροτομή. Την Τρίτη 17/1/2017 θα γίνει το χειρουργείο, αλλά σήμερα διάβασα κάπου ότι στην πλάγια έσω σφιγκτηροτομή και μετά από 5 χρόνια, άτομα που κάνανε αυτή την επέμβαση είχαν ακράτεια στα αέρια (5% αυτών) και μέχρι και στα στερεά κόπρανα (1% αυτών). Κάνοντας εν τέλει αυτή την επέμβαση θα έχω ακράτεια; Άμα ναι, υπάρχει πιθανότητα να έχω για πολλά χρόνια;

Share This Page