1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση ΑΚΟΜΑ??

Discussion in 'Κύστη Κόκκυγος' started by ~rainbow~, Jun 16, 2010.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. ~rainbow~

~rainbow~ New Member

Καλησπέρα γιατρέ..και πάλι..!!Πριν δύο μήνες υποβληθηκα σε επέμβαση αφαίρεσης κύστης κοκκυγος!Η εγχείρηση έγινε με πολύ λίγα(νομίζω 4-5) ράμματα τα οποία αφαιρέθηκαν σε 10μέρες!!Μέχρι τώρα έκανα πλύσεις με bedadine scrub και μετά τοποθετούσα αποστειρωμένη γάζα!Το θέμα μου είναι οτι έχουν περάσει δύο μήνες και ενώ η πληγή στο κέντρο έχει κλείσει..Η πληγή από το συρίγγειο βγάζει που και που αίμα!Η αλήθεια είναι οτι το τραυμάτησα ίσως καταλάθος βγάζοντας την γάζα (που δεν μπαίνει πια μέσα στην πληγή αφού έχει κλείσει αλλά επιφανειακά στο δέρμα)!!Λέτε να ανησυχώ??5εβδομάδες βεβαια τώρα κάθομαι συνέχεια σε καρέκλα λόγω του οτι έχω εξετάσεις!!Λέτε να φταίει η καθιστική ζωή?? Εχω ψιλοαγχωθεί..συγχορέστε με για τις πολλές ερωτήσεις.!Ο γιατρός πάντως όταν πήγα πριν περίπου 3μιση βδομάδες μου είπε οτι όλα πάνε μια χαρά!!Πόσο καιρό το αργότερο μπορεί να κάνει για να κλείσει τελείως χωρίς να βγάζει αίμα?? Κρίμα και νόμιζα οτι όλα πήγαιναν κάλα κ ήμουν τόσο ενθουσιασμένη που εκανα την επέμβαση...!!
  2. ~rainbow~

~rainbow~ New Member

Καλησπέρα και πάλι!!!Συγγνώμη που όλο ρωτάω αλλά είναι σημαντικό!!!Παρατηρώ τις 4τελευταίες μέρες οτι το δέρμα πάνω από την πληγή είναι μαλακό και σαν φουσκωμένο!!Δεν πονάει παρά μόνο με φαγουρίζει που και που!!Ουτε είναι σκληρό όπως ήταν πριν την εγχείρηση!!Υπάρχει περίπτωση απλά να αλλάζει το δέρμα μου?Γιατί πριν ήταν κόκκινο και τώρα σιγά σιγά φεύγει η κοκκινίλα και γίνεται πάλι όπως πριν!!Απλά με ανησυχεί το γεγονός οτι φαίνεται σαν φουσκομένο..!!Αλλα δεν πονάει καθολου...δεν με ενοχλεί...πιο πολύ ανησυχώ..!!είναι σαν να έχει ραφτεί δέρμα πάνω από το δέρμα μου(χωρίς να έχει γίνει κατι τετοιο)!!
    Θα παρακαλούσα για μία απάντηση σας γιατί λόγω του υπερβολικά φορτωμένου προγράμματος μου δεν προλαβαίν ακόμα να πάω στον γιατρό..φυσικά θα φροντίσω να πάω βεβαια κάποια στιγμή!!Και πάλι συγγνώμη αν σας έχω ζαλήσει!!!:emozionato::frown:
  3. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Καλημερα. Κατ'αρχάς, είπατε πως ηταν επέμβαση με ραμματα, και μετά βαζατε γάζες (αλλά που δεν κατάλαβα), είχε ανοιξει η πληγή?
    Δεν μπορώ να γνωρίζω κατι που δεν μπορω να εκτιμήσω.
    Αν το δέρμα είναι φουσκωμενο θα πρέπει να το δει ο χειρουργός σας.
  4. ~rainbow~

~rainbow~ New Member

Καλημέρα!Η εγχείρηση έγινε με μερικά ράμματα(δηλ με ημικλιστη μεθοδο)Οπότε ήταν ανοιχτή!Τα ράμματα μπήκαν για να κρατήσουν το δέρμα έτσι ώστε να μην κλείσει από έξω προς τα μέσα!Το φούσκωμα υπάρχει αλλά έχει αρχίσει να υποχωρεί!Δηλ ξεκίνησε από ψηλά στην πληγή και τώρα έχει υποχωρήσει από εκεί και έχει κατέβει πιο κάτω..!Τώρα πια το πιάνω σαν να υπάρχει ουλή!!Δεν με πονάει καθόλου παρ'όλα αυτά!
    Θα φροντίσω από βδομάδα να πάω στον χειρούργο!Πάντως αν ήταν κάτι τόσο σοβαρό δεν θα με ενοχλούσε αρκετά?
    Last edited by a moderator: Jul 3, 2010

Share This Page