1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση ΑΙΜΟΣΠΕΡΜΙΑ

Discussion in 'Ουρολογικά Θέματα.' started by nikosx73, Apr 6, 2010.

Watchers:
This thread is being watched by 4 users.
  1. nikosx73

nikosx73 New Member

καλημέρα και χρόνια πολλά

Πήρα το θάρρος να σας ενοχλήσω διότι είχα εμφάνιση αιμοσπερμιας

Το φαινόμενο αυτό δεν είναι κάτι που μου συνέβη πρώτη φορά.

Η πρώτη φορά που μου εμφανίσθηκε ήταν το Δεκέμβριο του 2007 , ξεκίνησε από εμφάνιση αίματος στο σπέρμα (ανοιχτό ροζ) και εξελίχτηκε σε κατακόκκινο σπέρμα (σχεδόν μόνο αίμα) ,

Μετά από επίσκεψη στον ουρολόγο , ο γιατρός μου έδωσε θεραπεία με αντιβίωση (το ένα ήταν zithromax το άλλο δεν το θυμάμαι) με αποτέλεσμα το φαινόμενο να πάψει να υφίσταται σε 15 μέρες περίπου.

Το Σεπτέμβριο του 2008 είχα πάλι εμφάνιση αίματος στο σπέρμα σε πολύ πιο ήπια μορφή η οποία έφυγε μόνη της σε 3 μέρες. (μετά από επίσκεψη στον γιατρό μου και την απαραίτητη κλινική εξέταση είπε να πάρω αντιβίωση πάλι αλλά δεν το έκανα, έκανα psaτο οποίο βγήκε καλό όπως και κάποιους άλλους δείκτες (νομίζω γονιδοτροπινη) όλα καλά. (ο γιατρός μου πιστεύει ότι πιθανόν να σπάει κάποιο αγγείο, δεν μου έκανε δακτυλική εξέταση ψηλάφησης προστάτη)

Το Δεκέμβριο του 2008 πάλι είχα εμφάνιση αίματος στο σπέρμα (αρκετά έντονο αυτή την φορά) μίλησα με τον γιατρό μου και μου είπε να πάρω την αντιβίωση , όπως κι έκανα

Το φαινόμενο σταμάτησε σε μια εβδομάδα.

Πέρασαν 16 μήνες από την τελευταία φορά και εχθές παρατήρησα πάλι ροζ σπέρμα.

Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι το φαινόμενο αυτό μου εμφανίζετε μετά η μέσα σε περιόδους με έντονο στρες.

Δεν ξέρω πόσο μπορεί να συμβάλει το άγχος σε κάτι τέτοιο.

Η ηλικία μου είναι 37 ετών

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας
  2. fotis-

fotis- Member

Καλλιέργεια σπέρματος.....................
  3. Νικόλαος

Νικόλαος Moderator Staff Member Moderator

Αποφυγή αναστολής της εκσπερμάτησης πάντα και σε κάθε επαφή, κ/α ούρων πριν και μετα απο μάλαξη προστάτου, κ/α σπέρματος ειναι οι προτεινόμενες εξετάσεις.
    Μπορεί να οφείλετε σε φλεγμονή του προστάτη (χρόνια προστατίτιδα) ή σε αιμορραγία απο κάποιο αγγείο του.
    Είναι περίπτωσεις που απαιτούν διαφορετική αντιμετώπιση.
  4. nikosx73

nikosx73 New Member

ευχαριστώ για τις άμεσες απαντησείς σας και τις συμβουλές σας .

μφχ

Νίκος
  5. nikosx73

nikosx73 New Member

Σε συνέχεια όσων έχω αναφέρει θέλω να προσθέσω οτι κάθε φορά που είχα εμφάνιση του αίματος στο σπέρμα μια μέρα πριν ένιωθα ενα τράβηγμα- τσουξιμο που κάποιες φορές ήταν και σαν ξυραφία, που ξεκινούσε απο τον ένα όρχη και έφθανε μέχρι την ουρήθρα ακολουθόντας ολη την οδό της εκσπερμάτισης.
    Η ενόχληση αυτή δεν εχει μεγάλη διάρκεια και εμφανιζεται μια μόνο φορά πριν το γεγονος που περιγράφω

Το αναφέρω μια και τα βρήκα, οτι τα φάρμακα που έχω πάρει δύο φορές και μου σταμάτησε το αίμα είναι, tavanic 500mg 3 κουτια, και zithromax 250mg ενα κουτι.

μφχ

Νίκος
    Last edited by a moderator: Apr 7, 2010
  6. nikosx73

nikosx73 New Member

Καλησπέρα σας

Προχώρησα σε κάποιες εξετάσεις και πήρα τα παρακάτω αποτελέσματα , θα μπορούσε κάποιος ουρολόγος να μου πει αν είναι καλά τα νούμερα?

Psa 1,49
    Fpsa 0,36ng/ml

f-psa 0,36 / tpsa 1,49€ =0,24

β χορειακή γοναδοτροφινη <1

a-fp 4.9ng

αποτέλεσμα υπερήχου νεφρών – κύστης – προστάτη

νεφροί φυσιολογικών διαστάσεων και ηχομορφολογιας της φλοιομυελωδους μοίρας , χωρίς εικόνα λιθίασης >3 χιλ η πυελοκαλυκικης διαστάσεις

ουροδόχος κύστη χωρίς τοιχωματικές αλλοιώσεις η παθολογικό περιεχόμενο.

Προστάτης διαστάσεων 25χ 42.5x42,5mm (v=24cc), ομοιογενούς ηχοδομης

Υπολείμματα μετά την ούρηση 237cc

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
  7. Νικόλαος

Tο υπόλλειμα ούρων είναι πολύ μεγάλο. Μπορεί να είναι πλασματικό λόγω υπερδιάτασης της κύστης (απο λήψη υπερβολικής ποσότητας νερού πρίν την εξέταση). Δεν αναφέρετε τον όγκο των ούρων κατα την διάρκεια της εξέτασης (όγκος ούρων πριν την ούρηση).
    Απαιτεί ουρολογική εκτιμηση, επανάλληψη του υπερηχογραφήματος της κύστης και ροομέτρηση.
  8. fotis-

fotis- Member

Και ο προστατης γιατρε δεν ειναι καπως μεγάλος; εκτος απο την περιπτωση της φλεγμονης, μπορει πανω σ αυτο να παιξει ρόλο η αποχή απο εκσπερματιση για αρκετες μερες; πχ 15 και πανω.
  9. gp13

gp13 New Member

Ο προστάτης είναι φυσιολογικός μέχρι 30cc
  10. nikosx73

nikosx73 New Member

καλησπερα σας

πριν την εξεταση μια ωρα περιπου ηπια 6 ποτηρια νερο.
    δεν μπορουσα να κρατηθω...πριν φυγω για την εξεταση ουρησα λιγο.
    πηγαινοντας μετα δυσκολιας για να κανω την εξεταση η αναγκη γι ουρηση ηταν ανηποφορη.
    πηγαινοντας στο εργαστηριο ξαναουρησα...λιγο ομως γιατι επρεπε να κρατησω ουρα για την εξεταση.
    αυτο το σταματα ξεκινα την ουρηση μου εφερε ενα πονο και στα δυο νεφρα ταυτοχρονα.
    κανοντας την εξεταση παρακαλεσα τον γιατρο με πρωτη ευκαιρια να με αφησει να ουρησω ,ετσι στην μεση της εξετασης με αφησε και μεταξαναμετρησε με το παραπανω αποτελεσμα.
    Αυτη η κατακρατηση ουρων οπως λετε απο τι μπορει να προερχεται?
  11. Νικόλαος

Πιστεύω οτι είναι πλασματική.
    Πρέπει να επαναληφθεί ο υπέρηχος και να γίνει και μια ροομέτρηση.

Share This Page