1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Πληροφορία ΑΙΜΟΡΡΟΙΔΕΣ Μεθοδοι αντιμετώπισης & THD

Discussion in 'Παθήσεις Πρωκτού (αιμορροϊδες-συρίγγια κλπ)' started by ΒΟΡΓΙΑΣ ΜΙΧΑΛΗΣ, Jan 28, 2009.

Watchers:
This thread is being watched by 13 users.
  1. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Καλησπέρα!!! Προφανως μια μικρη θρομβωμενη αιμορροϊδα!!
    Υποχωρει σηνηθως απο μονη της, ο πόνος φευγει σχετικά νωρίτερα απο το ίδιο το φασολάκι που θα φυγει σιγα σιγά.
    Φυσικά χωρίς κλινική εξεταση, τα ως άνω ειναι "θεωρίες".
    Αλλά αν ντρέπεστε, στείλτε φωτογραφία (αν μπορείτε).
  2. Attached Files:

3. Και βέβαια νιώθω ντροπή να στέλνω φοτο , καλύτερο απο το να πάω στον γιατρό ,αλλά θα με βοηθούσε αρκετά η απάντηση Ένως έμπειρου γιατρού, δεν ξέρω αν αυτή η φοτο μπορεί να δώσει μια ακριβής απάντηση..
  4. Σας παρακαλώ μπορείτε να με απαντήσετε ...
  5. sambalisG

Καλησπέρα σας.
    προκειται για μικρη θρομβωμενη αιμορροϊδα.
    Δεν εχει λόγο ανησυχίας. Καλό θα ειναι να :
    -καταπολεμήσετε δυσκοιλιότητα και αποφύγετε ερεθιστικές τροφές (καυτερά, πικάντικα και αλκοόλ)!
    -Πάρετε καποιο αναλγητικό (τα αντιφλεγμονωδη δρούν στην περιοχή αυτη αλλα θελουν καποια προσοχή)
    -Αν επιμενει η συμπτωατολογία, να σας δει ειδικός.
  6. Dim

Dim New Member

Ειμαι κοπελα ,18 χρονων.Ειχα προσεξει εδω και πολυ καιρο ενα πραγμα σαν φουσκαλιτσα στο πρωκτο αλλα δεν του εδωσα πολυ σημασια λογο οτι ηταν μικρη.Αυτο τον καιρο ομως(εδω και κανα 1-2 μηνες)εχει μεγαλωσει.Με ενοχλει αφανταστα.Ποναω,εχω αιμα(μονο πανω στο χαρτι υγειας η στο εσωρουχο),πολλες φορες δεν μπορω να κατσω η να κουνηθω.Ακομα και οταν ειμαι ξαπλωμενη με ποναει.Εκτος αυτου ντρεπομαι.Στον γιατρο δεν εχω παει ακομα.Θα ηθελα να μαθω τροπους αντιμετωπισης .Επισης ,αμα θα εκανα χειρουργικη επεμβαση ,ξερετε μηπως εαν θα μου κοστιζε η οχι και αν ναι ποσο;

Ευχαριστω
  7. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

8. kostisk

kostisk New Member

Καλησπέρα σας και συγχαρητήρια για το φορουμ. Είναι πολύ χρήσιμο!

Θα μπω αμέσως στο θέμα μου. Εδώ και 3 εβδομάδες έβγαλα μια εξωτερική αιμοροϊδα. Χωρίς αιμοραγία, πόνο, κνησμό. Μάλλον κνησμός υπάρχει ελάχιστες μέρες και για ελάχιστα δευτερόλεπτα. Σπάνια δηλαδή. Δυσκοιλιότητα πάντα είχα. Ποτέ δεν πήγαινα καθημερινά τουαλέτα, αλλά όταν πήγαινα δεν καθόμουν ώρες, τέλειωνα αμέσως (το αναφέρω γιατί διάβασα ότι αν κάθεσαι επί λεπτά, είναι αιτία). Αίμα δεν είχα ποτέ μου, ούτε και τώρα με την εξ. αιμοροϊδα. Την διαπίστωσα επειδή την έπιασα με λίγα λόγια. Δεν έχω κανενα σύμπτωμα. Ωστόσο μια βδομάδα αφότου βγήκε, έκλεισα ραντεβού με χειρούργο. Ο χειρούργος αμέσως μου είπε ότι πρόκειται για θρομβωμένη αιμοροϊδα. Μου είπε αυτά που πρέπει να κάνω για συχνοτερες κενώσεις και καθαριότητα στην περιοχή και μου έδωσε την preparation, αν και αρχικά δεν ήθελε να μου δώσει καμία αλοιφή! Μου είπε ότι αν σε μια βδομάδα δεν έχει "φύγει", να πάω να μου την αφαιρέσει χειρουργικά. Στην ερώτηση μου αν θα πονάω μετά το χειρουργείο, μου είπε όχι καθόλου (ενώ εγώ διάβασα ότι πρόκειται περί επώδυνου χειρουργείου). Στην άλλη μου ερώτηση σχετικά με άλλες μεθόδους ανώδυνες όπως υπέρηχοι κλπ (είχα διαβάσει στο ίντερνετ), μου είπε ότι αυτές οι μέθοδοι είναι μόνο για τις εσωτερικές αιμοροϊδες και δεν κάνουν για μενα. Ισχύει αυτό, γιατρέ; Η πρώτη μου ερώτηση είναι αυτή. Αν δηλαδή μια εξ/κη αιμοροϊδα μπορεί να συρικνωθεί/εξαφανιστεί με κάποια άλλη ανώδυνη μέθοδο, κι όχι με νυστέρι.

Η δεύτερη μου ερώτηση έχει να κάνει πάλι με τη συρρίκνωση. Μιας και δεν έχω κανένα άλλο σύμπτωμα, το πρόβλημά μου είναι ότι εξακολουθεί να υπάρχει αυτό το πράγμα. Πόσο καιρό μπορεί να κάνει για να φύγει; Εννοείται ότι μιλώ για αλλαγή στη διατροφή, περισσότερες φυτικές ίνες και αντιμετώπιση της δυσκοιλιότητας που ήδη κάνω. Πόσο καιρό θα μου πάρει για να δω συρρίκνωση; Η preperation βοηθάει στη συρρίκνωση ή να πάρω κάτι πιο δραστικό; Δεν σκοπεύω να πάω σε άλλο γιατρό, δεν έχω κανένα σύμπτωμα ούτε αιμοραγίες, ούτε θέλω να ακούσω πάλι περί νυστεριού αν θέλω να φύγει. Έχοντας πλέον αρχίσει να αντιμετωπίζω τα πιθανά αίτια, θέλω να ξέρω πόσο καιρό περίπου μπορώ να κάνω υπομονή μέχρι να σκεφτώ για κάποια ανώδυνη επέμβαση. Επίσης θέλω να μου πείτε αν οι ανώδυνες επεμβάσεις που έχω διαβάσει, αντιμετωπίζουν πλήρως τη συρρίκνωση ή να το πω εξαφάνιση μιας εξ/κης αιμοροϊδας.

Ευχαριστώ!
  9. kostisk

kostisk New Member

Κάποια απάντηση;
  10. sambalisG

Καλημέρα.
    Η "συρρίκνωση" μιας εξωτερικής αιμορροϊδας αν είναι αποτέλεσμα θρόμβωσης μπορεί να πάρει καιρό (μήνες), τα συμπτώματα (εφ'οσον υπάρχουν) υποχωρούν με αγωγή (τοπική και φαρμακευτική).
    Επεμβάσεις τύπου συρρικνωσης με υπερήχους κλπ, δεν αντιμετωπίζουν την εξωτερική αιμορροιδα. Μονον η αφαίρεση.
    Στην περιπτωση εξωτερικής αιμορροιδας ο πόνος μετα δεν ειναι τοσο σημαντικος οσο "λένε".
    Το ερώτημα είναι: Είναι εξωτερική αιμορροϊδα ή αιμορρροϊδα 4ου βαθμού?? (διότι πολλές φορες συγχεεται)!:non sono stato io:
  11. kostisk

kostisk New Member

Χρήσιμες οι πληροφορίες σας. Χμ...με βάλατε σε σκέψεις γιατρέ. Αν είναι αιμορροϊδα 4ου βαθμού (είναι πιο σύνηθες νομίζω ε; ), αντιμετωπίζεται με κάποια άλλη μέθοδο και όχι αφαίρεση; Επίσης αν είναι 4ου βαθμού, δεν θα έπρεπε προηγουμένως, πριν δηλαδή υποστεί πρόπτωση, να είχα κάποιο σύμπτωμα αιμοραγίας ας πούμε; Και πώς μπορώ να μάθω τι αιμορροϊδα είναι για να ξέρω και τι πόνο θα υποστώ; Ο χειρούργος μου είπε απλά ότι πρόκειται για μια εξωτερική θρομβωμένη αιμορροϊδα. Η αληθεια είναι ότι μοιάζει εντελώς εξωτερική. Σαν να έχει φουσκώσει μέρος του πρωκτικού δακτυλίου δηλαδή.

Κατά τη γνώμη σας, μήπως θα έπρεπε να επισκεφτώ και δεύτερο γιατρό ή να κάνω υπομονή εφόσον δεν έχω κανένα σύμπτωμα και να συνεχίσω με την preparation με την ελπίδα ότι κάποτε θα φύγει; Το χειρουργείο δεν θα έχει πολύ αίμα μετά; Δεν θα πρέπει επί μέρες να αναρρώσω σπίτι;
  12. sambalisG

Σαφως αν σας εχει δει χειρουργος και σας εχει πει οτι προκειται για εξωτερικη αιμορροΙδα, θα πρεπει να εχει δικιο.
    ΑΠο κει και περα ενδειξεις αφαιρεσης μια ς εξωτερικης αιμορροιδας ειναι η θρομβωση και ..αισθητικοί λόγοι!!
    ΕΠίσης δεν μπορω να σας συμβουλέυσω πιό σωστά γιατι δεν εχω ο ιδιος προσωπική εκτιμηση!
  13. mania

mania New Member

Καλημερα κ καλη χρονια σε ολους!
    Ειμαι 36 ετων γυναικα κ υστερα απο 4 διανειξεις σε αιμορροιδες τα προηγουμενα 15 χρονια, με ποιο επωδυνη τη δευτερη στην οποια ημουν 8 μηνων εγκυος κ εγινε χωρις τοπικη αναισθησια οπου ακολουθησε καισαρικγ διοτι η κατασταση μου ηταν τραγικη. Η τριτη κ τεταρτη φορα ηταν πριν απο 1,5 χρονο οπου παλι ειχε γινει σοβαρη θρομβωση. Ετσι λοιπον πριν απο 13 μηνες υποβληθηκα σε miligan morgan σε 4 βαθμου αιμορροιδες με προπτωση κ ολα τα σχετικα. Εγινε μαζι κ μεθοδος υπερηχων. Φυσικα η αναρρωση μου ηταν παρα πολυ δυσκολη, ετυχε κ μια τραγικη απωλεια στην οικογενεια μου κ ψυχολογικα ολο αυτο επηρεασε παρα πολυ. Μετα απο 10 μηνες περιπου μπορω να πω οτι ενιωθα καλυτερα, ομως ακομη και τωρα μετα απο 13 μηνες καθημερινα στις κενωσεις μου βλεπω αιμα στο σκουπισμα, στην μια πκευρα του πρωκτου μπορω να πιασω ενα σκληρο σημειο που πιστευω οτι ειναι ουλωδης ιστος κ βεβαια οι κενωσεις μου ειναι μικρης διαμετρου κ σχεδον παντα ατελης. Ο χειρουργος μου αναφερθηκε σε ραγαδα στην οποια θα πρεπει να γινει καυτηριαση χωρις να με δει απι κοντα διοτι ειναι στα ιωαννινα κ εγω κατοικω στη μυτιληνη. Δεν εχω ομως πονο ουτε πριν ουτε μετα την κενωση απλα πολυ μικρη ενοχληση κ πιστευω οτι αυτο συμβαινει λογω στενωσης μετα απο την εκτομη. Με συγχωρειται για το μεγαλο μηνυμα αλλα ειμαι δυσκολη περιπτωση. Αν μπορειτε να μου πειτε τη γνωμη σας θα το εκτιμουσα πολυ! Ευχαριστω!
  14. sambalisG

Καλημέρα σας. Εχει γινει παράλληλα σφιγξτηροτομή ή οχι. Πολλές φορές χρειάζεται σε μεγάλη αιμορροϊδοπάθεια ένας έμπειρος χειρουργός να επιτελέσει παράλληλα με την miligan morgan μερική πλαγία έσω σφιγκτηροτομή.
  15. mania

mania New Member

Καλημερα σας κ σας ευχαριστω για το ενδιαφερον. Η αληθεια ειναι οτι δεν το γνωριζω αυτο αν εχει γινει αλλα αυτο που μπορω να ψιλαφησω ειναι κατι σαν ραφη με σκληρο δερμα. Δεν με ανησυχει τοσο αυτο που πιανω οσο το αιμα που βλεπω σε καθημερινη βαση στην κενωση κ μονο στο σκουπισμα. Δηλαδη δεν συνεχιζεται αυτο κ μετα. Το αιμα ειναι καθαρο κοκκινο κ μεχρι εκει κ χωρις πονο. Σιγουρα η περιπτωση μου ηταν πολυ δυσκολη κ φοβαναι μηπως αυτο το αιμα που βλεπω αν δημιουργει ουλη συνεχεια κ ουλωδη ιστο φτασω στο σημειο της μεγαλης στενωσης. Πιστευω οτι ο χειρουργος μου εκανε οτι καλυτερο γιατι πραγματικα ειχα σοβαρο προβλημα αλλα δεν ξερω τωρα τι να κανω.
  16. sambalisG

Καλησπέρα και παλι. Δεν μπορω να βοηθησω περισσοτερο, επειδη δεν εχω σαφη κλινική άποψη.
  17. mania

mania New Member

Καλησπερα καταλαβαινω ειναι δυσκολο αλλα δυστυχως κ εγω ανησυχω πραγματικα. Πιστευω οτι ειναι οντως αποτελεσμα της σφιγκτηροτομης γιατι το πιανω στην 7η ωρα οποτε λογικα δεν ειναι ραγαδα ομως μια ερωτηση ακομη. Μπορει η σφιγκτηροτομη να φτανει τοσο εξω ετσι ωστε να μπορω να το ψιλαφισω; και κατι αλλο υπαρχει περιπτωση να γινει αυτο που σας προειπα για περισσοτερο ουλωδη ιστο ή ακομη κ συριγγειο;:(
  18. sambalisG

Η σφιγκτηροτομη ποτε δεν γινται σην7η ωρα Σχεδον πάντα σην 3η ώρα. Και δεν ειναι κατ που ψηλαφάται μετά απο την επέμβαση.
  19. mania

mania New Member

Μαλιστα....σας ευχαριστω πολυ. Δυσκολη η περιπτωση μου....
  20. sambalisG

Δεν μπορω να σας πω οτι ειναι δυσκολη η περιπτωση σας. Ολες οι περιπτώσεις αντιμετωπίζονται. Εδω στο φορουμ, δεν μπορω να σας πω ολοκληρωμενη αποψη, απλά απαντω εγώ ή οποιος θελει σε ερωτήματα σας.
    Δεν υπάρχει το σημαντικο στοιχείο της άμεσης επαφής και κλινικής εξέτασης, και για τον λόγο αυτο οι συζητήσεις και οι απόψεις μας είναι μόνο συμβουλευτικές, ενημερωτικές και "ακαδημαϊκές".
    Δεν δίνουμε λύσεις ούτε θεραπείες.

Share This Page