1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Πρόβλημα Αιμορροιδες Και Εγκυμοσυνη

Discussion in 'Παθήσεις Πρωκτού (αιμορροϊδες-συρίγγια κλπ)' started by evini, Apr 24, 2010.

Watchers:
This thread is being watched by 4 users.
  1. evini

evini New Member

καλησπερα σε ολους και συγχαρητηρια για τους δημιουργους αυτου του forum που απο το λιγο που εχω διαβασει ειναι παρα πολυ αξιολογο και δινει σημαντικες πληροφοριες.Ως καινουργια στην παρεα θα ηθελα να γραψω και εγω το προβλημα μου που ειναι οι αιμορροιδες, διανυω τον 9 ενατο μηνα της εγκυμοσυνης μου και εδω και δυο βδομαδες εχω βγαλει αιμορροιδες που απο την πληροφορηση που ειχα ειναι 4 βαθμου.Υπαρχουν στιγμες που δεν μπορω οχι μονο να κινηθω ή να ουρησω αλλα ουτε να μιλησω.Εβαλα την αλοιφη proctosynalar οπου ενημερωσα και τον γυναικολογο μου, το αποτελεσμα μετα απο δυο βδομαδες ειναι να ανακουφιζει λιγο απο τον πονο αλλα να παραμενουν εξω και να συνεχιζουν να ματωνουν συνεχεια.Αυτο που με ανχωνει πιο πολυ απο ολα ειναι πως απο την μια στιγμη στην αλλη μπορει να γεννησω και μονο με την ιδεα του πονου με πιανει τρομος, πως θα μπορεσω να γεννησω αφου ηδη ειναι σε τετοια κατασταση, δεν θα επιβαρυνθουν και αλλο -ποσο ακομα- δεν μπορω να το φανταστω..Υπαρχει καποιος με το ιδιο προβλημα,πως το αντιμετωπισε..οποιαδηποτε πληροφορια θα με βοηθησει .Ευχαριστω εκ των προταιρων.:confused:
  2. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Καλησπέρα και με το καλό να έρθει το μωράκι. Φοβάμαι ότι θα σε στεναχωρήσω αλλά ο φυσιολογικός τοκετός με την παρουσία αιμορροίδων είναι λίγο δύσκολος.Όχι ακατόρθωτος αλλά σίγουρα δύσκολος και επώδυνος και εννοώ κυρίως για μετά τον τοκετό. Θα πρέπει να το συζητήσεις άμεσα με τον μαιευτήρα σου και να βρείτε μία λύση για να είναι ο τοκετός πιο ανώδυνος. Την ώρα του φυσιολογικού τοκετού είναι πολύ συνηθισμένο φαινόμενο η εμφάνιση αιμορροίδων πόσο μάλλον σε σένα που ήδη υπάρχουν! Αν ο πόνος μετά τον τοκετό είναι αφόρητος τότε δεν θα μπορέσεις ούτε το μωράκι σου να θηλάσεις. Είναι γεγονός ότι όλες οι γυναίκες έχουν δικαίωμα στον φυσιολογικό τοκετό αλλά αν πονάς τόσο πολύ τώρα και δεν μπορείς ούτε να μιλήσεις αλλά ούτε και να ουρήσεις μήπως θα έπρεπε να σκεφτείς το ενδεχόμενο της καισαρικής;
    Αν δεν επιθυμείς κάτι τέτοιο τότε μετά τον τοκετό και εφόσον έχεις κάνει επισκληρίδιο συζήτησε με τον μαιευτήρα σου το ενδεχόμενο να είναι παρόν και ένας χειρουργός για να στις χειρουργήσει εκείνη τη στιγμή(αν είναι φυσικά εφικτό).
  3. evini

evini New Member

Σ ευχαριστω παρα πολυ για την αμμεση απαντηση που μου εδωσες!
    Δυστυχως ολα αυτα που μου γραφεις τα ειχα και εγω μεσα στο μυαλο μου και φοβαμαι πως ετσι ακριβως ειναι.Αυτο που με απασχολει ειναι πως το εχω ηδη αναφερει στο γιατρο μου και η αληθεια ειναι πως δεν εδειξε να εχει την ιδια ανησυχια με μενα,(αντιθετως το περασε φευγατα)θα το ξανασυζητησω ομως γιατι κλεινω ηδη τις δυο βδομαδες εντονης καταστασης και βελτιωση δεν υπαρχει..Το θεμα της καισαρικης δεν θα με απασχολησει αφου αυτο που ειναι πιο σημαντικο ειναι να μπορεσω να ξεκινησω την σχεση μου με το μωρακι μου οσο καλυτερα για αυτο γινεται.Αυτο εχει για μενα σημασια.
    Και παλι να σου πω ενα πολυ μεγαλο ευχαριστω που ασχοληθηκες με το προβλημα μου.Να σαι καλα!
  4. Kathy

Όλα αυτά στα ανέφερα επειδή οι αιμορροίδες σου είναι 4ου βαθμού που είναι και οι πιο δύσκολες. Συνήθως οι αιμοροίδες μετά τον τοκετό αρχίζουν και υποχωρούν αλλά ο 4ος βαθμός νομίζω ότι είναι ένα θέμα! Σημασία έχει να ζήσεις τη καλύτερη στιγμή της ζωής σου χωρίς προβλήματα και να θηλάζεις το μωράκι σου χωρίς να σκέφτεσαι πως να καθήσεις για να μην υποφέρεις από τις αιμορροίδες. Όταν εγώ γέννησα υπήρχαν γυναίκες στο θάλαμο μέσα, που από τις αιμορροίδες που είχαν πετάξει ζητούσαν απεγνωσμένα να τους κόψουν το γάλα γιατί δεν μπορούσαν να θηλάσουν από τον πόνο! Αντιμετωπίζοντας κάτι τέτοιο η διάθεση πέφτει και η καλύτερη στιγμή της ζωής σου γίνεται κόλαση γι'αυτό σου είπα σε φυσιολογικό τοκετό μήπως θα πρέπει να είναι μαζί σου και ένας χειρουργός. Αλλά όλα αυτά θα πρέπει να τα συζητήσεις νωρίτερα με τον γιατρό σου.
    Καλό θα είναι να τρως πολλές φυτικές ίνες και να πίνεις πολλά υγρά ώστε η αφόδευση να είναι εύκολη.
    Υπομονή και όλα θα πάνε καλά. Σου εύχομαι με έναν πόνο!:sorrriso:
  5. evini

evini New Member

kathy καλησπερα!
    Εχθες μιλησα στον γυναικολογο μου, πολλα απο αυτα που μου ανεφερες τα ακουσα και απο εκεινον,εισαι πολυ κατατοπισμενη
    συζητησαμε για καισαρικη μιας και η κατασταση με τις αιμορροιδες θα χειροτερεψει σε πολυ μεγαλο βαθμο πηγαινοντας με φυσιολογικο τοκετο,οποτε πιστευω πως δεν αξιζει ουτε εγω να περασω τοσο πολυ πονο αλλα κυριως να μην χασω ουτε αυτες τις πρωτες πολυτιμες στιγμες με το μωρακι μου.
    Σε ευχαριστω και παλι για το ενδιαφερον σου και την αμεση απαντηση σου,και σου ευχομαι οτι καλυτερο στην ζωη σου!
  6. Kathy

Σ'ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Χάρηκα πολύ που βγάλατε κάποια άκρη με τον γιατρό σου προκειμένου να αποφύγεις την ταλαιπωρία. Καλό θα ήτανε να συνεχίσεις τη σωστή διατροφή για να μη σε ενοχλούν οι αιμορροίδες με πολλές φυτικές ίνες όπως δημητριακά,λαχανικά,όσπρια αλλά και πολλά υγρά. Εξάλλου θα τα χρειαστείς και για τον θηλασμό!
    Κάνε ότι αποφασίσατε και μην ανησυχείς για την καισαρική...δεν πονάει σχεδόν καθόλου!!! Σύντομα θα κρατάς το μωράκι σου αγκαλίτσα χωρίς καμία ενόχληση και με την ψυχολογία ανεβασμένη! Ζήσε την κάθε στιγμή με το ζουζουνάκι σου αγκαλιά. Να'σαι πάντα καλά.
  7. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Καλησπέρα!
    Η αιμορροϊδική κρίση σε φάση εγκυμοσύνη και ειδικά στο τέλος είναι συχνή, οφείλεται σε φλεβική συμφόρηση λόγω πιέσεων, και σίγουρα ταλαιπωρεί υπερβολικά την εγκυμονούσα!

Αν υπάρχει θρόμβωση των αιμορροϊδων, τότε χρειάζεται άμεσα θρομβεκτομή με τοπική αναισθησία για άμεση ανακούφιση,αλλα αυτο θα το κρίνει χειρουργός που θα πρέπει να σας δεί , και παντα σε επικοινωνία και συνενόηση με τον γυναικολόγο σας.

Αν πρόκειται για απλή αιμορροϊδική κρίση (το συχνότερο), τοτε συντηρητικά μπορεί με ήπια αναλγητικά, αλοιφές και βελτίωση δυσκοιλιότητος, να ανακουφιστείτε, μεχρι την ημέρα του τοκετού, που θα υπάρξει μετά άμεση ανακούφιση.
    Το ποαράλληλο χειρουργείο αιμορροϊδων με τοκετό ΔΕΝ επιτρέπεται, διότι αφένός μεν η αιμορροϊδική κρίση θα υποστραφεί σύντομα και αφ'ετερου η επέμβαση στην περιοχή είναι σηπτική, αιμορραγικότατη λόγω αιμοβριθείας, και η διαταραχή της πηκτικότητας δεδομένη!!!

Συμπεραίνοντας, καλό θα είναι να σας δει και χειρουργός!;)
  8. elli33

elli33 New Member

Καλησπέρα, γράφω σε αυτό το thread γιατί είναι παρόμοιο το πρόβλημά μου, και παρόλο που διάβασα στο φόρουμ πρόσφατο άρθρο σας για τις αιμορροΐδες στην εγκυμοσύνη, εξακολουθώ να μην ξέρω τι να κάνω.
    Είμαι στον 8ο μήνα κύησης και είχα ήδη χρόνια αιμορροϊδοπάθεια, χωρίς όμως συχνές ενοχλήσεις. Πέρσι εμφάνισα και ραγάδα στον πρωκτό, που με συμβουλή χειρούργου αντιμετώπισα συντηρητικά με διατροφή και κρέμα rectogesic, μέχρι που είδα κάποια βελτίωση. Δεν είχε φύγει εντελώς όμως και έχει επανεμφανιστεί τώρα, μαζί με αιμορροΐδες 3ου προς 4ο βαθμό. Προσπαθώ πολύ με κρέμες, εδρόλουτρα, duphalac να βελτιώσω την κατάσταση αλλά είναι πολύ κακή, μερικές μέρες κλαίω από τους πόνους.
    Είδα 2 χειρούργους, έναν σε νοσοκομείο που προτείνει πλάγια έσω σφιγκτηροτομή μετά τη λοχεία, και έναν ιδιώτη που κάνει λέιζερ (και αρκετά ακριβά) που ισχυρίζεται ότι γίνεται και τώρα, με μέθη. Ο γυναικολόγος δεν το συνιστά όμως και λέει να περιμένω. Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω τώρα; Και ποια μέθοδος είναι καλύτερη για οριστικό αποτέλεσμα (φοβάμαι ότι θα ξαναβγεί το πρόβλημα), το χειρουργείο ή το λέιζερ; Γιατί ίσως ο κάθε γιατρός μου πρότεινε αυτό που εφαρμόζει ο ίδιος, και όχι όλες τις πιθανές επιλογές. Τέλος, ως προς τον τοκετό -εκτός απροόπτου θα είναι φυσικός- μπορώ να κάνω κάτι για να αποφύγω και τον πόνο στο έντερο; να ζητήσω επισκληρίδιο, ή έστω ένα τοπικό αναισθητικό στην περιοχή; Νομίζω ότι ο γυναικολόγος μου δεν καταλαβαίνει το μέγεθος του προβλήματος και συστήνει απλώς υπομονή!
    Οποιαδήποτε απάντηση θα με ωφελήσει γιατί έχω πολύ άγχος... ευχαριστώ εκ των προτέρων/
  9. sambalisG

Καλημέρα σας.
    Ειναι γεγονός ότι τον πόνο σας τον ξερετε μονο εσείς και οχι ο ...άλλος.
    Αν είναι βασανιστικός όπως περιγράφετε θα πρεπει να γνωρίζετε ότι μία παρέμβαση με μεθη δεν θετει κινδυνο για σας και το παιδί. Περισσότερο κινδυνο θετει ο διαρκής και ανυπόφορος πόνος.
    Οσον αφορά την διαφορά χειρουργείο ή Laser, είναι λάθος το δίλημμα.
    Και τα δυο είναι χειρουργικές επεμβάσεις στο χειρουργείο. Η διαφορά ειναι οτι στο ένα χρησιμοποιείται διαφορετικό εργαλείο που ειναι το Laser στην θεση του νυστεριού.
    Προσωπικά έχω πραγματοποιήσει αρκετές παρόμοιες επεμβάσεις στην καριέρα μου για ανακούφιση επίτοκων., με μεγάλη επιτυχία.
  10. elli33

elli33 New Member

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, θα σκεφτώ όντως την περίπτωση να προχωρήσω σε επέμβαση σύντομα παρόλο που το φοβάμαι. Το να προκύψουν όμως ξανά αιμορροΐδες κατά τον τοκετό δεν είναι αρκετά πιθανό; Δηλαδή ενώ με την επέμβαση θα έχουν περιοριστεί, μπορεί να βγουν οι ίδιες, ή νέες;
  11. sambalisG

H επέμβαση αυτη στοχο εχει την ανακούφιση απο τον εντονο σπασμο του σφιγκτηρα που προκαλεί την κρίση και ΟΧΙ την αφαίρεση των αιμορροιδων.
  12. elli33

elli33 New Member

Α, δεν το είχα καταλάβει αυτό... ευχαριστώ πολύ. Θα επιχειρήσω μάλλον και να σας επισκεφθώ. Καλή συνέχεια και συγχαρητήρια για την ύπαρξη αυτού του φόρουμ, βοηθάει πολύ κόσμο πιστεύω!
    sambalisG likes this.

Share This Page