1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Αιμορροείδες ή κύστη ?

Discussion in 'Παθήσεις Πρωκτού (αιμορροϊδες-συρίγγια κλπ)' started by Stathis30_2000, Mar 21, 2007.

1. Stathis30_2000

Stathis30_2000 New Member

Καλησπέρα σας,

Θα ήθελα την γνώμη σας πάνω σε ένα περιστατικό που μου συνέβει πρόσφατα. Δεν ξέρω πως να διατυπώσω το πρόβλημα όποτε θα το περιγράψω όσο πιο απλα μπορώ.Πηγαίνοντας στη τουαλέτα παρατηρούσα κατα διαστήματα λίγο αίμα στο χαρτί. Το αίμα αυτό ήταν πιο ανοιχτό στο χρώμα απότι το κανονικό αίμα. Δεν προερχόταν απο το έντερο αλλα απο κάτι σαν σπυράκι που βρισκόταν λίγο πιο πάνω κοντά στην "ουρά". Χθές το αίμα αυτό αυξήθηκε πάρα πολύ, σε σημείο που φοβήθηκα.Λες και αιμοραγούσε ώσπου σταμάτησε. Η παθούσα περιοχή τσούζει λίγο όταν την ακουμπάω αλλα δεν έχω συμπτώματα πόνου ή κάτι αλλό.. Ψάχνοντας στο internet, διάβασα τα συμπτώματα της κύστης κόκκυγος και των αιμορροείδων. Δεν θυμάμαι να παρατήρησα πύον καμία μέρα.. Αυτό που θυμάμαι σίγουρα είναι το ανοιχτού χρώματος αίμα. Η ηλικία μου είναι 23 ετών.

Ευχαριστώ πολύ.
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Απ: Αιμορροείδες ή κύστη ?

Γειά σας και καλως ήρθατε στο forum!

Το πρόβλημα που αναφέρετε εφ'οσον αφορά περιοχή εκτός πρωκτικού δακτυλίου, ειδικά προς την περιοχή του κόκκυγα θα πρέπει μάλλον να αποτελεί κάποιον συριγγώδη πόρο που:
    -Συνήθως πρόκειται για την πρώτη εκδήλωση μίας κύστεως κόκκυγος ή
    -Κάποιο περιεδρικό συρίγγιο σαν αποτέλεσμα κάποιου αποστήματος!

Θα πρέπει να σας δεί χειρουργός για να σας δώσει περαιτέρω οδηγίες!
  3. Stathis30_2000

Καλησπέρα σας,

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Θα επισκεφτώ σίγουρα κάποιον χειρούργο τις προσεχείς μέρες. Έχω μία ακόμη απορία η οποία μπορεί να ακούστεί κάπως αφελής εφόσον δεν έχω κάποια σχέση με τον χώρο της ιατρικής. Με τον όρο απόστημα τι ακριβώς εννοούμε? Μπορεί να είναι κάτι σοβαρό? Κάτι σαν όγκος ή καμία σχέση?

Ευχαριστώ πολύ.
  4. sambalisG

Απόστημα είναι μία "εγκυστωμένη" δηλαδή μέσα σε κοιλότητα συλλογή απο πύον, αποτέλεσμα κυρίως κάπιοας φλεγμονής!!
    Δημιουργεί πόνο, ερυθρότητα και κακουχία και συνήθως παροχετεύεται (σπάει κοινώς) ή παροχετεύεται χειρουργικά!!

Δεν έχει καμμία σχέση με όγκο!! ;)
  5. Stathis30_2000

Σας ευχαριστώ πολύ! Υπάρχει περίπτωση αυτή η ξαφνική εμφάνιση αίματος σε μεγάλη σχετικά ποσότητα να σημαίνει ότι κάποιο απόστημα έσπασε?

Θα ήθελα να σας συγχαρώ για τη δουλεία σας! Πραγματικά οι πληροφορίες που παρέχετε είναι πολύ χρήσιμες!
  6. sambalisG

Πολύ πιθανόν!
    Οπως φυσικά και μία κύστη κόκκυγος να αποστηματοποιηθεί..μετά να "σπάσει" ...και μετά να καταλήξει σε συρίγγιο!
  7. Stathis30_2000

Ευχαριστώ πολύ! Θα επισκεφτώ ένα χειρούργο το συντομότερο!
  8. Stathis30_2000

Καλημερα σας,

Σχετικά με όσα σας εγραψα παραπάνω, επισκέφτηκα ενα χειρουργο αλλα δεν διαπίστωσε τίποτα. Βρήκε μία μικρή ωπή η οποία είπε ότι πιθανόν να είναι μια μικρή κύστη κόκκυγος και θα πρέπει να την παρατηρήσω αν βγάζει πύο ή αν με ενοχλεί. Κάτι το οποίο δεν συμβαίνει διότι δεν την αισθάνομαι καν. Απο το σημείο όμως που είχα δει το αίμα δεν φαινόταν τίποτα.. Πέρασαν και 3 μέρες μέχρι να πάω. Σήμερα παρατήρησα αίμα πάλι αλλά όχι απο την ωπή αλλά απο κάτι σαν σπυράκι πιο κάτω (όπως και την προηγούμενη φορά). Υπάρχει περίπτωση να είναι κάποιο σπυράκι το οποίο ερεθίζεται απο τη τριβή με το χαρτί υγείας? Σκέφτομαι ότι και να ξαναπάω μπορεί να μην βρούν τίποτα... Είναι πιθανόν να έχει γυρήσει κάποια τρίχα και να έχει δημιουργήσει κάποιο ερεθισμό?
  9. Stathis30_2000

Επίσης πρέπει να προσθέσω ότι στο συγκεκριμένο σημείο αισθάνομαι μια φαγούρα και ότι αυτο που παρατηρώ είναι αίμα.Δεν έχω διαπιστώσει πύον. Ο χειρούργος με συμβούλεψε να φοράω λευκά εσώρουχα μήπως παρατηρήσω κάποια κοιλίδα απο πύο η αίμα. Δεν παρατήρησα κάτι τέτοιο. Επίσης το αίμα παρατηρείται όταν πάω στη τουαλέτα κατόπιν τριβής με το χαρτί.Δεν έχει τύχει να βγάζει αίμα απο μόνο του.
  10. sambalisG

Συγκεκριμενα με οσα αναφέρατε, προσωπικά πιστύω πως περιπτώσεις τέτοιας συμπτωματολογίας αφορούν ή κύστη κόκκυγος ή κάποιο συρίγγιο ή απλά κάποιο "σπυράκι" όπως λέτε!

Ομως δεν έχω προσωπική εξέταση σας και πραγματικά περαιτέρω δεν μπορώ να σας βοηθήσω!

Share This Page