1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση Αιμοροιδεs?

Discussion in 'Παθήσεις Πρωκτού (αιμορροϊδες-συρίγγια κλπ)' started by MOGGOLOS, Sep 11, 2009.

Watchers:
This thread is being watched by 4 users.
  1. MOGGOLOS

MOGGOLOS New Member

Kαλησπερα, εδω και αρκετο καιρο αφου ενεργηθω βλεπω αιμα(κοκκινο),κατα διαστηματα,οχι συνεχεια. Υπαρχει περιπτωση να μην ειναι απλα αιμιρροιδεs? Tι να κανω?
  2. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Καλησπέρα.Γνώμη μου είναι ότι μια επίσκεψη σε έναν γαστρεντερολόγο θα σου λύσει όλες τις απορίες!:_sii:
  3. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Επειδή σημασία έχει και η ηλικία σας, καλό θα είναι να αναγραφεί.
    Παντως καλό θα είναι να σας δει ειδικός!!!
  4. MOGGOLOS

MOGGOLOS New Member

Ειμαι 35 ετων. Εχθεs πηγα σε γαστρεντερολογο του ΙΚΑ και μου ειπε οτι ειναι ραγαδα και μου εδωσε μια αλοιφη. Να μην ανυσηχω?
  5. fotis-

fotis- Member

Η διάγνωση τέθηκε μετα απο ενδοσκόπιση ή έτσι θεωρητικά; πάντως η ηλικία σου δεν παραπέμπει σε άλλα.....
  6. Kathy

Καλησπέρα.Γνώμη μου είναι ότι τα συμπτώματα που έχεις ταιριάζουν με τη διάγνωση που σου έκανε ο γιατρός.Νομίζω ότι καλό θα ήταν να ακολουθήσεις τις οδηγίες του!Φαντάζομαι ότι σύντομα θα ανακουφιστείς,αν όχι τότε το ψάχνεις καλύτερα!:sorrriso:
  7. MOGGOLOS

MOGGOLOS New Member

Σαs ευχαριστω ολουs για το ενδιαφερον. Ο γιατροs με κοιταξε στο σημειο του προβληματοs,δε μου εκανε κολονοσκοπηση.Μου ειπε οτι υπαρχει προφανηs αιτια(ραγαδα) και οτι λογω ηλικιαs και ερυθρου αιματοs δεν εχω σοβαροτερο προβλημα.Δεν ειδε ουτε αιμιραιδεs.Αν ηταν δε θα 'μου λεγε να κανω κολονοσκοπηση? θα ειχε λογο να μη μου τη γραψει?
  8. fotis-

fotis- Member

Αν δεν εβρισκε αιτια ναι. εφ όσον όμως βρήκε μαλλον περριτη θα ηταν..
  9. MOGGOLOS

MOGGOLOS New Member

Σημ. Η αλοιφη που μου εδωσε δε ξερω τι αποτελεσμα θα φερει, παντωs πονοκεφαλο φερνει, (οχι πολυ εντονο,αλλα διαρκη). Κανει να παρω depon η ponstan ενδιαμεσα?
  10. fotis-

fotis- Member

Το depon είναι αρκετα αθώο και νομίζω πως κάνει. Όσο για το ponstan.. αν εχεις καλο στομαχι ναι. αλλιως βολεψου με depon:p
  11. Kathy

Είναι σίγουρο ότι αυτή η αλοιφή που βάζεις προκαλεί πονοκεφάλους;Το γράφει στις αντενδείξεις;Απλά μου κάνει εντύπωση μια αλοιφούλα να προκαλεί πονοκεφάλους!Δε το συζητάς με το γιατρό μήπως και σου δώσει κάτι άλλο;Από την άλλη το depon δεν είναι επικίνδυνο(είναι και πιο ελαφρύ απ'το ponstan)απλά δεν είναι καλό να παίρνεις συνέχεια παυσίπονα!!!:_sii:
  12. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Προφανώς πρόκειται για rectogesic, η οποία αποτελεί αλοιφή για ραγάδα πρωκτού, βασιζόμενη σε νιτρώδες (φάρμακο που δίνουν και στην στηθάγχη).
    ΅Σαν παρενέργεια υπάρχουν πονοκέφαλοι, ερυθρότητα κλπ, σε περίπτωση τέτοια μειώνουμε την δόση! Αν συνεχίζεται την καταργούμε!
  13. MOGGOLOS

MOGGOLOS New Member

Πραγματι, ειναι το rectogesic και τα λεs πολυ σωστα. Μειωσα τη δοση και τερμα οι πονοκεφαλοι. Για τη Kathy, απαντω οτι οι πονοκεφαλοι αναφερονται στιs παρενεργειεs.

Share This Page