1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

αιμοραγια απο το εντερο

Discussion in 'Παθήσεις Εντέρου-Σκωληκοειδούς' started by areti23, Jan 3, 2008.

1. areti23

areti23 New Member

γεια σας. πριν απο 2-3 χρονια η μητερα μου εμφανισε αιμοραγια απο το εντερο εχανε αιμα για 2 μερες καθε φορα που πηγαινε τουαλετα. μετα παθαινε αιμαρογικο σοκ αναγκαστικαν της βαλανε 7 φιαλες αιμα κ ηταν να της κοψουν το εντερο αλλα τελικα η αιμοραγια σταματησε στα 30 εκατοστα της βρηκανε μια πληγη κ μετα απο καιρο 3 πολυποδες. σημερα μου ειπε πως ξαναεβγαλε αιμα. υπαρχει περιπτοση να ξαναανοιξε η πληγη? κ απο τι μπορει να δημιουργηθηκε αυτη η πληγη?
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Απ: αιμοραγια απο το εντερο

Πληγή???
    Είναι λίγο αόριστο και ..μη ιατρική έκφραση ειδικά για έντερο!!
    Τα πιθανότερα αίτια αιμορραγίας από το έντερο σε μία ηλικία μεγάλη (για τι ηλικία μιλάμε??), είναι εκκολπώματα στο έντερο (καλοήθης πάθηση), πολύποδες, αγγειοδυσπλασίες και νεοπλάσματα!!
    Θα πρέπει να κάνει έλεγχο ξανά!!!
    (Αν έχετε κάποια έκθεση της τότε εξετάσεως θα βοηθούσε περισσότερο)!
  3. areti23

areti23 New Member

ετσι της ειπαν. απο φαρμακα μαλλον. δυστηχως δεν εχω το ιστορικο της.
  4. sambalisG

Εφ'οσον ξανααιμορράγησε, θα πρέπει να γίνει επανάληψη της κολονοσκόπησης!
  5. areti23

areti23 New Member

γεια σα. τελικα εχει εκκολπώματα .μηπως θα μπορουσατε να μου πειτε πως δημιουργουντε αυτα?τι μπορει να το προκαλει? εως τωρα πηγε 4 φορες τουαλετα κ μονο τισ 2 εβγαλε αιμα υπαρχει περιπτωση να ειναι κατι αλλο? σιγουρα ομως πρεπει να παει στον γιατρο αλλα προτιμαει πρωτα να το παρακολουθηση.σας ευχαριστω πολυ
  6. sambalisG

Μπορείτε να δείτε εδώ:http://sambalis.gr/surgery/index.php?option=com_content&task=view&id=63&Itemid=57 για τα εκκολπώματα και την εκκολπωματίτιδα!!!
    Ομως εφ'οσον χάνει αίμα...ΠΡΕΠΕΙ να κάνει κολονοσκόπηση!!!
  7. areti23

areti23 New Member

σας ευχαριστω πολυ
  8. areti23

areti23 New Member

γεια σας , θα μπορουσε αυτο το προβλημα που εχει να επιδεινωθει με φαρμακα?

σας ευχαριστω
  9. sambalisG

Το πρόβλημα της αιμορραγίας απο εκκολπώματα μπορεί να επιδεινωθεί μόνο με φάρμακα που επηρεάζουν την πητκικότητα του αίματος ..όπως ασπιρίνη, salospir, sintrom, plavix κλπ!!! ;)

Share This Page