1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Αιμαγγείωμα Στο Ήπαρ

Discussion in 'Παθήσεις ήπατος και σπληνός' started by Ροδόλφος Μπάσης, Nov 18, 2008.

Watchers:
This thread is being watched by 13 users.
  1. Ehegeia

Ehegeia New Member

......................
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Τι εννοείτε με αυτό?
  3. Ehegeia

Ehegeia New Member

Καταρχήν συγνώμη για το λανθασμένο edit
    Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο καλό ηπατολόγο στην Αθήνα (είμαι από επαρχία) ακόμη και ιδιώτη ή γνωρίζετε ποια νοσοκομεία έχουν καλό ηπατολογικό τμήμα (μου είπαν για το Α. Όλγας: Δερβένης Χρήστος)
  4. Τάκης

Τάκης Guest

"Ehegeia" για ευνόητους λόγους θα ήταν προτιμότερο να μην αναφέρονται δημόσια ονόματα ιατρών... παρα μόνο με pm.

Ευχαριστώ
  5. Colet3

Colet3 New Member

ΑΙΜΑΓΓΕΙΩΜΑΤΑ ΣΤΟ ΥΠΑΡ

Καλησπέρα σας! Θα ήθελα να με βοηθήσετε σχετικά με τις εξετάσεις του συζήγου μου. Πρίν από 20 μέρες σε ένα τυπικό τσεκ απ βρήκαμε στον υπέρηχο άνω και κάτω κοιλίας ότι έχει 2 υπερηχογενή μορφώματα στο συκώτι του με χαρακτήρα αιμαγγειώματος διαμέτρου 1,8 εκ και 0,7 εκ στον δεξί λοβό. Πρίν από 2 χρόνια που είχε κάνει εξετάσεις δεν είχε τίποτα. Επιπλεόν έχει αυξημένο σίδηρο 202 με όριο 151 και φερριτίνη 155 με όριο 120. Τέλος κρεατίνινη 1,3 με όριο 1,1. Δεν ξέρω αν η κρεατινίνη έχει σχέση με το ύπαρ αλλά νομίζω πως ο σίδηρος και η φεριττίνη έχει. Μπορείτε να μου πείτε τι πρέπει να κάνει για τα αιμαγγειώματα μήπως πρέπει να πάει σε υπατολόγο?Είναι 42 ετών.

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας
  6. sambalisG

Η τάξη μεγέθους των αιμαγγειωμάτων δεν ενέχει ανησυχία καθόλου.
    Παρ'όλα αυτά καλο θα είναι να τον δει ηπατολογος!
  7. Colet3

Colet3 New Member

Σας ευχαριστώ
  8. mamave

mamave New Member

καλησπέρα, διαγνώστικα και εγω με αιμαγγείωμα στο συκώτι πριν λίγες ημέρες ύστερα απο υπέρηχο που έκανα γιατί έχω λιγο ανεβασμένες τρανσαμινάσες τα τελευταία χρόνια (5-6) χρόνια, λιπαρό συκώτι και αιμαγγείωμα το αποτέλεσμα του υπέρηχου ,αν και στα κιλα ειμαι καλα 86 κιλα 1,85 υψος και 35 ετων εχω λιπαρο συκωτι.
    εχω προγραματιση αξονικη για το αιμαγγειωμα ,αλλα με προβληματιζει το οτι εχω σχεδον μονιμα υψηλες τρανσαμινασες .κανω σχετικα καλη διατροφη με πολυ λιγα λιπαρα αλλα επιμενουν να ειναι ψηλα τα αποτελεσματα μου.

τι μπωρο να κανω για να ριξω τις τιμες?
  9. sambalisG

Θα πρεπει να απευθυνθειτε σε ειδικό παθολόγο ή ηπατολόγο ειδικότερα.
    Οι τιμές δεν επηρεάζονται απο τα αιμαγγειώματα, και πριν καταλήξετε πως φταιει η διατροφή, καλό θα ειναι να ελεγχθειτε.
  10. ΧΠΑΠ

ΧΠΑΠ New Member

Διαβαζοντας το θεμα και επειδη και εγω εχω παρομοιο προβλημα με αιμαγγειωμα στο συκωτι, θα ηθελα να ρωτησω αν ειναι δυνατον να γινει επεμβαση για αφαιρεση και αν οχι, τοτε αν αυτο μεγαλωνει , τι γινεται?
    Ευχαριστω
  11. Narek

Narek New Member

Καλημέρα

Εχτές το απόγευμα στο Λαικό Νοσοκομείο κατα τη διάρκεια μιας άλλης εξέτασης βρέθηκε οτι έχω αιμαγγείωμα διαμέτρου 1.5 εκ. στο συκώτι. Είμαι άντρας, 21 χρονών. Εκτός απο τακτική παρακολούθηση υπάρχει κάτι άλλο που χρειάζεται να προσέχω η κάτι που μπορώ να κάνω για να προληφθεί μελλοντική αύξηση του μεγέθους του?? Μπορώ να γυμνάζομαι απεριόριστα χωρίς να επηρρεαστεί το μέγεθος του μορφώματος? Η διατροφή παίζει ρόλο? Επισης, ασχολούμαι με το Kick Boxing το οποίο περιλαμβάνει χτυπήματα στο συκώτι, μπορώ να το συνεχίσω? Η κατανάλωση αλκοόλ μπορεί να επηρρεάσει το μόρφωμα?? Θέλω τη γνώμη σας διότι την θεωρώ έγκυρη και ίσως ο γιατρός ο οποίος θα αναλάβει την εξέταση του μορφώματος να μην ειναι αρκετά έγκυρα ενημερωμένος σχετικά με τις απορίες μου.
    Ευχαριστώ πολύ!
  12. sambalisG

Καλημερα, και συγνωμη για την καθυστερηση λόγω διακοπών!!
    Δεν αποτελεί προβλημα αυτο που εχετε.
    Θα πρεπει να το παρακολουθειτε καθε χρόνο με υπερηχογράφημα, και αν δεν υπάρχει αύξηση μεγέθους, καθε τρια χρόνια ειναι ασφαλές διάστημα.
  13. paul1234

paul1234 New Member

καλησπερα στο φορουμ και συγχαρητηρια για τη σελιδα
    προσφατα εμαθα κ εγω οτι εχω αιμαγγειωμα στο υπαρ 8εκ
    και για να πω την αληθεια ειμαι αγχωμενος υπαρχει καποια μεθοδος που τ εξαφανιζουμε

Share This Page