1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Αιμαγγειωματα στο ηπαρ

Discussion in 'Παθήσεις ήπατος και σπληνός' started by ΜΑΡΙΛΕΝΑ, Jul 28, 2010.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. ΜΑΡΙΛΕΝΑ

ΜΑΡΙΛΕΝΑ New Member

Καλησπερα, θα ηθελα να ζητησω τη συμβουλη σας γι΄αυτο που μου συμβαινει! Ειχα εδω και λιγες μερες ενοχλησεις στ δεξιο πανω μερος της κοιλιας που φτανει προς τα κατω! Να σας πω οτι ειμαι εγκυος (10η εβδομαδα) και πανε καλα! Απο
    το φοβο μου για τη χολη (λογω εγκυμοσυνης και λογω οτι ο συζυγος χειρουργηθηκε πριν απο 15 μερες με χολη) πηγα κα εκανα εναν υπερηχο ανω κοιλιας και σας παραθετω τα αποτελεσματα του υπερηχου. Παρατηρηθηκε ηχογενες μορφωμα διαμετρου 1,5 εκατ. με υπερηχογραφικους χαρακτηρες αιμαγγυωματος. Μου ειπε οτι δεν ειναι τιποτα και οτι μπορει να το ειχα εκ γενετης, αλλα αφου γυρισα σπιτι κοιταξα τον προηγουμενο υπερηχο(πριν 3 χρονια) και δεν ελεγε κατι! Μπορει να ειναι κατι ασχημο? Να σας πω οτι λογω εξωσωματικων εχω παρει οιστρογονα κα προγεστερονες(και ακομη πινω cyclacur και utrogestan). Mου ειπε παντως οτι ειμαι υγιης και οτι το συκωτι μου ειναι τελειο! Μου ειπε επισης οτι χτυπαει το εντερο( η αληθεια ειναι οτι απο την αρχη της εγκυμοσυνης μου εχω σοβαρο προβλημα δυσκοιλιοτητας) και τα υπολοιπα οργανα ελεγχονται φυσιολογικα! Σας παρακαλω απαντηστε μου συντομα γιατι εχω αγχωθει πολυ! Σας ευχαριστω!
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Καλημέρα σας.
    Δεν πρέπει να σας ανησυχει άνα αιμαγγείωμα ακόμη και αν είναι νεοεμφανισθέν.
    Απο κει και πέρα, οταν με το καλο τελειώσει η εγκυμοσύνη σας και η γαλουχία, μπορείτε να ελεγχθείτε καλύτερα, πχ μαγνητική για να είστε σίγουρη.;)

Share This Page