1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση αιμα στο χαρτι της τουαλετας

Discussion in 'Παθήσεις Πρωκτού (αιμορροϊδες-συρίγγια κλπ)' started by billly, Sep 17, 2012.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. billly

billly New Member

μολις πριν λιγο πηγα στην τουαλετα για την αναγκη μου,τα κοπρανα δεν ειχαν καποιο περιεργο χρωμα,ομως στο χαρτι παρατηρησα λιγο αιμα,ειμαι 18 χρονων αντρας,και δεν ειμαι ομοφυλοφιλος....μηπως προκειται για κατι σοβαρο;μηπως φταιει οτι εφαγα κετσαπ σημερα;δεν εχω κανενα πονο ουτε αλλαγη στην συνηθεια αφοδευσης
  2. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Εφόσον δεν είσαι δυσκοίλιος και όλα φαίνονται κατά την αφόδευση ομαλά ενδεχομένως να φταίει η διατροφή που έκανες το τελευταίο 48ωρο. Τα παντζάρια και οι ντομάτες συνήθως αποβάλλονται με τα κόπρανα δίνοντας την εντύπωση του αίματος. Αν η διατροφή δεν περιλαμβάνει τα παραπάνω και το αίμα συνεχίζεται τότε η κατάσταση θα πρέπει να εκτιμηθεί από χειρουργό για περίπτωση αιμορροϊδων ή ραγάδας.

Share This Page