1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!
  1. aggy

aggy Member

πριν εξι μηνες περιπου ειχα αιμα απο τον πρωκτο για μια μονο μερα.κοκκινο καθαρο αιμα.η ποσοτητα αρκετη.το ιδιο μερα πηγα στο νοσοκομειο που εφημερευε με εξετασε ο χειρουργος και δεν βρηκε τιποτε.ουτε ιχνη αιματος.με εξετασε και γυναικολογος αλλα ηταν σχεδον βεβαιο οτι δεν ειχε σχεση με γυναικολογικα γιατι εχω κανει ολικη υστεροκτομη.εξι μηνες αναρωτιεμαι τι να ηταν.αιμοροιδες εχω αλλα οχι σε σημειο να αιμοραγησουν,δεν εχω πολυ σοβαρο προβλημα.μηπως επρεπε να κανω κολονοσκοπιση;μηπως ειναι αργα τωρα;
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Απ: ΑΙΜΑ ΑΠΟ ΠΟΥ;

Μία φορά εμφάνιση αίματος κόκκινου απο τον πρωκτό με ιστορικό αιμορροϊδοπαθείας συνήθως οφείλεται απο εκεί και αιτία είναι μηχανικός ερεθισμός από κόπρανα! (Φαντάζομαι πως θα εννοείτε μετά ή κατα την διάρκεια κένωσης)!
    Στην περίπτωση επανεμφάνισης θα πρέπει να το ελέγξετε!!!
  3. georginos

georginos New Member

Γεια σας, σχετικα με το θεμα ειναι. Ειχα για 6 μερεσ διαρροια, ειχα ακουσει γενικα οτι αυτεσ τις μερες πολλοι ηταν αυτοι με ιωσεις κτλ και ειχα ακουσει και απο μερικους για διαρροια. Αυτο που θα θελα ειναι αν μπορειται να μου πειτε κατι, γιατι τωρα το βραδυ πηγα τουαλετα και χωρισ να κανω τιποτα ενω ημουν καθιστος αρχισα να βγαζω αιμα, πιστευω οτι "εσκασε" καποια αιμοραιδα μιασ και ηταν "φρεσκο", φαινοταν δηλαδη , το αισθανομαι εκει κατω (δεν ειναι πονο ,ουτε ενοχλιση, απλα το νιοθω) και ηταν και αρκετο. Πιστευω οτι ειναι αιμοραιδα γιατι το βραδυ πριν παω για υπνο, εκει κατω το ειχα πρισμενο γυρω γυρω και με ποναγε καπως και αυτο λογω τοσων ημερων διαρροιας,ενω τωρα ,ουτε πριξιμο ουτε πονος .Αιμα εβγαινε κυριως αν "σφιγγομουνα" ( οχι ακριβοως σφιξιμο) , δηλαδη εμενα μου φανικε να ωγαινει αιμα οπωσ οταν παταμε μια πλιγη η ενα σπυρακι ,δηλδη σαν να το προκαλουσα εγω να αιμραγει. Θα ηθελα να σας ρωτησω λοιπον, ειναι σοβαρο αυτο? δεν ξαναειχα προβλιμα με αιμοραιδες, πρεπει να κανω κατι γι αυτο? η "αιμοραγια" αυτη σταματαει ,ετσι? Θα μου δωσει προβληματα κατι τεοτιο ?μιας και ειμαι 20 χρονων και απο οτι ξερω καπως νεος για να το παθω. Θα σας παρακαλουσα αν γινεται οσο πιο γριγορα να υπαρχει μια απαντηση, για να ηρεμισω λιγακι να ξερω :p. Σασ ευχαριστω.
  4. sambalisG

Απ: Απ: ΑΙΜΑ ΑΠΟ ΠΟΥ;

Το πρόβλημα που παρουσιάσατε οφείλεται κατα πάσα πιθανότητα στο διαρροϊκό σύνδρομο. Αυτό προκαλεί έντονο ερεθισμό του άκρου του πρωκτού όπου υπάρχουν τα αιμορροϊδικά αγγεία και αναπτύσσονται αιμορροϊδες.
    Το πρόβλημα του αίματος δεν πρέπει να σας απασχολεί, εκτός αν γίνει χρόνιο, και παρουσιάζεται σχεδόν σε κάθε κένωση είτε είναι διαρροϊκή ή όχι. Τότε θα χρειαστεί να σας δεί ειδικός για περαιτέρω φροντίδα και αντιμετώπιση!
    Πάντως δεν έχετε λόγο να ανησυχείτε!!! ;)
  5. georginos

georginos New Member

Σας ευχαριτω πολυ.
  6. georgia

georgia New Member

Καλημερα σε ολους!
    Την τελευταια 1 εβδομαδα, επειτα απο την αφοδευση (στο σκουπισμα στο τελος-οχι μαζι με κοπρανα) παρατηρουσα ελαχιστο αιμα. Σημερα ομως επειτα απο την αφοδευση (σημειωση: ειχα 2 μερες να ενεργηθω) παρατηρησα πολυ αιμα, οπως στην περιοδο για παραδειγμα (και εννοω στο σκουπισμα παλι αλλα απο την αρχη- προτου καθαριστω πληρως). Δεν ειχα στο παρελθον παρομοια συμπτωματα. Ειναι κατι που πρεπει να ελεγξω σε καποιον ειδικο, π.χ. χειρουργο ή να περιμενω να δω αν επαναληφθει; Τι θα μπορουσε να ειναι;

Ευχαριστω για το χρονο σας,
    Γεωργια (25 ετων)
  7. sambalisG

Αν το πρόβλημα σας συνοδεύεται και απο πόνο, πολύ πιθανό να πρόκειται για ραγάδα πρωκτού, αλλοιώς πιθανά σε κάποια αιμορροϊδα.
    Αν συνεχιστεί το πρόβλημα θα πρέπει να σας δεί ειδικός (χειρουργός).
  8. someonefromthepast

someonefromthepast New Member

ξέρω ότι αυτό το ποστ είναι παλιό αλλά θα ήθελα να ρωτήσω κάτι που με ανησυχεί,πέρυσι δεν θυμάμαι πότε,όταν αφόδευα και σκουπίστηκα είχε λίγο αίμα κόκκινο στο χαρτί,πήγα σε γιατρό αλλά δεν ήθελα να με εξετάσει,οπότε από τα συμπτώματα και μόνο που του εξήγησα είπε ότι ήταν μάλλον 99,9% αιμοροίδες,σήμερα το πρωί που ξύπνησα και πήγα τουαλέτα και ενω δεν με είχε ξαναενοχλήσει αυτό το πρόβλημα,βρήκα πάλι αίμα στο χαρτί καθαρό κόκκινο,αλλά δεν ξέρω αν έχει σχέση αυτό έχω συχνά μερικούς πόνους στο αριστερό πάνω μέρος της κοιλιάς,ωστόσο για άσχετο λόγω έκανα υπέρηχο για το συκώτι και έτσι έψαξε όλη την κοιλιά,αν υπήρχε καρκίνος πιστεύω θα το έβλεπε,κάτι θα παρατηρούσε,αν υπήρχε καρκίνος στο έντερο ή στο στομάχι σωστά?θα ήθελα να μου πείτε αν πιστεύετε ότι είναι καρκίνος στο έντερο ή στο στομάχι ή αν υπάρχει κάποιος καρκίνος που να προκαλεί αιμοραγία,πιστεύω ότι είναι αιμοροίδες αλλά παρακαλώ δώστε μου μια γνώμη.
  9. sambalisG

Αγαπητό μελος ..fromthepast:smile:, πρέπει να γνωρίζετε πως το υπερηχογράφημα ΔΕΝ μπορεί να διαγνώσει καρκίνο στο στομαχι ή το έντερο.
    Η μόνο εξέταση είναι η ενδοσκόπηση αλλά σε συνδυασμό και με άλλα θέματα σε σχέση με το ιστορικό!
    Απο κει και πέρα η ύπαρξη αίματος ζωηρού κόκκινου στο χαρτι δεν σημαίνει κακοήθεια!!
    Υπάρχουν πολλές παθήσεις που προκαλούν το ίδιο και είναι όλες καλοήθεις!!!
    Ομως θα πρέπει να σας δει ειδικός!

Share This Page