1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση Αφαίρεση Σπίλων

Discussion in 'Παθήσεις δέρματος και υποδορίου' started by amateur, Apr 17, 2009.

Watchers:
This thread is being watched by 3 users.
  1. amateur

amateur New Member

Καλησπέρα,

Από το δερματολογικό τμήμα που με εξέτασαν, μου είπαν ότι θα χρειαστεί να αφαιρεθούν δύο σπίλοι για να εξεταστούν περαιτέρω και μου έκλεισαν ραντεβού με το τμήμα πλαστικής.

Έχω μία ανησυχία η οποία είναι η εξής:

ένας από τους δύο σπίλους, είναι χαμηλά στην πλάτη, στο δέρμα που καλύπτει την επιφάνεια ακριβώς επάνω στην σπονδυλική στήλη.

1. Υπάρχει ρίσκο στραβοβελονιάς? Ή κάτι τέτοιο θεωρείται υπόθεση ρουτίνας?

Γιατί αν ναι, δε νομίζω να αξίζει για ένα σπίλο να προκύψουν τίποτα θέματα με τη σπονδυλική στήλη.
  2. nkoliakos

nkoliakos New Member

Δεν χρειάζεται ανησυχία. Το δέρμα, αν και είναι επάνω στην σπονδυλική στήλη, απέχει από το νωτιαίο μυελό και τα νεύρα περίπου 4-5 εκατοστά, απόσταση αρκετά μεγάλη για οποιαδήποτε "στραβοβελονιά" όπως πολύ εύστοχα λες...
  3. amateur

amateur New Member

Καλημέρα, χρόνια πολλά και ευχαριστώ για τη χρήσιμη απάντηση,

Υπάρχουν άλλα πράγματα που πρέπει να ληφθούν υπόψη?
    Ή ποιες ερωτήσεις πρέπει να γίνουν πριν ή μετά την αφαίρεση?
  4. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Καλημέρα!
    Δεν χρειάζεται κατι το ιδιαίτερο, περα απο την απάντηση της βιοψίας, και εαν έχει αφαιρεθεί σωστά και σε υγιές έδαφος!

Share This Page