1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση Αφαίρεση Χοληδόχου Κύστης

Discussion in 'Παθήσεις Χοληφόρων και Παγκρέατος.' started by juniormk69, Dec 15, 2008.

Watchers:
This thread is being watched by 3 users.
  1. juniormk69

juniormk69 New Member

Καλημέρα,
    Είμαι 40 ετών και στο ετήσιο υπέρηχο που κάνω βρέθηκαν 2 πολύποδες στην χοληδόχο κύστη. Ενας μικρός και ένας μεγάλος 0,49εκ.
    Ο ακτινολόγος μου, με έστειλε αμέσως να δω ένα χειρουργό στο νοσοκομείο, ο οποίος μου συνέστησε να προχωρήσω άμεσα σε αφαίρεση της χοληδόχου κύστης. Ανυσήχησα και είμαι γεμάτος απορίες, όπως :
    1. Στον υπέρηχο πριν από 1 χρόνο δεν είχαμε ευρήματα. Είναι αυτό δυνατόν?? Οι πολύποδες δημιουργήθηκαν τους τελευταίους 12 μήνες ??
    2. Πρέπει να προχωρήσω άμεσα σε αφαίρεση της χοληδόχου κύστης, ή πρέπει να παρακολουθήσω πρώτα πως εξελίσονται οι πολύποδες ??
    3. Υπάρχουν κάποιες εξετάσεις οι οποίες να μας καθορίσουν τον τύπο του πολύποδα πριν την αφαίρεση ?? (αν είναι χοληστερινικοί?? ή αδενομυωμάτωση ή προκαρκινική μορφή ????)
    4. Μετά την αφαίρεση της χοληδόχου κύστης πρέπει να προχωρήσουμε σε ιστολογική εξέταση - βιοψία????
    5. Υπάρχουν τυχόν συμπτώματα μετά την αφαίρεση της χοληδόχου κύστης τα οποία θα πρέπει να προσεξω???
    6. Υπάρχει κάτι που πρέπει να ξέρω, το οποίο δεν ξέρω και να το ρωτήσω, ή κάτι να προσέξω??
    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας
    juniormk69
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

3. ΜΑΡΙΑΝΝΑ

ΜΑΡΙΑΝΝΑ New Member

Γεια σας Θα ήθελα να κάνω μια ερωτηση Πριν απο 7χρονια περιπου εκανα εγχειρηση λαπαροσκοπικα στην χολή επειδη είχα πολύποδα Είμαι καλά απλα δεν ξέρω αν πρεπει να κανω καποια εξεταση απο την εγχειρηση και μετα γιατι δεν εχω κανει και δεν ξερω αν χρειαζεται
    Ευχαριστώ!
  4. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Καλημέρα!
    Για το συγκεκριμμενο θεμα επειδή θεωρείται λήξαν..δεν χρειάζεται!:redface:
  5. ΜΑΡΙΑΝΝΑ

ΜΑΡΙΑΝΝΑ New Member

Ευχαριστώ για την απαντηση!

Share This Page